Zeleni biseri Srbije: Rasadnici “Čabrić” i „Milojević“

Postavljeno: 02.10.2023

Veliki Šiljegovac, selo koje se nalazi između Kruševca i Ribarske Banje, je nadaleko poznato po hortikulturi, odnosno po uzgajanju tuja, šiblja, zimzelenih i drugih ukrasnih biljaka koje se koriste za uređenje vrtova, parkova i zelenih površina. U selu postoji 97 zvanično registrovanih rasadnika koji svojom proizvodnjom čine čak 50% ukupne rasadničarske proizvodnje u čitavoj zemlji

U ovom epicentru proizvodnje ukrasnih sadnica i biljaka, ove godine se po prvi put održao Festival ukrasnog sadnog materijala, koji je okupio zaljubljenike i stručnjake iz hortikulture 26. i 27. avgusta. Događaj je predstavljao pravu priliku za promociju ovog rastućeg sektora i razmenu iskustava među proizvođačima i potencijalnim kupcima.

Zbog svega navedenog smo istražili čudesni svet rasadnika Velikog Šiljegovca, upoznali vlasnike, saznali nešto više o procesima uzgoja i, nadamo se, otkrili tajne uspeha koji je ovu zajednicu vinuo na sam vrh srpske rasadničarske proizvodnje.

Od mnogobrojnih proizvođača ukrasnog materijala u selu, rasadnik „Čabrić“ predstavlja najstariji rasadnik u Velikom Šiljegovcu i jedan od najstarijih u nekadašnjoj Jugoslaviji, pošto je osnovan početkom sedamdesetih godina prošlog veka. Rasadnik funkcioniše više od 5 decenija i u njemu je radilo 4 generacija porodice Čabrić. Nakon pradede i dede, trenutno posao vodi Predrag i njegov sin Nemanja.

– Proizvodimo veliki asortiman ukrasnog bilja, od perena, šiblja, četinara do lišćara.Takođe, uzgajamo i cveće. Što se tiče same prodaje, tu nema pravila. Jedne sezone je potražnja za šibljem, druge za četinarima, treće za lišćarima. Trenutno najviše prodajemo četinarsko i lišćarsko drveće – ističe Nemanja Čabrić.

Rasadnik „Čabrić“ se prostire na 10 hektara i ima od 3 do 5 stalno zapošljenih radnika, a u samom piku sezone unajmljuju dodatne radnike.

– Zadovoljni smo ovogodišnjim poslovanjem. Svake godine postoje periodi kada ide prodaja, a kada ne ide. Ove godine je potražnja bila veća nego prošle, pa se nadamo da će takav trend da se nastavi i ubuduće. Što se tiče samog tržišta, najviše prodajemo u Srbiji, a izvoz u inostranstvo je oslabeo u poslednjih par godina pa smo se fokusirali na domaće tržište – naveo je mladi Čabrić.

– Nažalost, kod nas još uvek ne postoje subvencije koje su isključivo namenjene za hortikulturu, ali se nadamo da će u budućnosti postojati i takvi konkursi. Ipak, organizovanje prvog festivala sadnog materijala u Velikom Šiljegovcu je veliki korak za naš kraj i očekujemo da već od sledeće godine ovaj festival postane tradicionalan sa još boljom posetom i organizacijom. Inače, obilazimo i druge sajmove. Najčešće smo bili u Beogradu, Kragujevcu, Nišu. Meni se najviše sviđa organizacija i posećenost na sajmu u Kragujevcu – zaključio je Nemanja Čabrić.

Rasadnik „Milojević“ je jedan od retkih, ako ne i jedini rasadnik u Velikom Šiljegovcu koji je specijalizovan za uzgajanje i prodaju cveća. Osnovani su 2012. godine i u svojoj ponudi imaju isključivo sezonsko cveće, prolećno i jesenje, bez trajnica.

– Prolećna sezona kreće početkom marta i traje do juna. U tom delu godine pretežno se traže muškatle i to viseće, zatim petunije, belagone i kaliope. Generalno, najviše se traži takozvani viseći program. Početkom oktobra kreće sezona jesenjeg cveća. Što se tiče samih vrsta, izbor je skromniji, ali je cveće raznovrsnije što se boja tiče. U tom delu godine nudimo viseću i stojeću hrizantemu. Svakako, prednost jesenjeg cveća je što su višegodišnje i ne mrznu – navodi Zorica Milojević ispred rasadnika cveća „Milojević“.

U rasadniku rade samo Zorica i njen suprug Siniša. Imaju dva plastenika koji se prostiru na oko 600 kvadratnih metara. Do sada su prodavali od kuće ili na pijaci u Velikom Šiljegovcu i Aleksincu.

– Zadovoljni smo kako ide posao. Ima velikih ulaganja, zna često da bude naporno, ali se ne žalimo. Može da se živi od ovoga. Od skoro smo u centru sela otvorili izložbeno-prodajni prostor kako bismo smanjili pijacu. Potrebno je vreme da se steknu mušterije, naročito stalne – zaključila je Zorica.

Nikola Lazić

 

Ostale vesti

back-to-top