Grupa stručnjaka posetila Fabriku vode u Majdevu
Postavljeno: 29.03.2018
Učesnici 48. Konferencije o otpadnim vodama, komunalnom čvrstom otpadu i opasnom otpadu , koja je održana u Brzeću i na kojoj su prezentovani naučno istraživački radovi iz pomenutih oblasti, danas su posetili Fabriku vode u Majdevu
Na konferenciji koja je imala za cilj razmenu znanja i iskustava u sve tri tematske oblasti, kao i primenu regulative i standarda koji vode poboljšanju stanja u životnoj sredini, stručnjaci kruševačkog Vodovoda predstavili su svoj rad na temu otpadnih voda i zaštite akumulacije jezera Ćelije.
Trećeg dana konferencije, grupa stručnjaka iz Srbije, posetila je Fabriku vode u Majdevu gde si imali prilike da se upoznaju sa procesima prerade i proizvodnje zdrave pijaće vode, kao i sa postavkom fotografija „Jezero Ćelije kroz objektiv istorije“.
– Gosti su obišli Fabriku vode i jezero Ćelije gde su se imali prilike da se konkretno upoznaju sa onim o čemu smo mi govorili na pomenutoj konferenciji , a na osnovu čega ćemo nadalje da preduzimamo mere koje se odnose na zaštitu jezera Ćelije, kao veoma značajnog resursa – kazao je Saša Antić, izvršni direktor u JKP „Vodovod Kruševac“.
Ključni problemi su, kako je kazao, zaštita reke Blatašnice i reke Rasine, kao i zaštita naseljenih mesta koja se nalaze na samoj obali jezera Ćelije.
– Sa strukom i naukom pokušaćemo da te probleme rešimo. Brus i Blace su već daleko odmakli u projektima koji se tiču izgradnje Fabrike za prečišćavanje otpadnih voda na ovim rekama, a Grad Kruševac će ,zajedno sa opštinom Brus, rešiti problem naseljnih mesta Ćelije, Zlatare, Bogiše i svih ostalih potencijalnih manjih zagađivača našeg vodozahvata – rekao je on.
Snežana Tadić, rukovodilac proizvodnje vode u Fabrici vode u Majdevu, provela je goste kroz fabriku, kako bi ih upoznala sa tehnološkim procesom proizvodnje vode za piće.
– S obzirom na to da je proizvodnja vode za piće u uskoj vezi sa prečišćavanjem otpadnih voda, naši gosti su izrazili želju da vide kako teče proces prerade sirove vode iz jezera Ćelije – rekla je ona.
Istakla je da od kvaliteta sirove vode u jezeru zavisi i tehnološki proces njene prerade u fabrici.
– Reka Blatašnica nosi sa sobom otpadne vode iz Blaca i Brusa, dolazi do zagađenja jezerske vode, pa je neophodno izvršiti prečišćavanje tih otpadnih voda koje se ulivaju u jezero. Bez obzira na zagađenje jezera, savremenom tehnologijom, znanjem i umećem uspevamo da kvalitet vode u jezeru preradimo i da dobijemo čistu vodu za piće – rekla je ona, dodajući da je voda koja se distribuira iz ove fabrike vrhunskog kvaliteta, da je jedna od najboljih u Srbiji i regionu, te da to potvrđuju i redovne kontrole kvaliteta vode za piće koje sprovodi kruševački Zavod za javno zdravlje.
Konferenciju na kojoj su učestvovali i stručnjaci kruševačkog Vodovoda organizovalo je Udruženje za tehnologiju vode i sanitarno inžinjerstvo, Udruženje vodovoda i kanalizacije Srbije i Institut za hemiju, tehnologiju i metalurgiju, u saradnji sa Privrednom komorom Srbije, Opštinom Brus i JKP „Rasina. Pored prezentovanja naučno istraživačkih radova, prezentovana su i preduzeća koja deluju u oblasti zaštite životne sredine.