Iz Dedine pre godinu dana poleteo „Soko“
Postavljeno: 08.08.2024
Kulturno-umetničko društvo „Soko“ iz Dedine, iako je osnovano pre nešto više od godinu dana, već je postalo sinonim za očuvanje i promovisanje lokalne tradicije i kulture. U kratkom vremenskom periodu, društvo je uspelo da okupi entuzijaste svih generacija koji sa velikim žarom neguju narodne običaje, pesme, nošnju, igre i zanate. Njihov trud i posvećenost prepoznati su u lokalnoj zajednici, a brojni nastupi i manifestacije svedoče o bogatom kulturnom životu koji su uneli u Dedinu
Kulturno-umetničko društvo „Soko“ iz Dedine nastalo je u martu 2023. godine na inicijativu nekoliko roditelja čija je ideja bila da u seoskim okvirima organizuju neku aktivnost za svoju decu. U startu je to bila samo šačica ljudi, da bi se nakon toga oko ove lepe zamisli sjatilo još komšija. Nakon početnih razgovora i razmatranja koja bi to aktivnost mogla biti odabrana je tradicionalna igra – folklor, koja jednako utiče na psihički i fizički razvoj mališana. Izuzev prostora u početku ništa drugo nije bilo potrebno, tako da su u dogovoru sa predstavnicima lokalne zajednice, probe folklora počele da seodržavaju u sali seoskog Doma kulture, da bi posle nešto više od godinu dana uz pomoć Crkvene Opštine i Mesne zajednice sela Dedina „Sokoli“ organizovali ozbiljnu manifestaciju sa tendencijom da ona postane tradicija, a potom su predstavljali Republiku Srbiju na Ohridu prethodnog meseca.
– Pored toga što je glavna preokupacija „Sokolskog“, kao i svakog, kulturno-umetničkog društva zapravo folklor, ono se takođe bavi očuvanjem kulturnog nasleđa u svim oblicima. Jedini spomenik rada i aktivnosti „Sokolskog društva“ iz pređašnjeg perioda, sačuvan na prostoru Srbije, je upravo u selu Dedina kod Kruševca, kao simbol uspeha i postignuća, slobode i pobede, ova ptica je odabrana da obeleži uspeh i jedinstvo naših predaka, te je tako iz poštovanja prema jedinstvu, slozi i zalaganju starijih odlučeno da u nazivu KUD-a stoji simbolična reč Soko – objasnio je Miloš Petrović, predsednik Kulturno-umetničkog društva „Soko“ Dedina.
Formiranje, razvoj i kontinuitet kulturno-umetničkih društava oslanja se uglavnom na entuzijazam pojedinaca, odnosno na volonterski rad što je slučaj i u KUD-u „Soko“ Dedina koji na nedeljnom nivou organizuje i realizuje probe, pribavljanje narodnih nošnji, ugovaranje nastupa, pripremu dodatnih aktivnosti poput likovnih radionica, i tako utroši bar jednan period jednak celom radnom vremenu, međutim, uže jezgro od 5-6 članova ima odličnu saradnju, vrši se podela poslova na jednake delove i bez problema dolazi do „uskakanja“ u slučaju kada je neko odsutan, tako da se za sada rad društva odvija vrlo glatko. Ono što je povremeno teško jeste nesklad između želja i mogućnosti. Sredstva su uvek stavka kojoj se treba više posvetiti kako bi se obezbedio veći broj nastupa deci.
– Do sada je u organizaciji samog društva, ali i drugih KUD-ova ostvareno ukupno 10 javnih nastupa, kao što su proslava povodom osnivanja Udruženja 19. maja 2024, Vodeničarski dani u Kukljinu 23. jula, Festival dečijegfolklora u Kruševcu 18.juna, proslava seoske slave „Preobraženje“ u Makrešanu 19. avgusta, Humanitarni koncert 25. avgusta za pomoć mladoj sugrađanki, što pokazuje veličinu i empatiju umetnika, koja se takođe razvija kroz druženje i negovanje pravih vrednosti na časovima folklora – rekao je Miloš.
U maju ove godine umetnici su iskoristili, do sada, jedinstvenu priliku da na pozornicu stupe zajedno, sva tri postojeća ansambla, i pokažu svoj trud, rad i napredak roditeljima, ali i svim drugim prisutnim licima. U narodnim nošnjama, uz tradicionalni zvuk i igru na najslikovitiji način prikazano je nematerijalno kulturno nasleđe Srbije koje ima svoje mesto u svetskoj baštini. Veliki broj proba i uvežbavanja doveo je do sinhronizacije pokreta i činjenice da svi članovi izgledaju kao jedan, međutim pozitivna trema je svakako bila pristuna, budući da su izvođači izuzetno mladi i da su sa netrpeljivošću čekali trenutak da se predstave publici.
– Na ovaj posebno značajan datum za naše selo u svakom porodičnom domu se seče kolač i pali sveća u znak poštovanja našem zaštitniku, primaju se gosti, a atmosfera je svuda lepa i svečana, zahvaljujući tome nastala je želja da se oformi jedan događaj za Kruševljane, prikaže dečiji napredak i postavi temelj nečemu što će, nadamo se, trajati još mnogo godina. Iako je ova svečanost lokalnog karaktera nekoliko prethodnih meseci bilo je posvećeno organizaciji, što je podrazumevalo brižlji voplaniranje, stalnu komunikaciju članova, održavanje sastanaka i prikupljanje sredstava za krunisanje svih dešavanja tokom godine – naveo je Petrović.
Igrači su u Dedini svoje nastupe pripremali na istom mestu mesecima unazad po jednom nedeljno. To mesto nije od samog početka bilo adekvatno za takvu namenu, te je zajedničkim snagama i zalaganjem predstavnika lokalne zajednice i članova kulturno-umetničkog društva jedna prostorija renovirana i pretvorena u pravu salu za vežbanje sa odgovarajućim zidnim ogledalom, osvetljenjem i ozvučenjem. U početku je postojao kontitnuitet u prilivu članova, međutim zbog napredovanja prethodno upisanih, prijem je obustavljen, a obuka novih članova će započeti od septembra meseca. Članarina je jedinstvena cifra za celu porodicu nezavisno od broja dece koja vežbaju i iznosi 500 dinarana mesečnom nivou.
– Članovi društva su kako deca, tako i roditelji, kao i sugrađani koji žele da na bilo koji način doprinesu radu kulturno-umetničkog društva. Nismo želeli da opteretimo roditelje i da dečija aktivnost na kraju bude velika stavka porodičnog budžeta, već da na neki način to bude mala obaveza, ali zahvaljujući kojoj deca na svakoj probi dobiju posluženje u vidu soka, voća ili slatkiša, što je i nagrada za njihov trud koji je neophodan za uspeh, iako možemo reći da je svako dete u stanju da usvoji osnove folklora, neophodno je da se krene sa vežbom što je ranije moguće. Koreografi smatraju da je optimalno krenuti na folklor oko osme godine života, kada je dete dovoljno mentalno razvijeno i može da isprati uputstva, razume pojmove i termine kojih je i u najjednostavnijoj koreografiji puno, ali uz malo više angažovanja i mlađa deca vrlo lepo sarađuju sa učiteljima i razvijaju ljubav prema tradicionalnim igrama. Ono što je ključno je svakako njihova želja da uče, nastupaju i budu deo grupe u kojoj se svakom pojedincu posvećuje pažnja – navodi predsednik društva.
Talenat i vežba su gotovo neodvojivi, onaj ko ima talenat, a ne posvećuje svoje vreme vežbanju, neće ostvariti skoro pa nikakve rezultate, jedino će ga trudom talenat koji poseduje izdvojiti iz grupe najboljih.
Sokolovi na Ohridu
Međunarodni festival folklora održao se ove godine na Ohridu u Severnoj Makedoniji uz 9 učesnika iz 7 zemalja – Srbije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Litvanije, Grčke i Turske. „Soko“ iz Dedine prvi put je učestvovao na ovakvoj manifestaciji revijalnog karatkera zahvaljujući sredstvima koja su obezbedili Grad Kruševac i roditelji folkloraša. Ukupno dvanaestoro dece provelo je pet dana u ovom mestu odakle nose predivne utiske.
– „Soko“ je zajedno sa KUD-om iz Blaca i Beograda predstavljao našu zemlju na festivalu koji je prilika da se upoznaju druge kulture i običaji, ali i da se sklope nova prijateljstva. Svi mladi vole da putuju, a folklor nije samo igra, već i sve ono što redovno okupljanje osoba sa istim interesovanjem nosi – rekao je Marko Šabić koreograf KUD-a „Soko“ i predsednik Folklornog ansambla „Čarapani“.
Jovana Stefanović