Zašto je mušmula, kraljica pozne jeseni, nepravedno zaboravljena
Postavljeno: 03.12.2020
Iako nekada nije postojao voćnjak u Srbiji bez bar nekoliko stabala mušmula danas se retko gaji uprkos dobroj ceni na pijacama
– U našem kraju se može naći tu i tamo po seoskim dvorištima i na poljima, obično uz međe voćnjaka i vinograda. Može se naći na kruševačkim pijacama i u ponekoj trgovinskoj radnji – kaže Dragana Andrejić, stručna savetodavka u kruševačkoj Poljoprivedno savetodavnoj i stručnoj službi.
Ona podseća da je mušmula žbunasta biljka iz roda ruže, odnosno poslednje voće u sezoni koje se bere od sredine oktobra do decembarskih mrazeva, te da je izuzetno cenjena zbog svojih lekovitih svojstava.
– Mušmula raste kao listopadni žbun ili nisko drvo. Nije zahtevna za uzgoj, nije joj potrebno prskanje, a zasadi su dugovečni. Vrlo je izdašna i u punoj rodnosti, nakon dvadesete godine starosti. Može biti kalemljena na dunju, beli glog, oskorušu. Nije probirljiva kada je u pitanju zemljište. Plodovi su vrlo ukusni, kiselkasto-slatkasti, sa semenkama – navodi ona.
Mušmula se najčešće jede u sirovom stanju, veoma je zahvalna za preradu jer od samo jednog kilograma ovog voća može da se dobije čak 600 grama džema. Vinari tvrde da odlično ide sa svim vrstama vina.
– Lekovita svojstva mušmule poznata su od davnina. Ona ima svega 47 kalorija u 100 grama, nema masnoće ni soli. Plod je bogat vitaminima C i B, kalijumom, kalcijumom, gvožđem i magnezijumom, kao i belančevinama, ugljenim hidratima, taninom, pektinom, organskim kiselinama. Mušmule su bogate dijetetskim vlaknima i preporučuju se kao dijetetska ishrana – precizira Andrejićka koja je specijalista strukovni inženjer prehrambene tehnologije.
U lekovite svrhe, navodi ona, koriste se listovi, kora, cvetovi, semenke i zreo plod mušmule.
Plodovi su odličan laksativ i diuretik, smiruju upalu sluzokože želuca. Pektin koji se nalazi u ovom voću pomaže u snižavanju holesterola, zaustavlja krvarenja, poboljšava vid i blagotvorno deluje na kožu i kosu. Nezrela mušmula koristi se za zaustavljanja krvarenja u usnoj duplji kod krvarenja zuba i desni, a ima i protivupalno dejstvo. U tom slučaju pravi se čaj od lista mušmule zato što je najbogatiji taninom – neka su od lekovitih svojstava mušmule.
Posebno su lekovite semenke koje se ostave u vodi da nabubre, pri čemu se stvara sluz koja se koristi kao obloga za razne povrede kože, ali, upozorava Andrejićka, pošto semenke sadrže manji procenat cijanovodične kiseline treba pažljivo s njima rukovati i strogo se pridržavati recepta kako ne bi došlo do neželjenih dejstava.
J.B.