U Aleksandrovcu otkriven mural posvećen ženskoj solidarnosti
Postavljeno: 04.03.2019
U okviru projekta „Komunikacijom do solidarnosti među ženama“, Mreža žena Rasinskog okruga organizovala je u Aleksandrovcu javni događaj povodom završetka murala sa temom ženske solidarnosti. Događaj je obuhvatio izložbu fotografija sa prizorima iz života seoskih žena pod nazivom „U polju, u dvorištu…“, autora Dimitrija Petkovića iz Kruševca, a potom i predstavljanje murala na zgradi u ulici 29. novembra
Izložba „U polju, u dvorištu…“ otvorena je u prostorijama Narodne biblioteke. Reč je o fotografijama koje su nastale pre nekoliko godina u okviru zajedničkog projekta na osnaživanju seoskih i romskih žena za borbu protiv diskriminacije, koji su realizovale NVO Romani cilkna i Udruženje žena Peščanik.
Nakon pozdravne reči direktorke biblioteke Danice Knežević, jedna od organizatorki događaja u Aleksandrovcu, Snežana Zarić, iz organizacije „Ž kao žena i kao Župa“, zahvalila je prisutnima na dolasku i kazala da su izložba i oslikavanje murala rezultat saradnje i napora, koje Mreža žena Rasinskog okruga ulaže u unapređenje svakodnevnog života žena na ovim prostorima.
Snežana Jakovljević, aktivistkinja „Peščanika“ istakla je da žene na selu žive teško, da su vrlo opterećene poslovima u kući i u njivi i, da bez obzira što veoma doprinose porodičnom dohotku, često same ostaju nezbrinute i bez penzije. Ona je navela podatak da je među vasnicima poljoprivrednog zemljišta u Srbiji samo 18 odsto žena.
Maja Konstantinović, takođe iz „Peščanika“ je govorila o projektu „Komunikacijom do ženske solidarnosti“, koji je u saradnji sa organizacijama iz Italije, Francuske, Hrvatske i Bosne i Hercegovine, realizovao Kulturni centar Grocka. Mural u Aleksandrovcu nastao je upravo u okviru ovog projekta zahvaljući činjenici da je UŽ Peščanik partnerska organizacija iz Srbije.
Slavica Stanojlović Urošević, (UŽ Peščanik), podsetila je na zajedničke napore koje Mreža žena Rasinskog okruga ulaže u unapređenje života žena i kazala da je cilj projekta „Komunikacijom do ženske solidarnosti“ osnaživanje žena na selu i u malim urbanim sredinama putem kontakata i saradnje sa ženama u drugim mestima i zemljama. Kazala je da je veoma važno što se mural nalazi u Aleksandrovcu i zahvalila lokalnoj zajednici na logističkoj i političkoj volji da se mural oslika na javnom prostoru.
Nakon događaja u biblioteci, pristutni i prisutne su zajedno otišli do murala koji, kao što je rečeno, za temu ima solidarnost među ženama. Sam motiv sastoji se od figure dve žene, od kojih je jedna u polusedećem položaju jer je prema podu /nazad vuku predrasude i stereotipi, dok druga žena stoji nasuprot njoj, pruža joj ruku i pomaže joj da se uspravi, pozivajući se pri tom na međunarodne i domaće zakone o ravnopravnosti i protiv diskriminacije. Slogan koji prati motiv je „Podržimo jedna drugu! – Solidarnost među ženama je važna“.
U okviru projekta „Komunikacijom do ženske solidarnosti“ (Women Communication for Solidarity) urađeno je još 5 murala, jedan u Grockoj, a preostala 4, na Hvaru, u Mostaru, u Padovi i Strazburu.
Izrada murala, kao i sam projekat podržani su od Evropske Unije, Erasmus + programa za Zapadni Balkan.