Crkva Vaskrsenja Gospodnjeg na Novom groblju

Postavljeno: 12.11.2023

Na drugi dan najradosnijeg hrišćanskog praznika Vaskrsa 9. aprila 2007. godine, osveštan je peti po redu Hram u Kruševcu- Crkva Vaskrsenja Gospodnjeg na Novom groblju. Taj čin obavili su Njegovo Preosveštenstvo Episkop niški gospodin Irinej i Episkop braničevski gospodin Ignjatije. Potom je odslužena sveta arhijerejska liturgija a vladikama je sasluživalo brojno sveštenstvo i đakoni kruševačkog namesništva, uz prisustvo preko hiljadu vernika

Hram je posvećen najvećem hrišćanskom prazniku Vaskrsu koji Crkva slavi kao centralni događaj Hristove pobede nad smrću. Na činjenici da je Hristos Vaskrsao zasniva se i nada svih hrišćana u sopstveno vaskrsenje.

Vaskrs se zove i Pasha, po ugledu na starozavetni praznik koji su Jevreji svetkovali u proleće, u spomen čudesnog oslobođenja od egipatskog ropstva. U tom smislu, Vaskrs je hrišćanska Pasha koja označava prelazak sa Hristom iz smrti u život, sa zemlje u večni nebeski život. O ovoj svetinji pisala je profesorka Ljubica Petković u 114. broju časopisa „Pravoslavna vera i život“ juna 2007. godine.

Novo kruševačko groblje formirano je 1989. godine i kako na njemu nije postojala Crkva u kojoj bi se na dostojan način ispratili naši počinuli sugrađani, rođaci i prijatelji, to je, posle odluke o njenom zidanju i formiranju crkvenog odbora, na Vidovdan 2000. godine Njegovo Preosveštenstvo Episkop Niški Gospodin Irinej izvršio osveštanje temelja.

Incijativu za izgradnju Hrama pokrenuo je tadašnji predsednik Crkvene opštine grada Kruševca i zamenik Episkopa Niškog Irineja u savetu eparhije Zoran Nikolić. Za prvog starešinu je postavljen sveštenik Lazarice protojerej Rade Milovanović jer je tada ova Crkva bila pod njenom upravom, a sada je pod upravom Crkve Svetog Đorđa. Za vreme njegovog starešinstva Crkva je oslikana.

Crkva je rađena u moravskom arhitektonskom stilu. Projekat Crkve izradio je arhitekta Predrag Vertovšek, poznat po više projekata ove vrste u Niškoj eparhiji, a sa intenzivnim radovima počelo se 2006. godine. Iste godine su osveštani krstovi, dar Darinke Ivković.

Zvono je dar Milivoja Jankovića iz sela Toljevac, ikonostas je delo Miroslava Trbusića, duboresca iz Kragujevca, ikone na ikonostasu darovali su Zorica i Franja Jovanović iz Nemačke, polijelejski luster firma „Draža- prom“ iz Lukavca . Sve to urađeno je zahvaljujući velikom zalaganju tadašnjeg predsednika Crkvene opštine Zorana Nikolića. Kompletno je uređena i crkvena porta.

Na dan osveštanja, posle svete arhijerejske liturgije, Vladika Irinej održao je besedu o prazniku Vaskrsenja Gospodnjeg i značaju podizanja ove Crkve:

– Danas smo ovde, kraj ovog malog ali lepog Hrama, toliko lepog da krasi ne samo grad Kruševac, nego bi bio najbolji ukras i svakog prestonog grada. Ovo je Crkva kojoj će se zasigurno mnogi obradovati. Najpre mi živi što ćemo moći da prisustvujemo svetoj liturgiji i da se Bogu pomolimo, a posebno duše koje počivaju ovde i koje će isto osetiti prisustvo Hrama. Svaka Crkva je osnovana i postoji za večnost. I ovaj Hram će prerasti u onu Nebesku toržestvujuću Crkvu kao što ćemo i mi živi, iz ovog sveta preobraženi preći u Carstvo Božije… Uvek kada sveštenik bude služio liturgiju pomenuće one koji leže ovde i čekaju Vaskrsenje. Osetiće oni molitve koje budu prinošene za njih, zato će i mrtvi biti blagodarni svima koji su pomogli da se ovaj Hram podigne i da danas, na veliku radost Božiju i našu, bude osveštan.

Potom je uručeno 33 zahvalnice i 43 gramate pojedincima, firmama i preduzećima koji su pomogli izgradnju Hrama:. Najvećim eparhijskim priznanjem Ordenom Sveti Car Konstantin Veliki, Vladika je odlikovao: Zorana Nikolića, predsednika CO Kruševac, Skupštinu opštine Kruševac, Mirka Anđelkovića, Janka Miletića i Zoricu Jovanović iz Kruševca i Dragana Mijajlovića iz sela Lukavac. Donatori Hrama su bili i Trayal Korporacija, Fabrika maziva Kruševac , Mont elektron, Tehnogradnja, Simon Nenad Jovanović, Miloš Anđelković, Sonja Janković, Dragoslav Simić, Darinka Ivković i Duško Kokoruš iz Kruševca, Zoran Kostić iz Lazarice i Zoran Milovanović iz Krvavice.

Rade Milovanović, u to vreme starešina Crkve, za izvanredan trud oko podizanja Hrama odlikovan je pravom nošenja naprsnog krsta (odlikovanje koje daje Sveti Arhijerejski Sabor) koje mu je tada Vladika Irinej uručio.
Izgradnjom ovog Hrama iskazana je velika sabornost dobrih, Bogu posvećenih ljudi.

Hram služi kao grobna crkva i u njemu se vrše opela naših preminulih sugrađana. Sveta liturgija u Crkvi Vaskrsenja Gospodnjeg na Novom groblju služi se subotom.

Ognjen Milićević

 

 

Ostale vesti

back-to-top