U Gimnaziji štrajk upozorenja, Ministarstvo ne menja odluku o filološkom odeljenju
Postavljeno: 21.05.2019
Zbog odluke Ministarstva prosvete da ove godine ne odobri filološko odeljenje u kruševačkoj Gimnaziji zaposleni u toj školi danas nisu održali prvi čas u popodnevnoj smeni, čime su započeli štrajk upozorenja
Istovremeno su predstavnici Škole, direktorka Biljana Dačić i predsednik Odbora Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije u Gimnaziji Branimir Šoškić, zajedno sa predsednicom tog sindikata na nivou Srbije Jasnom Janković bili na sastanku u Ministarstvu.
Razgovor, medjutim, kako je za krusevacgrad.rs rekao predsednik Sindikata u Gimnaziji Branimir Šoškić, nije dao rezultat jer je Ministarstvo prosvete ostalo pri stavu da prijemnog za filološko odeljenje u toj školi ove godine neće biti.
– Sastanak je trajao duže od sat vremena, predstavnici Ministarstva su ponovili argumente koje smo ranije čuli. Ponovili su da smo dobili dodatno odeljenje društveno – jezičkog smera, što je takodje bilo ranije poznato. Sada mi uopšte nije ni jasno zašto su nas zvali na sastanak, možda da nas ubede da se ne bunimo više – rekao je Šoškić.
Štrajk upozorenja, koji su zaposleni u Gimnaziji danas započeli, nastavlja se sutra.
Prema Odluci o štrajku, koju je doneo sindikat Gimnazije, sutra neće biti održan prvi čas u prvoj smeni, dok bi u četvrtak bez prvog časa bile obe smene. Do tada bi, takodje, Štrajkački odbor trebalo da obavestiti poslodavca i predstavnike Ministarstva prosvete o ostalim protestnim i štrajkačkim aktivnostima te da uputiti poziv ostalim sindikalnim organizacijama USPRS u Kruševcu i Srbiji da se pridruže štrajkačkim zahtevima Gimnazije.
Pre nedelju dana reagovali su direktorka i kolektiv Gimnazije, sindikat te roditelji djaka koji su želeli da polažu prijemni ispit za pomenuto odelenje, jer su na dan objavljivanja Konkursa za upis u srednje škole saznali da ove godine tog odeljenja neće biti u Gimnaziji. Do tog sananja su došli samo nekoliko dana pred podnošenje prijava za polaganje prijemnog ispita, a nakon što su se deca mesecima pripremala za to polaganje.
U Gimnaziji su tada podsetili da filološko odeljenje u Gimnaziji postoji već 18 godina, da je svake godine imalo maksimalnih 24 djaka, osim prošle kada ih je bilo 17, da su njegovi učenici postizali zavidne rezultate na republičkim takmičenjima. Takodje, profesori su od početka godine promovisali upis u to odeljenje po osnovnim školama, a od februara su držali besplatnu pripremnu nastavu za polaganje prijemnog za to odeljenje.
Ministarstvo prosvete se potom oglasilo saopštenjem za javnost u kome je navedeno da odeljenje nije predvidjeno Konkursom „zbog nedostatka zainteresovane dece za taj smer“ te da je u ovoj školskoj godini bilo problema oko formiranja grupa za učenje drugog stranog jezika, do kojih je došlo jer je u tom odeljenju bilo upisano manje djaka.