Dan otvorenih vrata sa inspektorima u Privrednoj komori

Postavljeno: 09.10.2019

Regionalna privredna komora u saradnji sa Rasinskim okrugom, organizovala je danas sedmi po redu Dan otvorenih vrata. Ovoga puta privrednici su bili u prilici da u neposrednom kontaktu sa republičkim inspektorima poreske, tržišne, radne, sanitarne i poljoprivredne inspekcije, razreše nedoumice iz raznih oblasti poslovanja.  Dan otvorenih vrata organizovan je uz podršku USAID projekta saradnje za ekonomski razvoj i projekta podrške Evropske unije poboljšanju poslovnog okruženja

Događaj koji je predvideo vreme za kontakte privrednika i inspektora “jedan na jedan” u neformalnom okruženju, započeo je prezentacijom o pravima i obavezama privrednih subjekata koji proizilaze iz Zakona o inspekcijskom nadzoru.

O ovoj temi koja je, sudeći po poseti veoma interesantna našim privrednicima, govorio je Milan Stefanović, stručni savetnik za inspekcijski nadzor i konsultant na projektu EU. On je, objašnjavajući značaj akcije “Dan otvorenih vrata” u razgovoru sa novinarima rekao da se privrednici svakodnevno susreću sa različitim inspekcijama koje su nadležne za njihovu delatnost i njihovo poslovanje, te da tu postoje različite nedoumice koje su vezane za primenu velikog broja propisa. 

Upravo ovakvi događaji omogućuju da se privrednici i inspektori susretnu, da porazgovaraju o tim nedoumicama, da ih razreše koliko je moguće, da na taj način ujednače praksu postupanja i u tom smislu se poboljšava i primena zakona i kod privrede i na strani inspekcije – rekao je Stefanović medijima.

Upitan za  pokazatelje tih poboljšanja, Stefanović je naveo da se svake godine sprovodi anketa kod 1000 preduzeća i da su rezultati veoma dobrii. 

Vidimo jedan kontinuitet u unapređenju poslovanja i u unapređenju poslovnog okruženja. To se odnosi i na deo koji se tiče inspekcijskog nadzora. Naravno postoji uvek dovoljno prostora za poboljšanje, pogotovo nekih procedura, ali ono što je dobro jeste da se pokazuje napredak u preventivnom delovanju inspekcija, pružanju saveta, informisanja, edukacije privrednika, i u pogledu koordinacije naših inspekcija, tako da ne dođe do preklapanja dve ili više inspekcija u inspekcijskom nadzoru.

O odnosu privrednika prema svojim obavezama i zakonskoj regulativi, Stefanović kaže da su sve oblasti zakonski regulisane, da ponegde postoji čak i preveliki broj propisa, a da je pitanje primene vezano za kapacitete i opremljenost svakog pojedinačnog privrednog subjekta.

Nejćešće nedoumice koje imaju privrednici tiču se, kaže, poreskih propisa, odnosno postupanja Poreske uprave vezano za PDV, doprinose, poreze na zarade, potom zaštite potrošača, sanitarnio higijenskih uslova i primene HCCP standarda koji su obavezni.  

Inače, projekat podrške Evropske unije poboljšanju poslovnog okruženja je usmeren na optimizuju  procedura u poslovanju, analizu uticaja regulative na mala i srednja preduzeća, kao i unapređenje poslovnog okruženja za MSP.  USAID u svom projektu prati sprovođenje Zakona o inspekcijskom nadzoru u čijem kreiranju je učestvovao sa prethodnim projektom. 

N.B.

Ostale vesti

back-to-top