Saveti stručnjaka: Mere kontrole štetnih organizama u voćnjacima

Postavljeno: 14.02.2025

U zasadima koštičavih i jabučastih voćnih vrsta, u fazi mirovanja vegetacije,  potrebno je sprovesti određene pomotehničke, fitosanitarne i hemijske mere u cilju kontrole štetnih organizama. Preporuka je da se prilikom rezidbe odstrane i sve suve grane i grančice, oboleli biljni delovi i mumificirani plodovi. Ukoliko je moguće, poželjno je sakupiti i uništiti opalo lišće ili ga tretirati sa 5% rastvorom uree kako bi se ubrzala razgradnja. Ovim merama smanjuje se infektivni potencijal mnogih patogena poput monilioze koštičavog voća (Monilinia spp.), šupljikavosti lišća koštičavog voća (Clasterosporium carpophilum), kovrdžavosti lišća breskve (Taphrina deformans), čađave pegavosti lišća i krastavosti plodova jabuke (Venturia inaequalis), bakteriozne plamenjače jabučastog voća (Erwinia amylovora) i drugih.

Prilikom rezidbe i uklanjanja zaraženih delova biljke obavezna je dezinfekcija alata i pribora za rezidbu varikonom ili kalijum-permanganatom ili rastvorom 96% alkohola.

U zasadima bresaka ranog sortimenta počinje faza bubrenja pupoljaka te se narednih dana očekuje i pucanje pupoljaka i pojava „zelene tačke“. Obzirom da su tokom narednih dana najavljene padavine i dnevne temperature oko 5°S, može doći do infekcije pupoljaka prouzrokovačem kovrdžavosti lista breskve. Kod sorti gde se utvrdi bubrenje pupoljaka preporuka je primena nekog od registrovanih fungicida na bazi bakra dok se kod sorti kod kojih se utvrdi prisustvo „zelene tačke“ preporučuje primena nekog od fungicida na bazi aktivnih materija ciram, dodin i ditianon.

U zasadima krušaka u toku je i kopulacija imaga i početak polaganja jaja prezimljujuće generacije obične kruškine buve (Cacopsylla pyri). Za sprečavanj daljeg procesa polaganja jaja, preporuka je primena mineralnih ulja koja prikrivaju miris i boju stabla kruške ili kaolin koji stvara barijeru koja ometa polaganje jaja a ujedno i insekte čini manje pokretnim. Registrovani preparati na bazi mineralnih ulja su Galmin, Belo ulje EW, Nitropol S, Ovitex…Primena insekticida u ovom periodu je moguća kod jačeg intenziteta prisustva imaga, ali to može narušiti ravnotežu korisniih i štetnih insekata.

Tretiranje obaviti sa većom količinom vode, po mirnom vremenu i kada je dnevna temperatura iznad 7°S.

Vizuelnim pregledom zasada utvrditi i prisustvo poljskog miša (Apodemus sylvaticus) i poljske voluharice (Microtus arvalis). Prag štetnosti za poljskog miša je 10-50 aktivnih rupa po hektaru, a za poljsku voluharicu 10-500 aktivnih rupa po hektaru. Ukoliko se registruje da je broj aktivnih rupa iznad praga štetnosti, preporučuje se primena registrovanih rodenticida u vidu gotovih mamaka. Nakon primene mamaka obavezno zatrpati rupe da ne bi došlo do trovanja divljih i domaćih životinja i ptica.

Slađana Rilak, dipl.inž. zaštite bilja (PSSS Kruševac)

 

Ostale vesti

Komentari

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

back-to-top