MŽPN upozorava na kršenje zakona u uspostavljanju nacionalne SOS linije

Postavljeno: 18.10.2018

Nakon što se oglasila saopštenjem u kome upozorava Ministarstva za rad, zapošljavanje i socijalna pitanja da raspisivanje konkursa za podnošenje predloga projekata za uspostavljanje nacionalne SOS linije nije u skladu sa zakonom, već da se ovaj tip socijalnih usluga može finansirati isključivo kroz postupak javne nabavke, Mreža Žene protiv nasilja oglasila se i reagovanjem na izjavu ministra Zorana Đorđevića, u kojoj on odbacuje upozorenja Mreže

U izjavi datoj RTS-u povodom saopštenja Mreže Žene protiv nasilja, ministar Đorđević je odbacio upozorenje Mreže o kršenju zakona navodeći da je Vlada dala saglasnost na raspisivanje konkursa, a sumnju da je konkurs namešten uputio na ime izvesnog Aleksandra Đorđevića za koga se, kako je rekao, sumnja da je ranije nameštao konkurse, a koji u Ministarstvu više ne radi.

Reagujući na ovu izjavu, organizacije članice Mreže žena protiv nasilja navode da ministar “skreće pažnju javnosti sa nezakonitog rapisivanja konkursa, na ulogu izvesnog Aleksandra Đorđevića u nameštanju konkursa” i podsećaju javnost da Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja pokušava Zaključkom Vlade da suspenduje član 64, Zakona o socijalnoj zaštiti.

Moguće je da je ministar Zoran Đorđević doveo u zabludu Vladu Republike Srbije, ne navodeći jasno da se socijalne usluge po važećem zakonu nabavljaju putem javne nabavke, a ne konkursom. Ako ministar misli da je u pravu u vezi svog zahteva, može da dostavi medijima i javnosti mišljenje Državne revizorske institucije, Uprave za javne nabavke i budžetske inspekcije, a ne da traga za izvesnim Aleksandrom Đorđevićem – navodi se u reagovanju Mreže koju čini 21 udruženje na teritoriji Srbije.

Članice Mreže upozoravaju još ministra da usluga SOS telefona, definisana minimalnim standardima za pružanje ove usluge kroz Pravilnik koji je propisalo Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja kao i standardima Konvencije Saveta Evrope protiv nasilja prema ženama i nasilja u porodici koju je ratifikovao parlament Republike Srbije, izričito nalaže anonimnost i poverljivost razgovora na SOS telefonu, što isključuje snimanje poziva na SOS telefonu, kako je ministar najavio u intervjuu RTS-u.

 

Inače, u prethodnom saopštenju, Mreža Žene protiv nasilja upozorila je da najava Ministarstva da će raspisati konkurs za poredloge projekata za uspostavljanje nacionalnog SOS-a nije u skladu sa Zakonom, te da ovaj tip usluga socijalne zaštite može biti finansiran isključivo kroz postupak javne nabavke.

Iako ministar najavljuje da će se ova zakonska obaveza zaobići Zaključkom Vlade, Mreža upozorava da se Zaključkom Vlade ne može kršiti zakon. Podsećamo da je u 2017. godini Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja raspisalo i, posle reagovanja Autonomnog ženskog centra na kršenje Zakona o socijalnoj zaštiti, člana 64, poništilo konkurs za nabavku ove usluge – navodi se u saopštenju Mreže.

Ministarstvo takođe najavljuje pilotiranje usluge koju organizacije članice Mreže žene protiv nasilja pružaju 25 godina. Mreža SOS telefona Vojvodina, 6 godina, putem jedinstvenog i besplatnog telefonskog broja, pruža istu uslugu za teritoriju čitave Pokrajine. Imajući u vidu postojeće iskustvo u pružanju ove usluge, ne vidimo razlog da se na pilotiranje troši novac poreskih obveznika i obveznica – stoji dalje u saopštenju u kome se još zaključuje:

Iako je uspostavljanje Nacionalnog SOS telefona od velike važnosti za osnaživanje žena koje preživljavaju muško nasilje, Mreža Žene protiv nasilja upozorava Ministarstvo da nepoštovanjem zakona ne daje dobar primer ni nasilnicima, ni građankama i građanima od kojih se očekuje da zakone, kojima su definisana njihova prava i obaveze, poštuju.

Ostale vesti

back-to-top