Platforma „Čuvam te“: Kako prepoznati i zaustaviti sajber nasilje među mladima

Postavljeno: 15.07.2025

Internet je postao svakodnevni prostor odrastanja, mesto na kom deca i mladi uče, komuniciraju, zabavljaju se i izražavaju. Međutim, osim brojnih mogućnosti, digitalni svet nosi i određene rizike. Jedan od najozbiljnijih je sajber nasilje, odnosno oblik zlostavljanja koji ne ostavlja modrice na telu, ali može ostaviti duboke emotivne posledice

Platforma „Čuvam te“ podseća da nasilje u onlajn prostoru nije ništa manje opasno od onog koje se dešava uživo. Ono je stvarno, prisutno i ostavlja dubok trag.

Sajber nasilje obuhvata vređanje, širenje glasina, zloupotrebu fotografija, pretnje, isključivanje iz digitalnih grupa, lažno predstavljanje i druge oblike uznemiravanja putem telefona, društvenih mreža, igrica ili aplikacija.

Problem je često nevidljiv odraslima, jer se odvija „iza ekrana“. Zato je važno da roditelji, nastavnici i svi koji su u kontaktu sa decom i mladima, znaju da obrate pažnju na promene u ponašanju kao što su povlačenje, izbegavanje interneta, tajnovitost, anksioznost, odbijanje druženja, razgovora ili škole.

Deci i mladima se preporučuje da potraže podršku od roditelja, nastavnika ili druge osobe od poverenja. Važno je sačuvati dokaze, blokirati nasilnika i prijaviti sadržaj platformi na kojoj se nasilje dogodilo. Ako neko u okruženju trpi uznemiravanje, važno je ne ćutati. Nasilnici će uvek odgovarati za ono što su počinili, a nakon toga neće imati želju da nastave sa nedoličnim ponašanjem ni prema osobi koja ga je prijavila, a ni prema drugima.

Roditeljima se savetuje da otvoreno razgovaraju sa decom, postavljaju jasna pravila korišćenja uređaja i podstiču otvoren odnos bez straha od osude. Škole i nastavnici imaju važnu ulogu u prevenciji kroz edukaciju, organizovanje radionica i saradnju sa stručnim službama i roditeljima.

Digitalni prostor ne mora biti opasan, ali mora biti odgovoran. Reči napisane na ekranu mogu boleti jednako kao one izrečene uživo. Umesto zabrana, rešenje je u razvijanju empatije, poštovanja i svesti o posledicama.

Ako reagujemo na vreme i zajednički radimo na stvaranju zdravog digitalnog okruženja, internet može biti bezbedno i podržavajuće mesto za sve mlade.

Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje ili neki drugi oblik zlostavljanja, više informacija o tome kako i kome se možete obratiti dostupno je na platformi „Čuvam te“.

Foto: canva.com

Veštačka inteligencija kao saveznik malih biznisa – besplatan seminar u Kruševcu

Ostale vesti

Komentari

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

back-to-top