Pamtimo hrabri otpor žena“ – sećanje na majske proteste 1999. u Kruševcu
Postavljeno: 22.05.2020
Performansom „Žena hrabrost“ na Trgu kosovskih junaka, Udruženje žena Peščanik, Mreža Žene u crnom i Mreža žena Rasinskog okruga obeležile su 21. godišnjice majskih protesta protiv prisilne mobilizacije u Kruševcu i Rasinskom okrugu, 1999. I ovoga puta upućen je poziv lokalnoj samoupravi da 24. maj, Dan ženskih akcija za mir i razoružanje, proglasi Danom sećanja na majske proteste
U maju ove godine navršava se 21 godina od protesta građanki i građana protiv prisilne mobilizacije u Srbiji i slanja mušakaraca u rat na Kosovo 1999. Prema podacima objavljenim u izveštajima medija, u Rasinskom okrugu prisilno je mobilisano oko 12000 muškaraca, a 52 osobe su poginule. U znak sećanja na dane protesta u Kruševcu, Mreža Žena u crnom, Mreža žena Rasinskog okruga i Udruženje žena Peščanik održale su protesno scensku akciju na Trgu Kosovskih junaka.
U akciji je organizovano stajanje na Trgu, scenska igra „Žena hrabrost“ koja simbolizuje bol žena koje ne znaju sudbinu svojih sinova, muževa, braće, rođaka, bol koji prerasta u hrabrost da se „iskorači ka slobodi“ i javno zatraži njihov povratak sa ratišta, kao i podela letaka sugrađanima sa informacijama o uzrocima i posledicama ratnih događaja devedesetih i majskih protesta u Kruševcu.
Građanke Kruševca i Aleksandrovca su na tim protestima tražile da se mobilizacija radi ravnomerno, da prestane bombardovanje i da se „deca“ vrate kući.
– Akcijom je dato priznanje i iskazano poštovanje za hrabri otpor građanki i građana Rasinskog okruga politici koja je izazivala i potpirivala sukobe u bivšoj Jugoslavije i čiji su rezultat stradali pojedinci i pojedinke, razrušeni domovi, urušena demokartija, narušena ljudska prava, ratni profiteri i dugački redovi pred stranim ambasadama – saopštile su organizatorke akcije.
U saopštenju se ocenjuje da su sukobi na Kosovu predstavljali kulminaciju ratnohuškačke politike devedesetih na Zapadnom Balkanu.
– Tokom 15 dana maja 1999, u vreme vanrednog stanja, glavni gradski trg u Kruševcu odzvanjao je glasovima pobunjenih građanki, koje su javno pitale tadašnji režim za sudbinu svojih muževa, sinova, očeva, prijatelja i zatražile od države njihov povratak sa Kosova. Film „Albanke su naše sestre“ jedno je od retkih svedočanstvana o tim danima u Kruševcu, a list Republika, svojevremeno, i ženske grupe danas, među retkim čuvarkama sećanja na hrabri otpor Kruševljanki i Kruševljana – podsećaju ženske organizacije.
Polazeći od principa da je sećanje odgovornost i da bez suočavanja sa prošlošću nema budućnosti , Udruženje žena Peščanik, Mreža Žene u crnom i Mreža žena Rasinskog okruga i ovog maja, kao i godinama unazad, uputile su poziv lokalnoj upravi Grada Kruševca da 24. maj, Dan ženskih akcija za mir razoružanje, proglasi Danom sećanja na majske proteste i hrabri otpor žena Kruševca i Rasinskog okruga.
Inače, prema podacima Fonda za humanitarno pravo, 1999. godine poginule su 754 osobe, od čega 454 civila.
N.B.