Crkva sv. Apostola Pavla i sv. Nikolaja mirlikijskog čudotvorca u naselju Ujedinjene nacije

Postavljeno: 16.12.2023

Na sednici Crkvenog odbora Crkve Lazarice 2013. godine, doneta je odluka o zidanju još jednog Hrama u Kruševcu. Drugog marta 2014. godine Episkop kruševački gospodin David osveštao je krst i blagoslovio početak izgradnje nove Crkve Svetog Apostola Pavla i Svetog oca Nikolaja Mirlikijskog

Tadašnji gradonačelnik Kruševca, Bratislav Gašić, uručio je Njegovom Preosveštenstvu i Crkvenoj Opštini Lazarica građevinsku dozvolu. Parcelu u ulici Drinskoj, poklonila je Opština. Ktitorka Crkve je gospođa Dušanka Feldbauer, Kruševljanka koja živi u Brazilu.

Bog pregaocima snagu daje, te je uvažena gospođa Dušanka Feldbauer, ponudila sredstva koja je, zajedno sa pokojnim mužem (Pavao, jevrejin a Pavle u pravoslavlju) opredelila za izgradnju Crkve baš u ovom naselju, gde ima stan u vlasništvu, a inače živi u Sao Paolu u Brazilu.

Pošto je poodmaklih godina, to je svom bratu Gradimiru Cvetkoviću dala punomoćje za isplaćivanje računa za potrebe planirane gradnje.

Blagočestiva gospođa Feldbauer opredelila je 72.500 eura za ovaj naum. Glavni projekat izgradnje Hrama poveren je Agenciji – „Sava Inženjering“ iz Kruševca a odgovorni projektant bio je Sava M. Stojanović, dipl.inž. građevine. O ovoj svetinji pisala je profesorka Ljubica Petković u časopisu „Pravoslavna vera i život“.

Na Vaskršnji Utorak, 22. aprila 2014. godine osveštan je temelj za novu Crkvu Svetog Apostola Pavla i Svetog oca Nikolaja Mirlikijskog i položeni povelja i kamen temeljac. Za parohe su postavljeni jerej Milan Todosijević i protojerej Igor Šljivić, sveštenici Crkve Lazarice.

Činodejstvovao je Episkop kruševački gospodin David uz sasluživanje protojereja-stavrofora Dragog Veškovca, sekretara Eparhije kruševačke, arhijerejskog namesnika kruševačkog protojerej-stavrofora Budimira Kojića, starešine Crkve Lazarice, jereja Željka Markovića, starešine crkve Pokrova Presvete Bogorodice protojereja Miroslava Pešića i nadležnog paroha jereja Milana Todosijevića.

Svečanosti su prisustvovali gradonačelnik Kruševca Bratislav Gašić, predsednik Skupštine grada Živan Nikolić, načelnik Rasinskog okruga Branislav Vesić, sa saradnicima, predstavnici kruševačkog Garnizona, politike, privrede, javnog i kulturnog života grada, meštani Mesne zajednice Lazarica i brojni Kruševljani.

Episkop je održao slovo blagodarnosti ktitorima i priložnicima ovog Svetog Hrama: gradonačelniku Bratislavu Gašiću, ktitorki Dušanki Felbauer i priložniku Milki Stojiljković.

Do oktobra meseca iste godine Crkva je stavljena pod krov.

Gospođa Dušanka je te jeseni posetila otadžbinu i tom prilikom joj je Episkop kruševački gospodin David, 7. oktobra, u Crkvi, čiji je ona ktitor, uručio Orden Svetog Save drugog reda, kojim ju je odlikovao Sveti arhijerejski Sinod Srpske pravoslavne crkve – „za delatnu ljubav prema Svetoj Majci Crkvi“.

Polovinom jula 2015. godine, Pavle Novaković koji živi u Pertu, uspeo je da prikupi sredstva u visini od 10.500 australijskih dolara od Srba koji žive na tim prostorima.

Prikupljena sredstva su namenjena za nastavak izgradnje Hrama sv. Apostola Pavla i sv. Nikole mirlikijskog. Za ovo bogougodno delo gospodin Pavle imao je blagoslov Episkopa kruševačkog Davida i Episkopa austalijsko-novozelandskog Irineja.

Na Miholjdan 12. oktobra iste godine, kada se proslavlja i sveti Kirijak otšelnik služena je prva arhijerejska Liturgija u Crkvi Svetog Nikolaja mirlikijskog i Apostola Pavla u naselju Ujedinjene nacije. Služio je Episkop David sa sveštenstvom Crkve Lazarice. Prisustvovala je blagočestiva ktitorka gospođa Dušanka Feldbauer.

Leta naredne godine, sazidana je zvonara, crkvena prodavnica i palionica sveća. Projekat je uradio dipl.inž građevine Sava M. Stojanović, a radove izvelo preduzeće „Modul“ iz Kruševca.

Hram je posvećen revnosnim braniteljima pravoslavlja, Svetom Apostolu Pavlu i Svetom Nikolaju mirlikijskom Čudotvorcu.
Sveti Apostol Pavle bio je rodom iz Tarsa od plemena Venijaminova. Najpre se zvao Savle i bio je farisej i gonitelj Hrišćana. Čudesno obraćen u veru hrišćansku samim Gospodom koji mu se javio na putu za Damask.

Sa plamenom revnošću propovedao je Jevanđelje svuda od granica Arabije do Španije , među Jevrejima i neznabošcima. Dobio je naziv „Apostol neznabožaca“. Koliko su strahovita bila njegova stradanja, toliko je bilo njegovo nadčovečansko strpljenje. Ispunio je sve dane i noći trudom i stradanjem za Hrista, organizovao Crkvu po mnogobrojnim mestima, i dostigao tu meru savršenstva, da je mogao reći „ne živim ja, nego Hristos živi u meni“. Bi posečen u Rimu od rimskog cara Nerona. Piše Sveti Vladika Nikolaj Velimirović u knjizi „Ohridski prolog“.

Nikolaj Čudotvorac Arhiepiskop mirlikijski bio je jedinac sin u svojih znamenitih i bogatih roditelja Teofana i None, žitelja grada Patre, u Likiji.

Duhovnom životu nauči se Sveti Nikolaj kod svoga strica, Nikolaja Episkopa Patarskog, i zamonaši se u manastiru Novi Sion. Po smrti roditelja, razdade nasleđeno imanje siromasima, ne zadržavajući ništa za sebe. Beše se pročuo svojim milosrđem, ispunjavajući reč Gospodnju: „da ne zna levica tvoja što čini desnica tvoja“. Kada se predade samoći i bezmolviju, dođe mu glas s više: „Nikolaje, pođi na podvig u narod, ako želiš biti od Mene uvenčan“.

Po tom čudesnom promislu Božijem, bi izabran za Arhiepiskopa grada Mire u Likiji. Milostiv, mudar, neustrašiv, bio je bačen u tamnicu u vreme gonjenja Hrišćana pod Dioklecijanom i Maksimijanom. Tamo je poučavao ljude zakonu Božijem. Prisustvovao je Prvom Vaseljenskom saboru u Nikeji i iz velike revnosti prema istini udario rukom jeretika Arija, zbog čega bi uklonjen sa Sabora sve dok se nekolicini prvih arhijereja na Saboru ne javi Gospod Hristos i Presveta Bogorodica i ne objaviše Svoje blagovoljenje prema Nikolaju.

Ovaj divni Svetitelj je zaštitnik pravde među ljudima. Zbog toga su ga ljudi još za života smatrali svetim i prizivali u pomoć u mukama i bedama. Sveti Nikola je najčešća krsna slava kod Srba, a slavi se 19. decembra.

Tako je Kruševac dobio još jedan Hram na radost vernika i u slavu svetitelja kojima je posvećena.

Ognjen Milićević

 

Ostale vesti

back-to-top