Crkva sv. Apostola Pavla i sv. Nikolaja mirlikijskog čudotvorca u naselju Ujedinjene nacije

Postavljeno: 16.12.2023

На седници Црквеног одбора Цркве Лазарице 2013. године, донета је одлука о зидању још једног Храма у Крушевцу. Другог марта 2014. године Епископ крушевачки господин Давид освештао је крст и благословио почетак изградње новe Цркве Светог Апостола Павла и Светог оца Николаја Мирликијског

Тадашњи градоначелник Крушевца, Братислав Гашић, уручио је Његовом Преосвештенству и Црквеној Општини Лазарица грађевинску дозволу. Парцелу у улици Дринској, поклонила је Општина. Ктиторка Цркве је госпођа Душанка Фелдбауер, Крушевљанка која живи у Бразилу.

Бог прегаоцима снагу даје, те је уважена госпођа Душанка Фелдбауер, понудила средства којa је, заједно са покојним мужем (Павао, јеврејин а Павле у православљу) определила за изградњу Цркве баш у овом насељу, где има стан у власништву, а иначе живи у Сао Паолу у Бразилу.

Пошто је поодмаклих година, то је свом брату Градимиру Цветковићу дала пуномоћје за исплаћивање рачуна за потребе планиране градње.

Благочестива госпођа Фелдбауер определила је 72.500 еура за овај наум. Главни пројекат изградње Храма поверен је Агенцији – „Сава Инжењеринг“ из Крушевца а одговорни пројектант био је Сава М. Стојановић, дипл.инж. грађевине. О овој светињи писала је професорка Љубица Петковић у часопису „Православна вера и живот“.

На Васкршњи Уторак, 22. априла 2014. године освештан је темељ за нову Цркву Светог Апостола Павла и Светог оца Николаја Мирликијског и положени повеља и камен темељац. За парохе су постављени јереј Милан Тодосијевић и протојереј Игор Шљивић, свештеници Цркве Лазарице.

Чинодејствовао је Епископ крушевачки господин Давид уз саслуживање протојереја-ставрофора Драгог Вешковца, секретара Епархије крушевачке, архијерејског намесника крушевачког протојереј-ставрофора Будимира Којића, старешине Цркве Лазарице, јереја Жељка Марковића, старешине цркве Покрова Пресвете Богородице протојереја Мирослава Пешића и надлежног пароха јереја Милана Тодосијевића.

Свечаности су присуствовали градоначелник Крушевца Братислав Гашић, председник Скупштине града Живан Николић, начелник Расинског округа Бранислав Весић, са сарадницима, представници крушевачког Гарнизона, политике, привреде, јавног и културног живота града, мештани Месне заједнице Лазарица и бројни Крушевљани.

Епископ је одржао слово благодарности ктиторима и приложницима овог Светог Храма: градоначелнику Братиславу Гашићу, ктиторки Душанки Фелбауер и приложнику Милки Стојиљковић.

До октобра месеца исте године Црква је стављена под кров.

Госпођа Душанка је те јесени посетила отаџбину и том приликом јој је Епископ крушевачки господин Давид, 7. октобра, у Цркви, чији је она ктитор, уручио Орден Светог Саве другог реда, којим ју је одликовао Свети архијерејски Синод Српске православне цркве – „за делатну љубав према Светој Мајци Цркви“.

Половином јула 2015. године, Павле Новаковић који живи у Перту, успео је да прикупи средства у висини од 10.500 аустралијских долара од Срба који живе на тим просторима.

Прикупљена средства су намењена за наставак изградње Храма св. Апостола Павла и св. Николе мирликијског. За ово богоугодно дело господин Павле имао је благослов Епископа крушевачког Давида и Епископа аусталијско-новозеландског Иринеја.

На Михољдан 12. октобра исте године, када се прославља и свети Киријак отшелник служена је прва архијерејска Литургија у Цркви Светог Николаја мирликијског и Апостола Павла у насељу Уједињене нације. Служио је Епископ Давид са свештенством Цркве Лазарице. Присуствовала је благочестивa ктиторкa госпођа Душанка Фелдбауер.

Лета наредне године, сазидана је звонара, црквена продавница и палионица свећа. Пројекат је урадио дипл.инж грађевине Сава М. Стојановић, а радове извело предузеће „Модул“ из Крушевца.

Храм је посвећен ревносним бранитељима православља, Светом Апостолу Павлу и Светом Николају мирликијском Чудотворцу.
Свети Апостол Павле био је родом из Тарса од племена Венијаминова. Најпре се звао Савле и био је фарисеј и гонитељ Хришћана. Чудесно обраћен у веру хришћанску самим Господом који му се јавио на путу за Дамаск.

Са пламеном ревношћу проповедао је Јеванђеље свуда од граница Арабије до Шпаније , међу Јеврејима и незнабошцима. Добио је назив „Апостол незнабожаца“. Колико су страховита била његова страдања, толико је било његово надчовечанско стрпљење. Испунио је све дане и ноћи трудом и страдањем за Христа, организовао Цркву по многобројним местима, и достигао ту меру савршенства, да је могао рећи „не живим ја, него Христос живи у мени“. Би посечен у Риму од римског цара Нерона. Пише Свети Владика Николај Велимировић у књизи „Охридски пролог“.

Николај Чудотворац Архиепископ мирликијски био је јединац син у својих знаменитих и богатих родитеља Теофана и Ноне, житеља града Патре, у Ликији.

Духовном животу научи се Свети Николај код свога стрица, Николаја Епископа Патарског, и замонаши се у манастиру Нови Сион. По смрти родитеља, раздаде наслеђено имање сиромасима, не задржавајући ништа за себе. Беше се прочуо својим милосрђем, испуњавајући реч Господњу: „да не зна левица твоја што чини десница твоја“. Када се предаде самоћи и безмолвију, дође му глас с више: „Николаје, пођи на подвиг у народ, ако желиш бити од Мене увенчан“.

По том чудесном промислу Божијем, би изабран за Архиепископа града Мире у Ликији. Милостив, мудар, неустрашив, био је бачен у тамницу у време гоњења Хришћана под Диоклецијаном и Максимијаном. Тамо је поучавао људе закону Божијем. Присуствовао је Првом Васељенском сабору у Никеји и из велике ревности према истини ударио руком јеретика Арија, због чега би уклоњен са Сабора све док се неколицини првих архијереја на Сабору не јави Господ Христос и Пресвета Богородица и не објавише Своје благовољење према Николају.

Овај дивни Светитељ је заштитник правде међу људима. Због тога су га људи још за живота сматрали светим и призивали у помоћ у мукама и бедама. Свети Никола је најчешћа крсна слава код Срба, a слави се 19. децембра.

Тако је Крушевац добио још један Храм на радост верника и у славу светитеља којима је посвећена.

Огњен Милићевић

 

Ostale vesti

back-to-top