Mladi glumci iz regiona poručili – želimo da živimo u tolerantnijem svetu

Postavljeno: 28.08.2019

Predstavom „Crveno sunce“ četrdesetak mladih ih četiri zemlje regiona, koji su skoro dve nedelje boravili i stvarali u Kruševcu, oprostilo se od našeg grada i druženja u okviru projekta Kapiteni, odnosno Mladi za kormilom

Poklon predstava za kruševačku publiku nastala je kao rezultat rada mladih umetnika, dramskih i pozorišnih poslenika, iz Crne Gore, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije. Jedna od poruka, kako se čulo u predstavi,  koju su te večeri poslali okupljenima je da „žele svet koji zna šta je empatija i tolerancija“. 

Mladi su tokom boravka u Kruševcu imali brojne radionice čiji je cilj bio da pokažu spremnost da uče, da razbiju stereotipe i predrasude i uvrežena i nedovoljna znanja o svojim vršnjacima u drugim sredinama.  

– Sve ove aktivnosti sprovedene su okviru projekta Kapiteni, čiji je pun naziv „Kreativnošću protiv pasivnosti – pozorištem protiv nametanja nacionalizma i separatizma“. Cilj je prevazilaženje nacionalizma kroz kreativnost, a kako smo mi svi vezani za dramsku umetnost reč je o dramskoj, odnosno pozorišnoj kreativnosti. Mi radimo na terenu, neposredno sa mladima, dovodeći ih u prilike da neposredno upoznaju mlade iz regiona i kroz druženje i razmenu prevazidju uvrežene stereotipe – kaže Sunčica Milosavljević, programska direktorka projekta.

Napominje da je dodatnu vrednost projektu dalo uključivanje nekoliko mladih Kruševljana u rad i druženje. U projektu su, naime, učestvovali mladi iz partnerskih organizacija koje se bave dramskom umetnošću. To su Korifej Teatar iz Crne Gore, Centar za kulturu Trešnjevka i Dramski studio Dada koji deluje u okviru Centra za kulturu Čakovec  iz Hrvatske, Bosansko narodno pozorište i Udruženje Akustikum iz Bosne i Hercegovine, te Udruženje Bazaart, koje je koordinator projekta, iz Srbije.

Baš u Kruševac su došli, kako je objasnila Milosavljevićka,  jer su imali prethodne kontakte sa Sandrom Marinković, profesorkom srpskog jezika koju su upoznali kao rediteljku predstave „Kulturociklin“ kao i sa ovdašnjim Kulturnim centrom. Na taj način su upoznali i nekoliko mladih Kruševljana koji se bave dramskom umetnošću i koji su se spontano priključili projektu. Kruševac im je, napominju, bio interesantan i zbog značajne glumačke i pozorišne tradicije, odnosno epiteta rasadnika glumačkih talenata i rodnog grada brojnih legendi glumišta, koje su ostale upamćene u celom regionu.

Na kraju, pred odlazak, poručuju da su oduševljeni prijemom u Kruševcu, od djačkog doma  „Ivo Lola Ribar“, u kome su bili smešteni, preko Osnovne škole „Dragomir Marković“ koja im je nesebično otvorila svoja vrata kao bi mogli da održavaju svakodnevne probe i radionce, preko osoblja u Ribarskoj Banji, koju obišli, te Planirarskog doma na Jastrepcu, kao i na mnogim drugim mestima na koja su stigli i gde su ljudi sa pažnjom pratili ono što oni rade. 

Projekat, inače, kroz program Erazmus plus, sufinansira Evropska komisija. 

J.B. 

 

Ostale vesti

back-to-top