U Ribarskoj Banji održana tradicionalna likovna kolonija
Postavljeno: 28.05.2025

Specijalna bolnica “Ribarska Banja” organizovala je tradicionalnu Prolećnu likovnu koloniju. U galeriji vile “Pogled”, desetak umetnika iz naše zemlje sedam dana su stvarali umetnička dela, koja će krasiti poslovni i bolnički prostor ove kraljevske banje
Akademski slikari i drugi umetnici darivali su domaćinu svoje radove na temu pejzaža iz Ribarske Banje i Velikog Jastrepca u različitim tehnikama, stilovima i kreacijama.
Ovu kulturnu manifestaciju, staru 35 godina i jednu od najznačajnijih u Srbiji, otvorio je direktor dr Dušan Šokorac, koji je upoznao poslenike likovne umetnosti sa istorijom poznatog prirodnog lečilišta, kapacitetima i uslugama koje pruža.
Selektor i umetnički rukovodilac Kolonije akademski slikar iz Zaječara Dragan Rajački kaže da je Ribarska Banja manastirska lepota mira i da Likovna kolonija zaslužuje i podršku Ministastva kulture, koju do sada nije imala.
Predsednik Saveta Kolonije, svetski poznati karikaturista, Goran Ćeličanin iz Varvarina istakao je višedecenijsku tradiciju, visoke standarde i izuzetne uslove za stvaralaštvo učesnika, koji se biraju na osnovu kvaliteta i rejtinga.
Bogato umetničko blago, više od 1.000 dela, ovog RH centra biće izloženo u Kruševcu, Beogradu i drugim gradovima širom zemlje i na sajmovima turizma i drugim kulturnim manifestacijama.
Povodom 190 godina od kada je Ribarska Banja i zvanično postala rehabilitaciono lečilište u vreme vladavine Kneza Miloša Obrenovića napisana je i objavljena ilustrovana monografija, čiji je autor poznati novinar RTK Kruševac Slavoljub Marković.
Živomir Milenković
Komentari