Питали смо надлежне: Колико су крушевачка гробља попуњена?

Postavljeno: 01.08.2023

Питање доступности и капацитета крушевачких гробaља издвојило се као нешто што посебно занима суграђане. Старо гробље, које је деценијама било главно одредиште за последњи починак Крушевљана суочава се са значајним ограничењима капацитета. Уз растући број становника Крушевца и околних насеља, стари део гробља достигао је свој максимални капацитет, док Ново гробље располаже са 70 двогробних места и неколико једногробних и трогробних.  Иако тренутно „има места“, из Комуналног кажу да је у плану проширење капацитета гробаља, како би се задовољиле потребе и осигурао достојанствен опроштај за све преминуле суграђане

-Старо гробље је затвореног типа и укоп покојника се врше само на већ постојећим гробним местима, а на Новом гробљу имамо три парцеле на којима тренутно има осам једногробних, 70 двогробних и седам трогробних слободних гробних места- каже Андријана Цветковић, ПР Јавног комуналног предузећа Крушевац.

Површина Старог гробља је 8,8 хектара и има укупно 4.697 корисника, док Ново гробље има површину од 20 хектара и 8.295 корисника. Планирано је проширење капацитета и једног и другог гробља.

-Због смањеног броја капацитета, на Новом гробљу планирано је проширење на површини од око око 14 хектара а на Старом гробљу 12.553,62 м2.

У овом предузећу погребна делатност је организована у потпуности од припреме покојника (купање, облачење…), превоза и сакупљања посмртних остатака страдалих лица, заказивања термина сахрана, смештаја у капелу, ископа раке, преноса до места сахране и сахрањивања са формирањем хумке. Од средине 2005. године погребне услуге се не пружају више у болничкој капели, па је оформљен дежурни кол центар на Старом градском гробљу у Крушевцу.

– У нашој надлежности је сахрањивање умрлих лица,превоз покојника, есхумације умрлих лица,интервенције по налогу тужилаштва, продаја погребне опреме и извођење грађевинско-занатских радова на гробљу. Све услуге обављају се радним и нерадним данима. По потреби врши се ексхумација и на гробљима ван Крушевца, на основу решења надлежних органа. Ценовник свих услуга доступан је на нашем сајту. У случају дуговања улази се у судске спорове које спроводимо по одлуци суда-објашњавају из Комнуналног.

Одржавање гробља се врши континуирано, свакодневно се чисте гробне парцеле и прилаз гробљу од смећа и папира, чисте се травњаци, сече шибље и растиње, редовно косе травњаци тримерима, сакупља и одвози трава и смеће на депонију, чишће се стазе и тротоари унутар гробних парцела метлама, као и главних и споредних саобраћајница по потреби малом и великом чистилицом, сече се трава око ивичњака, окопава око садница, ружа и другог цвећа. Пракса је и прање главних саобраћајница уочи задушница, свакодневно чишћење грађевинско-архитектонских објеката на гробљу, чишћење Пећке улуце на делу Старог градског гробља итд.

У оквиру предузећа послује и продавница погребне опреме, која се налази на Новом гробљу у Крушевцу и располаже широком палетом производа ове врсте.

На Новом гробљу се обављају и одређени грађевински радови – израда армирано бетонских оквира са тротоаром, израда армирано бетонских гредица, облога оквира-израда тераца, израда застора од фолије и ризле, израда гробница, израда и поправка парковских клупа, бетонских жардињера, армирано бетонских ђубријера, радови за потребе предузећа, радови по налогу оснивача и слично. За надгробне споменике задужене су каменорезачке радње.

-Споменике постављају каменорезачке радње које су регистроване у АПР-у, јављају се у Управи гробља плаћају накнаде за извођење тих радова, добијају дозволу за извођење радова од овлашћених службених лица ЈКП „Крушевац“, а радови се изводе сваког радног дана од  до 14 часова. Суботом, недељом и државним празником се не изводе наведени радови на гробљу. Накнаде плаћа каменорезац, а корисник гробног места даје сагласност за извођење наведених радова-кажу из Комуналног.

М. Јанковић

Текст је део пројекта „Медији по мери грађана“ подржан од „Славко Ћурувија фондација“.

Ostale vesti

back-to-top