Kad iskorenjene bolesti zakucaju na vrata

Postavljeno: 24.02.2024

Služba za zdravstvenu zaštitu dece i omladine nije zabeležila nijedan slučaj morbila od početka godine. Iako nema trenutnih slučajeva zaraze, lekari izražavaju veliku zabrinutost zbog velikog broja nevakcinisane dece, čije zdravlje zbog toga može biti ozbiljno ugroženo

– Morbile ili male boginje su virusna infekcija koja je veoma zarazna jer se prenosi kapljičnim putem i zato je izolacija ovakvih pacijenata na prvom mestu. Inkubacioni period je deset do dvanaest dana, kada se javljaju povišena telesna temperatura, malaksalost, gubitak apetita. Prisutna je sekrecija iz nosa, bol u grlu, kašalj i konjuktivitis, što je vrlo karakteristično. Nakon par dana, kada temperatura dostigne maksimalnu vrednost, pojavljuje se i ospa, koja se prvo javlja iza ušiju, na čelu, vratu, pa naniže. Ona je gusta i jarko crvene boje, a nakon par dana počinje da bledi i to redosledom kojim se pojavila – kaže dr Gordana Aleksić, načelnica Službe za zdravstvenu zaštitu dece i omladine kruševačkog Doma zdravlja.

Morbile mogu dati izuzetno teške komplikacije, može doći do upale uha, pluća, srčanog mišića, kao i zapaljenje mozga i moždanih ovojnica. Terapija je simptomatska, a u slučaju sekundarne bakterijske infekcije može se lečiti i antibioticima.

– Komplikacije se najčešće javljaju kod odojčadi, što je dete mlađe, komplikacije su češće i teže. Opasno je to što padom obuhvata imunizacije postoji velika verovatnoća da nastane epidemija. Apel je da se deca vakcinišu po kalendaru vakcinacije jer je to po zakonu obavezno. Važno je da se deca vakcinišu tačno na vreme, jer prva doza za morbile je sa 12 meseci, i ne sme se odlagati, ne postoji povezanost ove vakcine sa autizmom, iako se mnogi roditelji toga plaše. Vakcine su bezbedne i efikasne, decenijama se aplikuju i nismo imali neželjenih reakcija. Nevakcinisana deca su u velikom riziku od ozbiljnih komplikacija, čak i fatalnog ishoda-apeluje naša sagovornica.

Veliki kašalj ili pertusis je izuzetno opasna bakterijska infekcija disajnih puteva, prenosi se kapljičnim putem veoma brzo i lako, a inkubacioni period traje nedelju do dve, nakon čega se pojavljuje klinička slika u nekoliko stadijuma.

– Prvi stadijum tzv. kataralni, podrazumeva kašalj, kijanje, blago povišenu temperaturu. Iz dana u dan kašlj se pojačava, posebno noću. U ovom periodu pacijent je najinfektivniji, dok se u narednom stadijumu još više pojačava kašlja, koji se javlja u napadima, pacijent teško diše, diše otvorenih usta pri čemu se javlja karakterističan zvuk i deluje zaista dramatično. Ovaj stadijum traje dve do šest nedelja, a novorođenčad i mlađa odojčad vrlo često umesto napada kašlja ima prestanak disanja na trenutak i postaje cijanotično, mlitavo i može da ima ozbiljnije komplikacije usled tog stanja, pa čak može doći i do faktalnog ishoda.

Usled komplikacija može doći do upale pluća, atelektaze, emfizema, encepfalopatije koja može izazvati trajne fizičke i psihičke smetnje. I ova bolest može se sprečiti vakcinacijom, koja je sasvim bezbedna.

– Jedina kontraindikacija za vakcinaciju je ukoliko se dete nalazi u nekoj infekciji. Svakoj vakcinaciji prethodi pregled pedijatra i u slučaju da je dete bolesno, kažemo roditeljima da odmah nakon ozdravljenja dovedu dete na vakcinaciju. Moramo poštovati kalendar vakcinacije da bi se imunitet održao tj. da ne bi došlo do stvaranja bolesti u kolektivu.

Kao rekacija na vakcinu može se javiti otok na mestu uboda, blago crvenilo, laka bolna osetljivost, vrlo retko se u prva 24 sata može javiti povećana telesna temperatura.

– Simtomi svih ovih bolesti su u početku vrlo slični, a uzročnici su različiti. Dok traje inkubacija osoba je zarazna iako nema specifične simptome i to može biti vrlo opasno po njenu okolinu. Pravovremena imunizacija je važna jer štiti najmlađu populaciju, bebe nemaju jak imuni sistem. Vakcinacija je tekovina koja je generacije spasla od bolesti kojih nema decenijama, današnji roditelji ne znaju koliko dramatične mogu biti neke bolesti, jer srećom nisu imali prilike da ih vide – smatra dr Aleksić.

M. Janković

Ostale vesti

back-to-top