“Slovo o gradu” u Narodnoj biblioteci

Postavljeno: 16.10.2019

Književnim kolaž programom “Slovo o gradu” Narodna biblioteka Kruševac pridružila se obeležavanju godišnjice oslobođenja Kruševca u Prvom i Drugom svetskom ratu. I ovoga puta, kao i prošle godine, gost večeri bio je glumac Marko Živić

Marko Živić je publici u e-čitaonici čitao potresne odlomke iz dela engleskih putopisaca o danima kada se armija izbeglica i ranjenika slivala u Kruševac, krajem 1914. godine. Potom je govorio i delove iz istorijskog zbornika “Pod nebom Kruševca”, autora Adama Stošića, u kojima se opisuju događaji tokom oslobođenja Kruševca u Drugom svetskom ratu.  Mladima, mahom kruševačkim srednjoškolcima koji su prisustvovali ovom događaju, Živić je poručio da dobro nauče ove istorijske činjenice, da sačuvaju sećanja na pretke i da sačuvaju srpski jezik kako bi sačuvali sebe.

O teškim vremenima tokom svetskih ratova, svedočanstva u obliku zapisa sveštenika koji su služili u Lazarici publici je predočila Ljubica Petković, koja je istraživala ovu arhivsku građu. Među kratkim, ali slikovitim beleškama koje su sveštenici ostavljali u letopisu ili na marginama knjiga za bogosluženje zabeleženi su važni trenuci, poput dopremanja 140 sanduka državne arhive vozovima u Kruševac u januaru 1915. ili streljanja 324 stanovnika Kruševca zbog sedmoro Nemaca ubijenih od strane rodoljuba na putu Kruševac – Blace, u Drugom svetskom ratu.

Na kraju, direktorka Biblioteke, mr Snežana Nenezić, napravila je kratku retrospektivu ključnih događaja i ličnosti u našem gradu tokom oba rata. Podsetila je i na podatak da su u leto 1914. godine sve državne institucije bile premeštene u Kruševac, da je u dopremljenoj državnoj arhivi bibliotekar Dobrosav Dobri Ružić u jednom od sanduka pronašao Miroslavljevo jevanđelje, a govorila je i o boravku škotskih bolničarki, posebno Elsi Inglis, u našem gradu te pomoći koje su one prikupljale u inostranstvu za naše bolnice i ranjenike.

Nenezić je nabrojala i neke od prijatelja Srbije u teškim vremenima, poput američkog novinara Džona Rida, kao i ovdašnje umetnike, Mladena Milovanovića i Dragoslava Vasiljevića Figu, koji su i u ratno vreme stvarali. 

Uz Adama Stošića, koji se prvi bavio istraživanjima dešavanja u Prvom svetskom ratu u našem gradu i o tome objavio nekoliko knjiga, Nenezić je spomenula i godišnji časopis “Rasinski anali” koji izdaje Istorijski arhiv Kruševac i koji se u svakom broju bavi temama vezanim za dešavanja u Kruševcu tokom Prvog svetskog rata. 

U okviru književnog programa u Narodnoj biblioteci nastupili su i Milica Mladenović, Jana Đokić i Dušan Ristić, učenici gitare u Muzičkoj školi „Stevan Hristić“  u klasi profesora Miloša Stojkovića. 

N.B.

Ostale vesti

back-to-top