Visoku nezaposlenost Kruševac pokušava da reši povoljnim uslovima za investitore
Postavljeno: 16.09.2016
– Gorući problemi Kruševca su veliki broj nezaposlenih i brojna preduzeća koja su otišla u stečaj, a lokalna samouprava pokušava da ih reši obezbedjivanjem povoljnih uslova za dolazak investitora – kazao je gradonačelnik Kruševca, Dragi Nestorović, koji je danas prisustvovao sednici Veća saveza samostalnih sindikata
– Kruševac je postao interesantan grad za investitore. Krajem meseca u Vladi Srbije trebalo bi da budu održani sastanci sa nemačkom kompanijom koja je odlučila da ovde otvori fabriku autokablova, te sa češkom Tatrom, koja je zainteresovana za kupovinu IMK „14.oktobar“.
Mi nismo imali odgovarajuće lokacije, opremljenu industrijsku zonu koju bismo ponudili investitorima. Ove godine sredstvima iz budžeta kupljena jedna lokacija, a da nemačkom investitoru ponudjena je lokacija Stari aerodrom, što je on prihvatio.
Problem je što pojedina preduzeća koja su u stečaju, a imaju dobre lokacije, ne oglašavaju njihovu prodaju – kazao je Nestorović govoreći o aktuelnoj privrednoj situaciji u gradu.
Grad Kruševac je, dodao je, spreman da učestvuje u nadmetanjima za kupovinu tih lokacija, pre više do dve godine Skupština Grada izglasala odluku o kreditnom zaduživanju za kupovinu jedne lokacije, ukoliko se investitor za nju odluči.
– Investitor, kompanija Jazaki, se još nije odlučila, ali i da jeste mi ne bismo mogli da im obezbedimo tu lokaciju, reč je o lokaciji Fabrike ulja koja je u stečaju, jer ona od tada ni jednom nije oglašena na prodaju – objasnio je Nestorović.
Da je tokom protekle dve godine od osam preduzeća koja su bila u restrukturiranju šest otišlo u stečaj, da je za jedno usvojen UPPR, te da se za još jedno to očekuje, podsetili su predstavnici kruševačkog Samostalnog sindikata.
Predsednik Samostalnog sindikata u „Trajal korporaciji“, Milosav Vukojičić, podsetio je da se to preduzeće krajem prošle godine jedva spasilo stečaja, da potom u predvidjenom roku nije uspelo da uradi Unapred pripremljeni plan reorganizacije te da to sada treba da učini do 6. oktobra.
– Naša zastupnica kapitala je došla da nas otera u stečaj, ne zna kakve su zaista obaveze prema poveriocima, pomenuti UPPR nije na vreme uradjen, ali Trajal ima ugovorene poslove, sve naše fabrike rade i mi nećemo dopustiti da preduzeće ode u stečaj – kazao je on.
Vukojičić je rekao da sindikat sumnja u 20 miliona evra duga prema bivšem vlasniku, bugarskoj kompaniji Brikel, te da je zbog toga odlučio da se obrati resornim ministarstvima i premijeru.
Podsetio je da dnevno iz te fabrike izadje 22 tone eksploziva koji se izvozi u Makedoniju, Crnu Goru, te da samo sa Egiptom imaju ugovor od 10 miliona dolara za narednih 10 godina.
U pekarskoj industriji „Branko Perišić“, koja je u stečaju, prema navodima predstavnika sindikata, trenutno radi 164 ljudi, koji su angažovani po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima, a očekuju da se objavi oglas za davanje u zakup ili za prodaju pogona.
Oglas za prodaju očekuju i u preduzeću „Župa komerc“, u kome je trenutno angažovano 50-tak radnika na utakanju hlora i proizvodnji flotacionih sredstava.