Mame i trudnice na protestu zatražile izmenu Zakona o podršci porodici

Postavljeno: 26.09.2018

Usvajanje Izmena i dopuna Zakona o finansijskoj podršci porodicama sa decom, koje bi, između ostalog, predvidele  da naknada za vreme porodiljskog odsustva ili odsustva radi nege deteta ne može biti manja od minimalne zarade zatraženo je sa protesta majki i trudnica, održnog u Beogradu. Sa skupa održnog pod sloganom „Mame su zakon“, kome je prisustvovalo više od hiljadu majki, trudnica, porodilja, ali i očeva, partnera, građana i građanki, dece, Vladi je poručeno da je to „protest protiv diskriminatorskih i ponižavajućih odredbi Zakona“

Mame i trudnice, koje su se obratile okupljenima, kazale su da su žene diskriminisane i pre nego što počnu da rade jer ih poslodavci pitaju da li planiraju ili već imaju decu, da neretko rade bez ugovora ili privremeno, te da ih, nažalost, država ovakvim odredbama tretira kao prevarante, a ne osobe spreme da rade i doprinose. Tokom skupa se čulo i da novca u budžetu ima, ali da nije pravilno raspoređen, da „novogodišnja rasveta lepo sija u septembru““ i da „na Slaviji peva fontana“, da je pogrešno to što nije određeno koliko minimalno porodilje mogu da prime, te da je pohvalno to što je Ministarstvo prepoznalo potebu porodica da imaju treće i četvrto dete, ali da nije prepoznalo potrebu porodica da imaju prvo i drugo dete.

Tokom protesta i šetnje učesnici su držali transparente na kojima je pisalo „Solidarnost“, „Ručak za mesec dana sa 1.700 dinara neka hvala“, „Bebe da se rađaju a ne sićom da nas gađaju“, „Deca su zakon“, „Novogodišnja rasveta preča od deteta“, „Beba da cveta, a bolovanje smeta“, „Mesečna nadoknada = kutija mleka“, „Zakon nam poručuje: Bežite iz Srbije“.

Poziv na protest je upućen preko društvenih mreža, a kako je navedeno u on „nije politički obojen“ i organizuju ga nezadovoljne trudnice i porodilje.

Javnost je negativno reagovala nakon što je Zakon o finansijskoj podršci porodicama sa decom počeo da se primenjuje 1. jula, kada su se u praksi se pokazale njegove manjkavosti Neprihvatljivo je,  kako je više puta saopšteno u javnosti, što su naknade za porodiljsko bolovanje za žene koje nisu u kontinuitetu radile 18 meseci „sramno niske“, to što su u neravnopravan položaj dovedene majke preduzetnice, majke koje imaju decu sa invaliditetom kao i deca koja su rođena kao treće i četvrto dete u porodici pre 1. jula 2018. godine, a imaju manje od 10 godina. Oštećene su i majke koje zarađuju više od tri republičke prosečne plate.

Foto: Fejsbuk stranica Mame Su Zakon

   

Tekst je deo projekta „Podrška roditeljstvu – odgovornost zajednice“. Projekat sufinansira Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije i Grad Kruševac. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji su dodelili sredstva.

Ostale vesti

back-to-top