Žene, mir i bezbednost u Republici Srbiji
Postavljeno: 25.05.2016
U Kruševcu je danas održan konsultativni sastanak o sadržaju Nacrta nacionalnog akcionog plana za primenu Rezolucije 1325 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija „Žene, mir i bezbednost u Republici Srbiji ( 2016. – 2020.)“
Rezolucija Saveta bezbednosti UN koja se odnosi na položaj žena u kontekstu mira i bezbednosti, usvojena je 2000.godine, naglašavajući posledice konflikata na žene i važnost njihove uloge u izgradnji mira.
Rezolucija je pravno obavezujuća za sve zemlje članice Ujedinjenih nacija.
Prvi Nacionalni akcioni plan u Srbiji usvojen je 2010.godine, (do 2015.) a prema proceduri, kako je izjavila koordinatorka Plana Biljana Stojković, ovogodišnji, čije je vreme trajanja do 2020., trenutno je u fazi javnih konsultacija u više gradova, koje će trajati do 10. juna. Nakon toga sledi Javna rasprava u Narodnoj skupštini i usvajanje u Vladi Republike Srbije.
NAP sadrži operativne smernice za uspostavljanje standarda i mehanizama za zaštitu žena tokom i nakon sukoba.Cilj je obezbeđenje ravnopravnosti učešća, napredovanja i odlučivanja žena u sektoru bezbednosti.
Ideja je da u ovom Nacionalnom planu fokus bude na nivou lokalnih samouprava.
Konsultantkinja Misije OEBS u Srbiji Biljana Maletin Uljarević istakla je 3 ključne tačke vezane za bezbednost žena, a to su prevencija i zaštita kao obaveza države i participacija koja podrazumeva učešće oba pola na ovom planu.
U svom obraćanju učesnicima sastanka, zamenica gradonačelnika Jasmina Palurović istakla je dostignuća grada Kruševca u ovoj oblasti sa posebnim značajem na Sporazum o saradnji u sprovođenju zaštite žrtava nasilja u porodici i žena u partnerskim odnosima, koji je potpisalo 12 lokalnih institucija i udruženja građana, a koji se primenjuje od 2014.
Inače, ovaj nacionalni projekat podržava Ministarstvo omladine i sporta, Ministarstvo odbrane, Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom, Stalna konferencija gradova i opština i Misija OEBS u Srbiji.
krusevac.rs
Komentari
1 thought on “Žene, mir i bezbednost u Republici Srbiji”
Comments are closed.
Ženski rod za onu koja obavlja funkciju zamenika gradonačelnika je zamenica gradonačelnika, a za koordinatora – koordinatorka. Molim vas da negujte srpski jezik i upotrebljavajte ženski rod kada navodite zanimanja, titule i funkcije koje obavljaju / imaju žene. Hvala.