Naučno tehnološki park: Mala fabrika za velike preduzetnike

Postavljeno: 16.07.2023

Ugovor o finansirajnju izgradnje Naučno-tehnološkog parka u Kruševcu vrednosti od 16,5 miliona evra potpisan je u Vladi Republike Srbije sredinom prošlog meseca. Kako smo saznali od Martine Manojlović, direktorke Biznis inkubator centra koja je ovaj ugovor potpisala u ime Grada, ova važna inicijativa predstavlja korak napred ka jačanju naučno-istraživačke infrastrukture i podsticanju ekonomskog rasta i šire. Park će biti lociran na lokaciji bivše upravne zgrade HI „Župa“ u Dedini, a prostiraće se na 1,6 hektara

Ukupna investicija za Grad Kruševac, zajedno sa opremom, je 16,5 miliona evra, a Naučno-tehnološki park nalaziće se u industrijskoj zoni na lokaciji bivše upravne zgrade HI „Župa“ u Dedini. Zauzeće površinu od 1,6 hektara, na kome će se nalaziti glavna zgrada, konferencijske sale i 39 kancelarija za rad tehnološko i istraživački orjentisanih kompanija za preko 200 korisnika. U drugom delu je planirano 14 hala od po 280 metara kvadratnih metara, a ukupna površina hala je oko 4000 metara kvadratnih.

– Kruševac je za vreme Jugoslavije bio jak industrijski centar, a naša želja je bila da povratimo njegov primat. S obzirom da Biznis inkubator jako lepo posluje, imamo listu čekanja za proizvedne i uslužne delatnosti, tj. za prostore koji će firmama biti dostupni i u novom parku – kaže Martina Manojlović, direktorka Biznis inkubatora.

Biznis inkubatori i naučno-tehnološki parkovi širom Srbije bili su primer i Kruševljanima.

– Zahvaljujući saradnji i pomoći drugih parkova širom zemlje, došli smo na ideju da oformimo i u Kruševcu park. Takođe, još dok je Bratislav Gašić, bio gradonačelnik, otkupljen je deo Župe koji je predviđen da bude centar za porodično preduzetništvo, mi smo tu njegovu ideju nadogradili. Kruševac je veliki grad, a nema sajamski prostor niti kongresne sale za veća okupljanja, tako da nam je bilo važno da naš park ima i to.

Nakon elaborata, idejnog rešenja, biznis plana za narednih 5 godina, premijerka Ana Brnabić, odobrila je ovaj projekat na Vidovdan, pre tri godine.

– Tada smo dobili zadatak da napravimo glavni projekat, koji je uradila firma Energoprojekt, u Beogradu, nakon toga smo dobili građevinsku dozvolu, projekat za izvođenje i gradnju i sve dozvole MUP-a da projekat može da krene. Infrastrukturu koja vodi do parka, a koja nedostaje, napraviće će Grad Kruševac. Izgradnju očekujemo na jesen, a nadamo se da će radovi biti završeni za godinu i po dana -najavljuje Manojlovićka.

Moderna „pametna zgrada“ imaće četiri električna punjača za automobile, pametne klupe gde će moći da se pune lap topovi i telefoni, a kancelarije će takođe biti moderno opremljene.

– To će biti jedna prava smart zgrada. Klime i svetla će se sami gasiti, imaće i solarne ploče, pošto nam je važna energetska efikasnost. Grejanje će se sprovoditi preko toplotnih pumpi, što je u startu veća investicija, ali dugoročno isplativija.

Naučno-tehnološki park u Kruševcu, razlikovaće se od onih u Nišu, Čačku i Beogradu.

– Naš park je zamišljen kao regionalno-industrijski tehnološki park i kao takav, industrijski će biti poseban i usmeren ka razvoju lake industrije, dok su ostali parkovi širom zemlje naučni. Ja uvek volim da kažem da će budući park biti mala fabrika velikih preduzetnika i uspešnih startup-ova. Svi veliki gradovi su se razvili pomoću parkova, a ono što je takođe važno, parkovi će zadržati mlade ljude, studente i sve one sa dobrim idejama u Kruševcu. Dešavalo se da ljudi iz Kruševca koji imaju jako dobre ideje, razviju ih u Beorgadu, jer tamo imaju park koji podržava njihovu ideju.

Ovaj park moći će da koriste „start up“ firme, one za koje se smatra da imaju mogućnost progresivnog rasta i brzog napredovanja, zatim porodični i mladi preduzetnici sa inovativnim idejama, moderna proizvodnja i laka industrija.

Preduzetnici će u parku moći da računaju na finansijsku podršku i mentorstvo.

– Upućivaćemo ljude na sve subvencije koje daje država i koje su značajne i bespovratne, a daju se za ozbiljne biznis ideje. U parku će biti puno novih programa podrške prilikom započinjanja novog biznisa. Zajedno sa Privrednom komorom, Agencijom za regionalni razvoj, Centrom za stručno usavršavanje i drugim sličnim institucijama pomaćemo preduzetnicima, ali sve će to na mnogo većem i ozbiljnom nivou biti u našem parku – navodi direktorka.

Kada se park izgradi, ovdašnji Biznis inkubator će sa njim usko sarađivati, a u okviru parka moći će da posluju firme mlade, inovativne firme, a šansu će dobiti i oni koji su se dobro pokazali na Takmičenj za najbolju biznis ideju.

– Dok se park bude gradio Biznis inkubator će spremati startup firme, koje će biti „gotove“ dok se park izgradi. Parkovi su u drugim gradovima u prvih par godina bili prilično prazni, nisu odmah zaživeli, a mi tu situaciju želimo da izbegnemo. Postojaće bodovna lista, što znači da neće moći svaka firma da uđe u park, već samo ona koja zadovoljava kriterijume koji će biti javno istaknuti. Generalno, nama je najvažnije da firma ima neku inovativnu komponentu i kvalitet. Mi smo spremili već nekoliko projekata, a s obzirom da smo ispred premijerkinog kabineta posetili nekoliko parkova u Dubaiju i Abu Dabiju, napravili sa njima saradnju i projekat koji bi trebalo da zaživi i poveže naše firme sa njihovim. Već pet godina organizujemo Takmičenje za najbolju biznis ideju, tako da svi pobednici sa ovih takmičenja koji žele da razvijaju svoje aplikacije, prototipe i inovativne ideje moći će da konkorišu za pripremu firmi.

Po rečima naše sagovornice firme iz Kruševca su već krenule da se interesuju.

– Već je krenulo interesovanje, svi koji sebe vide u Naučno-tehnološkom parku prijave mogu da šalju na mail Biznis inkubatora, a sve dodatne informacije mogu naći na našem sajtu i društvenim mrežama – poručuje Manojlovićka.

M. Janković

Ostale vesti

back-to-top