Stanari reagovali zbog čestih saobraćajki, nadležni tvrde: Uskoro rešenje
Postavljeno: 27.07.2021
Saobraćajke se na raskrsnicama Ulice Branka Miljkovića sa ulicama Svetog Save i Lominom dešavaju, kako tvrde stanari, nedeljno, iako potrebna signalizacija postoji. Za sada, srećom, nije bilo smrtnih ishoda, a da do toga ne bi došlo stanari su, još pre pet meseci, podneli peticiju kojom traže rešavanje problema. KruševacGrad saznaje da će, odlukom Policijske uprave i Javnog preduzeća za urbanizam u projektovanje Kruševac, biti uveden sistem jednosmernog saobraćaja u tom naselju
Sugrađani iz Ulice Branka Miljkovića su mesecima svedoci brojnih saobraćajnih prekršaja na raskrsnici te ulice sa ulicama Svetog Save i Lominom. Jasna saobraćajna signalizacija postoji, te sve ukazuje da su uzrok učestalih sudara bahatost i nemarnost vozača.
Stanari su zbog toga potpisali peticiju tražeći rešenje problema i pre više od pet meseci je predali Mesnoj zajednici Despot Stefan Lazarević. Procedruralno, Mesna zajednica je peticiju prosledila gradskom Savetu za bezbednost saobraćaja, koji je nadležan za rešavanje ovakvih problema.
– Ta ulica i celo naselje je određeno kao sistem jednosmernih ulica. Odrađeno je rešenje i projekat i čeka se realizacija na terenu. Jednosmerni režim je od ulice Takovske ka Vidovdanskoj, sa podužnim parkiranjem sa desne strane – kaže Jelena Brković iz Odeljenja za imovinsko – pravne i stambeno – komunalne poslove GU Kruševac.
U Javnom preduzeću za urbanizam i projektovanje Kruševac objašnjavaju da je reč o komplikovanijoj proceduri, s obzirom na to da se radi o promeni režima u velikom broju ulica, te da je potrebno postaivi više od sto saobraćajnih znaka.
– Signalizaciju postavlja “Kruševacput”. Očekuje se da će polovinom avgusta početi radovi na tom području. Neke ulice će ostati dvosmerne, dok će u onim sa jednosmernim režimom biti dozvoljeno parkiranje sa jedne strane – navodi Predrag Arsić iz Javnog preduzeća za urbanizam u projektovanje Kruševac.
Stanari Ulice Branka Miljkovića su za KruševacGrad ispričali da se saobraćajne nezgode dešavaju najmanje jednom nedeljno. Po njihovim rečima policija je uglavnom izlazila na teren, osim u slučajevima kada se vozači, koji su učestvovali u incidentu, sami nagode. Stanari napominju da do sada nije bilo nesreća sa smrtnim ishodom, ali da strahuju za bezbednost dece iz naselja i svoju bezbednost.
– Savet za bezbednost saobraćaja godišnje dobije više od 200 ovakvih ili sličnih zahteva i ni jedan nije zanemaren. U proteklih pet godina na više od 70 lokacija uradili smo usporivače saobraćaja po zahtevu građana. Treba imati na umu da su resursi i kapaciteti ograničeni, te da nekim lokacijama na kojima realno postoji potreba da se preduzmu neke mere, mi odobrimo, ali na realizaciju se čeka dok se ne obezbedi novac – objasnio je Dragan Blažić, predsednik pomenutog Saveta.
Nadamo se da će promena režima u ovom naselju doprineti bezbednijem odvijanju saobraćaja na tom potezu.
S. Mutavdžić
Foto: privatna arhiva