Žene u vojsci

Postavljeno: 16.06.2016

UNDP: ZAPOŠLJAVANJE ŽENA I OBUKE O RODNOJ RAVNOPRAVNOSTI SU OD PRESUDNOG ZNAČAJA ZA FORMIRANJE MODERNIH ORUŽANIH SNAGA U ZEMLJAMA ZAPADNOG BALKANA

Žene još uvek čine tek šesto do devet odsto ukupnog vojnog sastava u regionu

undpVreme je da se mnogo veći broj žena pridruži redovima vojske na zapadnom Balkanu, zaključak je Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), po završetku prve faze trogodišnjeg programa u okviru kojeg je obučeno više od 4.000 pripadnika/ca vojnog kadra na temu rodne ravnopravnosti.

Rodna ravnopravnost u vojsci i u svim javnim institucijama nije samo pitanje ljudskih prava, već je i od suštinske važnosti za odgovorne institucije, što je preduslov za održivi razvoj – rekla je Džihan Sultanolu (Cihan Sultanoğlu) pomoćnica generalnog sekretara UN-a i direktorka regionalnog biroa UNDP-a za Evropu i Zajednicu nezavisnih država.

Iako je reforma sektora bezbednosti u ovom regionu dugo bila usmerena na obezbeđivanje civilnog nadzora oružanih snaga, broj žena i prilike za njihovo učešće u donošenju odluka su i dalje ostali ograničeni, posebno kada su u pitanju rukovodeće i komandne pozicije.

Žene čine samo šest do devet odsto sastava oružanih snaga na Zapadnom Balkanu, pri čemu je regrutovanje žena počelo tek pre nekoliko godina. Mnoge žene koje su stupile u vojnu službu bivaju stigmatizovane, a ponekad se suočavaju i sa nasiljem od strane svojih kolega muškog pola.

Povećanje i zadržavanje većeg udela žena u uniformi ne samo da proširuje njihove mogućnosti u karijeri, već i promoviše efikasnije i odgovornije oružane snage. U isto vreme, time se pruža pomoć vojsci u ovim zemljama kako bi bile bolje pripremljene za slanje mirovnih misija u druge delove svete. Učešće žena u mirovnim snagama je doprinelo da mirovni procesi budu delotvorniji širom sveta. Finansiran od strane Norveškog ministarstva spoljnih poslova, Švedskih oružanih snaga i UNDP-a, program je pospešio regionalnu saradnju na planu rodne ravnopravnosti u vojsci fokusirajući se na obezbeđivanje bolje integracije, zadržavanja žena u vojsci i njihovog profesionalnog razvoja. Pored toga, postignuto je veće učešće žena u donošenju odluka, kao i rodno senzitivna promena organizacione kulture Ministarstava odbrane (MoD).

Zahvaljujući ovoj inicijativi i kao deo ovog programa, ministarstva odbrane četiri žemlje su sarađivala na izradi Studije o položaju žena u oružanim snagama u kojoj se navode mere za poboljšanje rodne ravnopravnosti.
Na kraju, uz prisustvo žena u vojsci koje služe kao uzori, program ima za cilj poboljšanje rodne ravnopravnosti i osnaživanje žena u drugim profesijama i disciplinama u ove četiri države.

Na konferenciji su učestvovali: Zoran Đorđević, ministar odbrane Republike Srbije, Marina Pendeš, ministrica odbrane Bosne i Hercegovine, Marija Rashkovska, državna savetnica bivše Jugoslovenske Republike Makedonije, Goran Svilanović, generalni sekretar Saveta za regionalnu saradnju i Arne Sannes Bjørnstad, ambasador Ambasade Kraljevine Norveške u Beogradu.

UNDP je prisutan u skoro 170 zemalja i teritorija, i pomaže u iskorenjivanju siromaštva, kao i smanjenju nejednakosti i socijalnog isključivanja. Pružamo podršku zemljama u razvijanju politika, liderskih veština, kapaciteta za uspostavljanje partnerstava, institucionalnih kapaciteta, kao i da postanu otpornije radi postizanja održivih razvojnih rezultata.

zenevj2

Ostale vesti

back-to-top