Uticaj klimatskih promena na rezidbu voća

Postavljeno: 11.02.2024

Klimatske promene uzrokuju sve toplije zime sa manjkom padavina, što svakako negativno utiče i na voće. U takvim uslovima, rezidba voća je postala obavezna mera, naročito na parcelama u otežanim uslovima rada.

Projektovanje prinosa voća u kvalitativnim kategorijama je ozbiljan zadatak, a to se postiže rezidbom voća, poručuje Aleksandar Mitić, savetodavac za voćarstvo i vinogradarstvo.

Faktori koji dovode u pitanje voćarsku proizvodnju u vremenskim prilikama izazvanim klimatskim promenama, su nedostatak vlage u zemljištu, visoke temperature za zimske mesece (što nepovoljno utiče na fiziološke procese u voćkama), kasne jake hladnoće, velike razlike u temperaturi, kasne prolećne mrazeve, kišni period tokom cvetanja, sušu (koja može trajati 50 ili više dana) i elementarne nepogode u kišnom periodu, uključujući grad i razorne oluje.

Sve ovo mora se uzeti u obzir prilikom rezidbe voća. To podrazumeva da moramo prilikom rezidbe voćne kulture opteretiti optimalnim brojem rodnih elemenata u voćnom stablu, pravilno raspoređenih po etažama i spratovima u kruni. Ovo se odnosi kako na drvenaste voćarske kulture, tako i na žbunaste voćarske kulture u otežanim uslovima rada i bez navodnjavanja. Rezidbom se obavezno uklanjaju suvi, bolesni, oštećeni i izrođeni biljni elementi, a ostali rodni elementi se proređuju.

Bitno je da se prilikom rezidbe donji spratovi ujednačeno skrate tako da imamo pojas od 60 cm ili više odignut od površine zemljišta za nesmetanu cirkulaciju vazduha kod drvenastih voćarskih kultura, i od 30 cm ili više za žbunaste voćne vrste. U kruni stabla nikako ne sme biti previše gust sklop rodnih i nerodnih grančica, već one moraju biti raspoređene tako da ne smetaju jedna drugoj.

Takođe, važno je obratiti pažnju na izvođenje zelene rezidbe tokom vegetacije, ne otkrivajući previše unutrašnjost krune voćnog stabla kako bi se izbegle ožegotine, kao i elementarne nepogode. Naročito je bitno izbegavati zelenu rezidbu u periodu sa visokim dnevnim i noćnim temperaturama. Rezidbom voća u otežanim uslovima rada u poljoprivredi, posebno u voćarstvu, izazvanim uticajem loših vremenskih uslova zbog klimatskih promena, dobijamo očekivani prinos i koliko-toliko kvalitet dobijenog voća, poručuje Mitić.

Foto: freepik.com

N.L.

 

Ostale vesti

back-to-top