Jesen Ribarske Banje
Postavljeno: 30.10.2023
U Specijalnoj bolnici Ribarska Banja otvorena je Likovna kolonija „Jesen Ribarske Banje“ na kojoj učestvuje devet slikara i po dva vajara i karikaturista
Koloniju je otvorio dr Dušan Šokorac, direktor Specijalne bolnice, pozdravivši učesnike i poželevši im ugodan osmodnevni boravak.
– Kao i svih prethodnih godina uspešno smo se pripremili i za ovu 36. po redu Likovnu koloniju, koja je jedna od najstarijih u Srbiji. Pored tradicije, ugleda i rejtinga koji donosi ovoj zdravstvenoj ustanovi, ona pomaže i u rehabilitaciji bolesnika. Na koloniji učestvuje 13 umetnika. Slikari rade slobodne teme, a vajari imaju zadatu temu – izradu portreta kosovskih junaka. Uspostavili smo novi model selektiranja. Za slikare, pejzaži će biti kvalitetni, jer je sada priroda prelepa – istakao je dr Šokorac.
Profesor u penziji, dr Milivoje Jovanović je rekao da je ova likovna kolonija prepoznatljiv subjekat u Srbiji i da se u celoj zemlji pozitivno priča o ovom događaju.
– Kolonija predstavlja sublimaciju tradicije i kvaliteta, a opstala je čak i u ratnim uslovima. Tada su slikali Aleksandar Luković, Boža Prodanović, Milun Mitrović, Slavoljub Čvorović i drugi. Vajari će da urade portrete vitezove – junake kneza Lazara, a iduće nedelje organizovaćemo izložbu urađenih radova. Vajarski radovi biće predstavljeni u Narodnom muzeju Kruševac zajedno sa prethodnim i predstavljaće značajno kulturno blago. Mora da negujemo kulturu i emocionalno pamćenje na istorijske događaje i ličnosti – istakao je on.
Prema rečima Gorana Ćeličanina, predsednika Saveta kolonije, ona ima svoje standarde i tradiciju, pa će i u narednom periodu u Ribarsku Banju dolaziti kvalitetni i odabrani umetnici.
Selektorka ovogodišnje kolonije je Kristina Stanek iz Beograda:
– U interesu mi je bilo da napravim ravnotežu kada su stilovi u pitanju, ali i da bude više žena i predstavnika različitih pravaca i generacija. To je najbolji spoj da se razmene ideje i prenese iskustvo starijih na mlađe.
Svi učesnici su afirmisani, dokazani i priznati umetnici. Ja ću konkretno raditi dva jesenja pejzaža Ribarske Banje – akril na platnu. Radim ekspresionizam i trudiću se da dočaram jesen u ovoj banjskoj lepotici.
Sonja Ćurin je studentkinja master studija na Vajarskom odseku Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu:
– Najmlađa sam na koloniji i kao vajarka radiću portret žene junaka iz Kosovskog ciklusa – Kosovku devojku. Pre studija Vajarstva završila sam Novinarstvo na FPN u Beogradu, a na FLU sam dobila tri nagrade za umetničko stvaralaštvo.
Ana Zakić iz Kruševca radiće u ulju na platnu:
– Jesen je predivna i ima pregršt motiva za slikanje. Za dva dana ću postati baba, pa mi je u glavi rađanje, lepota življenja, pa shodno situaciji to mora pasti na slici.
Master primenjenog slikarstva iz Umke Suzana Stojadinović je prvi put na ovoj koloniji:
– Ja sam apstraktni slikar i sve zavisi od prve linije i prvog nanosa boje i ono što je osnovno – unutrašnje osećanje, što je centar stvaralaštva.
Sarajka koja sada živi i stvara u Beogradu Snježana Vlatković je samostalna umetnica:
– Ribarska Banja je jako inspirativna, pa ću uraditi neki motiv iz ovoga kraja u tehnici ulja na platnu, a inače radim velike formate. Prikazaću motive kojima je okružena Ribarska Banja, jer je ovde predivna priroda koja pruža obilje motiva pogodnih za inspiraciju.
Poznati profesor na Univerzitetu umetnosti u Beogradu i vajar Dragan Dimitrijević je rodom iz Trstenika:
– Ovde ću raditi u miru, u nekoj vrsti tihovanja. Treba uraditi likove koji žive u nama, a iz Kosovskog ciklusa, što je vrlo značajno za nas, naš narod, našu kulturu i istoriju uopšte. Potrebno je vreme, jer umetnik treba da izgradi taj lik pošto ima malo podataka o fizičkom izgledu ličnosti koja se vaja. Vajar je u prilici, kao i naši najveći slikari koji su slikali freske, i na taj način gradili i predstavljali nove likove i ličnosti. Ti likovi i danas žive, a u istoj ulozi je i vajar.
Konstantin Cvetković iz Ribara je na povremenim poslovima u Švajcarskoj:
– Uradiću pejzaž iz ovoga kraja – ulje na platnu. Drago mi je što ova kolonija traje 36 godina koja je ostavila veliki trag, a i novi umetnici koji su sada došli daće doprinos da se on nastavi.
Bojan Novaković je docent na Akademiji umetnosti u Novom Sadu na kojoj predaje Tehnologiju slikarskih tehnika i Digitalnu sliku. Planira da uradi apstraktnu sliku u akrilu i kombinovanoj tehnici.
Nebojša Stojković iz Grdelice je u umetničkim krugovima poznat kao Joškin Šiljan:
– Meni je imput dolazi iznutra. Nemam koncept, koristim likovne elemente i pravim sliku u kombinovanoj tehnici, a na osnovu svojih unutrašnjih impresija.
Pavle Nasković iz Aleksinca je veteran na ovoj koloniji:
– Slikam pejzaž u plenuru uživo. Vizuelni doživljaj mi je primaran i na osnovu njega dolazi unutrašnji doživljaj koji se vidi i ističe na platnu i na osnovu toga nastaje slika. Sada ne mogu da predvidim kakva će biti, jer je to neprestano istraživanje nepoznatog i predstavlja subjektivni odraz objektivne stvarnosti.
Rajko Dragićević iz Niša je lekar – specijalista opšte medicine, ali se bavi i alternativnom medicinom (akupunktura, homeopatija i kvantna medicina) i umetnoišću:
– Jedan sam od osnivača umetničke grupe „Igraši“ iz Niša. Igram se, pa šta ispadne, to je likovna igra. Koristim akrilne boje, ali kombinujem sa svim ostalim likovnim sredstvima. Pretpostavljam da će se na slikama osetiti uticaj ambijenta Ribarske Banje.
Likovna kolonija traje do 5. novembra.
Ž. Milenković