Жене, мир и безбедност у Републици Србији

Postavljeno: 25.05.2016

У Крушевцу је данас одржан консултативни састанак о садржају Нацрта националног акционог плана за примену Резолуције 1325 Савета безбедности Уједињених нација „Жене, мир и безбедност у Републици Србији ( 2016. – 2020.)“

akcioniРезолуција Савета безбедности УН која се односи на положај жена у контексту мира и безбедности, усвојена је 2000.године, наглашавајући последице конфликата на жене и важност њихове улоге у изградњи мира.

Резолуција је правно обавезујућа за све земље чланице Уједињених нација.

Први Национални акциони план у Србији усвојен је 2010.године, (до 2015.)  а према процедури, како је изјавила координаторka Плана Биљана Стојковић, овогодишњи, чије је време трајања до 2020., тренутно је у фази јавних консултација у више градова, које ће трајати до 10. јуна. Након тога  следи Јавна расправа у Народној скупштини и усвајање у Влади Републике Србије.

НАП садржи оперативне смернице за успостављање стандарда и механизама за заштиту жена током и након сукоба.Циљ је обезбеђење равноправности учешћа, напредовања и одлучивања жена у сектору безбедности.

Идеја је да у овом Националном плану фокус буде на нивоу локалних самоуправа.

Консултанткиња Мисије ОЕБС у Србији Биљана Малетин Уљаревић истакла је 3 кључне тачке везане за безбедност жена, а то су превенција и заштита као обавеза државе и партиципација која подразумева учешће оба пола на овом плану.

У свом обраћању учесницима састанка, заменica градоначелника Јасмина Палуровић истакла је достигнућа града Крушевца у овој области са посебним значајем на Споразум о сарадњи у спровођењу заштите жртава насиља у породици и жена у партнерским односима, који је потписало 12 локалних институција и удружења грађана, а који се примењује од 2014.

Иначе, овај национални пројекат подржава Министарство омладине и спорта, Министарство одбране, Канцеларија за сарадњу са цивилним друштвом, Стална конференција градова и општина и Мисија ОЕБС у Србији.

akcioni1

krusevac.rs

Ostale vesti

Komentari

  1. Snežana каже:

    Ženski rod za onu koja obavlja funkciju zamenika gradonačelnika je zamenica gradonačelnika, a za koordinatora – koordinatorka. Molim vas da negujte srpski jezik i upotrebljavajte ženski rod kada navodite zanimanja, titule i funkcije koje obavljaju / imaju žene. Hvala.

1 thought on “Жене, мир и безбедност у Републици Србији

Comments are closed.

back-to-top