Lični pratioci za decu ometenu u razvoju

Postavljeno: 12.02.2018

Pravo na uslugu ličnog pratioca , kruševački Centar za socijalni rad preuzeo je od 1. februara ove godine. Usluga se obezbeđuje u trajanju od dvadeset časova nedeljno i trenutno je koristi četrdeset osmoro dece sa smetnjama u razvoju

Prema rečima Slađane Čabrić, direktorke kruševačkog Centra za socijani rad, pravo na uslugu ličnog pratioca imaju sva deca predškolskog, školskog i srednjoškolskog uzrasta koja su ometena u razvoju , a da bi se usluga ostvarila, uz saglasnost roditelja, potrebno je i mišljenje interresorne komisije za pružanje dodatne podrške detetu.

Usluga ličnog pratioca obezbeđuje se u Centru za socijalni rad Kruševac , u skladu sa Zakonom o socijalnoj zaštiti i propisima donetim za njeno sporovođenje.

– Pravilnik o bližim uslovima i standardima za pružanje usluga socijalne zaštite, u članu 18 propisuje da lični pratilac ne može biti član porodičnog domaćinstva u kome živi korisnik, srodnik u prvoj liniji, kao ni brat i sestra, odnosno, brat i sestra po ocu i majci korisnika – kaže Čabrička, dadajući da su uslugu ličnog pratioca ranije obavljali roditelji dece ometene u razvoju i da su za tu uslugu  dobijali određenu nadoknadu iz gradskoj budžeta, a što od sada više nije moguće.

Prema njenim rečima, uslugu ličnog pratioca koju obezbeđuje ovdašnji Centar trenutno koristi 48-oro predškolaca, osnovaca i srednjoškolaca sa smetnjama u razvoju,  od ukupno 98-oro dece koja su tu uslugu koristila onda kada su lični pratioci bili njihovi roditelji ili bliži srodnici.

Uz saglasnost roditelja i mišljenje interresorne komisije, zahtev se podnosi  Centru za socijalni rad, a usluga se pruža u posebnoj organizacionoj jedinici, u Službi za lokalna prava i usluge.

Svi lični pratioci koji su angažovani od februara ove godine u januaru su prošli akreditovanu obuku, a Centar za socijalni rad trenutno je u postupku dobijanja licence od resornog ministarstva.

Uz pružanje odgovarajuće individulane praktične podrške detetu radi uključivanja u zajednicu i uspostavljanja veće samostalnosti, usluga ličnog pratioca je i svojevrsna pomoć roditeljima koji to vreme mogu iskoristiti da se odmore ili da završe neke poslove koje zbog celodnevne brige o takvoj deci nisu bili u mogućnosti da obave.

Šta podrazumeva usluga ličnog pratioca

Aktivnosti ličnog pratioca planiraju se i realizuju u skladu sa individualnim potrebama deteta u oblasti kretanja, održavanja lične higijene, oblačenja i komunikacije sa drugima. Pomoć kod kuće podrazumeva pomoć u oblačenju, potom održavanju lične higijene (umivanje, češljanje, pranje zuba…) kao i pomoć pri hranjenju (pripremanje i serviranje lakših obroka, hranjenje ili pomoć u korišćenju pribora), te pripremu knjiga i opreme za vrtić, odnosno, školu. Pomoć u zajednici uključuje pomoć u korišćenju gradskog prevoza (ulazak i izlazak iz sredstava prevoza, kupovina karte…), kao i pomoć u kretanju (orjentacija u prostoru ukoliko je dete sa oštećenjem vida, guranje kolica ili korišćenje drugih pomagala). Usluga podrazumeva i odlazak na mesta za provođenje slobodnog vremena, uključujući i kulturne ili sportske aktivnosti i druge servisne podrške. Posao ličnog pratioca je i da korisniku usluge obezbedi lakše funkcionisanje i komunikaciju sa drugima u predškolskom i školskom radu, kako tokom celodnevne nastave ili produženog boravka, tako i u vannastavnim aktivnostima, te nastavi u prirodi, izletima, ekskurzijama ili odmoru.

 

Ostale vesti

back-to-top