Међународни дан дечје књиге у Народној библиотеци Крушевац

Postavljeno: 02.04.2024

Поводом Међународног дана дечје књиге Народна библиотека Крушевац организовала је дружење ученика из Основних школа „Драгомир Марковић“ и „Нада Поповић“ са песником Момиром Драгићевићем који је потом отворио изложбу својих дела након четрдесет година књижевног стваралаштва и представио нову књигу под називом „Између две ватре“

Момир Драгићевић је дипломирани правник, уредник дечјег програма и Међународног фестивала хумора и сатире „Златна кацига“, био је Градски већник за културу, објавио је велики број књига са песмама за децу које су преведене на многе стране језике, а члан је и Удружења књижевника Србије. Његов рад, дипломе и похвале су након четири деценије доступне у холу крушевачке Библиотеке, а о новом делу говорио је професор Тиодор Росић, професор Бранко Ристић, књижевник Вељко Стамболија и уметник Срђан Живковић.

– Један од повода за дружење са децом и отварање изложбе јесте Дан дечје књиге, овом приликом ми смо као Библиотека на Завичајном одељењу сачували публикације аутора из Крушевца међу којима је и Момир Драгићевић који нам редовно доставља штампане примерке својих дела. Изложба у холу приказује једно богатство различитих типова публикација, песама, компонованих мелодија, издања из „Мале Багдале“ будући да је он један од њених оснивача – истакла је Снежана Ненезић, директорка Народне библиотеке Крушевац.

Изложба радова постављена је у витринама, у првој се налазе штампана издања књига, школска торба и прва писаљка овог аутора, у другој књиге настале од 2000. године па надаље, у трећој антологије и заједничка издања Моме и више коаутора и у четвртој су смештене само неке од његових заслужених награда. Ту се налазе и касете, али и многобројни дипломски радови студената који су се бавили Момировом поезијом.

– Момир често говори о детињству као првој степеници у животу једног човека што је увек изазов и инспирација која наводи на размишљање и доноси небројано много тема. Он употребљава дечје мотиве и симболе који датирају од кад постоји први уметнички текст за децу односно од успаванке. Неопходно је је истаћи и једну заједничку црту свих досадашњих истраживања његове поезије, она се своди на то да је овај песник корисник многих ликова и симбола, а при томе није важно да ли се у песми полази од породици ка друштву или не, већ свака песма доноси тумачење и примање песме код читалаца и повећава осећај уметноси код детета – објаснио је професор Бранко Ристић.

Ј. С.

Ostale vesti

back-to-top