Naših prvih dvadeset – 2009. godina: Prva “Kruška”, Spring festival, osnivanje naprednjaka, ekonomska kriza
Postavljeno: 27.03.2022
Prelistavanje starih brojeva lista Grad, u susret dvadesetoj godišnjici, nastavljamo pregledom 2009. godine. Tokom nje smo, između ostalog, zabeležili osnivanje festivala “Kruška”, održavanje Spring festivala u Gimnaziji, o čemu smo imali specijalizovano izdanje, brojne štrajkove, smanjivanje plata u javnom sektoru, ali i osnivanje lokalnih organa Srpske napredne stranke, trvenja u tadašnjoj lokalnoj koaliciji te zastoj u investicijama, zbog nadolazeće ekonomske krize.
U januaru 2009. godine održan je prvi Božinki festival predstava za decu “Kruška”, koji je potom prerastao u tradicionalni, koji traje do danas.
– Budući da Kruševačko pozorište ima izuzetno razvijenu scenu namenjenu deci, u dogovoru sa odgovornim ljudima iz grada, rodila se ideja da napravimo ovaj revijalni festival u periodu nakon Božića kada su deca na raspustu i kada im je potrebno neko dešavanje u gradu – rekao je tada Branislav Nedić, upravnik Kruševačkog pozorišta.
Naš list je istraživao vest o isplati trinaeste plate u Gradskoj upravi, a od tadašnjeg gradonačelnika Kruševca Dragana Azdejkovića saznali smo da “nije reč o trinaestoj plati već da je, s obzirom na dobro punjenje budžeta, zaposlenima nadoknađen novac koji im je umanjen u vreme kada se budžet slabije punio”.
Pisali smo o tome da je tridesetak zaposlenih u „Rubinu“ dobilo “nova” radna mesta, odnosno da su premešteni u vinograd, a ti radnici su tada smatrali da je do toga došlo kako bi na njih bio izvršen pritisak da dobrovoljno napuste preduzeće.
GRAD je beležio, iz nezvaničnih izvora, da je došlo do potresa unutar lokalne koalicije, odnosno između DSS-a i SRS-a, što su predstavnici tih stranaka demantovali.
Izveštavali smo o tome da je konfekcija “Zvezda” i drugi put u postupku privatizacije ostala bez kupca.
Pisali o tome da su prave rasprodaje konačno počele u Kruševcu, zahvaljujući velikim prodavnicama odeće, ali i da su dolaskom megamarketa u grad sugrađani počeli da menjaju naviku kupovine voća i povrća isključivo na pijacama.
Te godine je Aleksandar Vučić kao potpredsednik tek formirane Srpske napredne stranke, bio u poseti kruševačkom povereništvu, kada je poručio: „Niko neće tući naprednjake“. On je tada u Kruševcu najavio uskoro osnivanje gradskog i opštinskih odbora, te imenovanje vršilaca dužnosti predsednika tih i formiranje ostalih stranačkih organa na lokalu.
Srđan Dragojević prisustvovao je promociji filma „Sveti Georgije ubiva aždahu“ u Kruševcu, a u martu te godine beležili smo održavanje drugog Tin festa.
Saznali smo i da se za ponudu republičke Vlade da uz odgovarajući socijalni program napuste radna mesta u organima gradske uprave, u Kruševcu nije prijavila ni jedna osoba.
Tog proleća kruševačka Gimnazija je, nakon što su njeni đaci nekoliko godina, kao gosti svojih vršnjaka iz Druge mariborske gimnazije učestvovali u međunarodnom “Spring festivalu”, dobila priliku da ugosti mlade iz evropskih zemalja i bude domaći tog festivala. Tu priliku pružila im je Druga mariborska gimnazija, jer je u toku bilo renoviranje njihove školske zgrade. Redakcija lista GRAD je, osim što je bila medijski sponzor festivala, uradila specijalno izdanje, zvanični magazin “Spring festivala”, koji smo pripremili zajedno sa učesnicima novinarske radionice.
Sredinom godine smo zabeležili vest da je u kancelariji Radovana Milovankića, zamenika gradonačelnika Kruševca i predsednika GO SRS, došlo do sukoba između njega i Momčila Duvnjaka, okružnog lidera radikala i narodnog poslanika, te da je kao „žrtva“ rasprave stradao kancelarijski nameštaj, a u „debatu“ morala da se umeša i interventna policijska jedinica.
Pisali smo potom o novim merama uštede u Gradskoj upravi, koje su podrazumevale da se plate zaposlenih smanje za 25 odsto, dok su javna preduzeća i ustanove, čiji je osnivač Grad, dobila preporuku da primanja svojih zaposlenih snize za 10 odsto.
Istraživali smo i koliko je u tom momentu ljudi u Kruševcu živelo bez overene zdravstvene knjižice, jer njihova preduzeća nisu uplaćivala potrebne doprinose. Došli smo do podatka da je u julu te godine među skoro 50.000 osiguranika, zaposlenih i članova njihovih porodica, bez overene knjižice bilo njih između 7.000 i 8.000.
U septembru smo beležili najavu štrajka zaposlenih u „Trajalu“ i „Jukomercu“.
Pisali smo o otvaranju kancelarije za mlade, stote po redu u Srbiji.
Istraživali smo zašto kasni većina investicija u Kruševcu, a od investitora smo dobijali odgovore da je kriva ekonomska kriza, nedostatak obrtnih sredstava i opšta nelikvidnost.
Vremeplov, koji radimo u susret obeležavanju dvadeset godina postojanja novina GRAD, ponovo je sa vama narednog vikenda. Tada vas vodimo na putovanje kroz 2010. i 2011. godinu, zato ostanite sa nama.
J.B.