Дејство сунца на кожу и заштита од зрачења

Postavljeno: 08.07.2023

Појавом сунчаних дана јављају се и проблеми које изазива излагање коже сунцу, попут алергија, исушивања коже, црвенила, перутања и љуштења коже. Могуће су и теже последице

Пише: Јована Стефановић

Сунчеву светлост чини спектар који се састоји од невидљиве ултраљубичасте и видљиве инфрацрвене светлости. Видљива светлост има веће таласне дужине које продиру дубоко у кожу, али ретко изазивају оштећења, док невидљива светлост има краћу таласну дужину и може да начини штету кожи.

– Изложеност сунцу може бити добра по људе, јер позитивно делује на расположење, квалитетнији сан, смањење умора, јачање имунитета и на производњу витамина Д, међутим, превише сунчања може узроковати разна оштећења коже. Ултраљубичасто зрачење се састоји од УВА, УВБ И УВЦ зрака. УВЦ зраци не продиру до површине Земље, па тако ни до наше коже, а УВБ зраци могу проузроковати тренутна оштећења као што су опекотине, привремена задебљања коже и хиперпигментације, док зраци УВА продиру у дубље слојеве коже, стимулишу производњу слободних кожних радикала, што потом узрокује оксидативни стрес и може довести до индиректног оштећења ДНК и различитих алергија – истиче начелница Службе за кожне болести Опште болнице Крушевац, дерматовенеролог Јована Јовановић Петаковић.

80% старења коже узроковано је излагањем сунцу. Хиперпигментације се најчешће јављају на лицу, посебно на челу, образима и горњој усни у виду црвенила и појаве плихова.

– Сунчање је безбедно само уз адекватну заштиту, а то подразумева првенствено избегавање излагања сунцу у ризичном периоду од 10 до 17 часова. Обавезно је ношење аксесоара, попут марама, качкета, наочара за сунце, шешира широких обода и одеће од природних и лаганих материјала, искључиво светлијих боја – износи др. Петаковић.
Одећа коју носимо током врелих дана треба да прекрива што већу површину коже, али и да дозвољава да се осећамо лагодно. Најпријатнији материјали су лан и памук.

– Препарати за заштиту од сунчевог зрачења су додатак уз претходно поменуте мере, а никако њихова замена. Препарат са заштитним фактором се наноси минимум 15 минута пре изласка на сунце и понавља се на свака два сата. Заштитни фактор неће спречити потамњивање, што представља велику дилему код људи, само ћете бити нежнији према својој кожи и спречити низ последица које изазива УВ зрачење. Након сунчања неопходно је додатно нахранити кожу помоћу препарата намењеним враћању влаге и еластичности – каже начелница Службе за кожне болести .

Најбољу заштиту од последица излагања сунчевим зрацима пружају креме са заштитним фактором од 30 па до 50, које су доступне посебно за децу и одрасле, посебно за лице и тело, a када се одлучујемо за расхлађивање на купалиштима, потребно је користити водоотпорни СПФ.

– Током летњих месеци од највећег значаја је хидратација, како спољашња, тако и унутрашња. Неопходно је повећати унос течности, а посебно воде. Исхрана треба да буде редовна и разноврсна, богата антиоксидансима који ће помоћи целом телу да се одбрани од УВ зрака које производи наша сјајна звезда – рекла је др. Петаковић.

Ниједна препланулост није здрава, нити сигурна. Природно тамнија пут не значи и природну заштиту од сунца, такву кожу треба једнако штитити и неговати.

– Један велики мит који се проширио међу млађим генерацијама јесте да соларијуми служе за припремање коже пре сунчања. Светска здравствена организација је 2009. године прогласила соларијум канцерогеном прве класе. Пре него што посетите соларијум, размислите да ли је битнији изглед или здравље. Ја лично бирам и препоручујем здравље, као и бели аристократски тен – наглашава спец. дерматовенерологије, др. Јована.


Редовни прегледи коже су обавезни

Од посебне важности је редовно прегледање коже, како би се, ако постоји, на време уочио проблем, и то важи за целу популацију. Уколико сте у ризичној групи од настанка карцинома, одлазак код дерматолога се препоручује једном годишње, док се приликом примећивања неких промена на кожи треба одмах јавити лекару.


Ризичне групе за добијање меланома

Најтежа последица прекомерног излагања сунцу јесте појава меланома који је наопаснији облик карцинома коже. У групи која има повећан ризик од добијања меланома, сем оних са бројним младежима по телу, су и особе светлије пути, али и људи који су већ имали неку врсту опекотина од сунца.

Ostale vesti

back-to-top