SRCE i NADA: Podržavamo ideju građanskih zborova 

Postavljeno: 12.03.2025

Šefica odborničke grupe SRCE i NADA Lazarevog grada (Srbija centar, NDSS, POKS, Dveri) Dušanka Milosavljević i odbornica stranke Srbija centar Jelena Živković održale su juče konferenciju za novinare ispred Gradske uprave povodom nastupajuće 10. skupštinske sednice

Odbornice su na konferenciji iznele svoja očekivanja od predstojećeg zasedanja.

Ne pozivamo bilo koga na nasilje

– Dobile smo dnevni red, znamo šta je na njemu, ali znamo i šta se trenutno događa u našoj zemlji. Imamo iskustva sa te skupštine na kojoj nismo bile uvažene kao predstavnice građana. Prekidane smo, omalovažavane i vređane kao i ostali odbornici opozicije u skupštini grada. Znamo da će i ova sednica skupštine biti još jedna farsa. Studenti su nas pokrenuli, građani su shvatili da imaju svoja prava i da vlast ne može da odlučuje u njihovo ime – navodi Milosavljević i nastavlja: – Mnogi građani su nas pitali da li podržavamo to da se građani sutra okupe ispred Gradske uprave. Vidimo da je vlast uplašena od toga i pokušava da spinuje i iznosi neistine. Mi hoćemo da kažemo da nikada nismo niti ćemo pozivati bilo koga na bilo kakvo nasilje. To nije u opisu naših političkih programa i ljudskih opredeljenja, ali ćemo uvek biti tu uz građane. Ukoliko građani smatraju da treba da se okupe, mi ćemo ih podržati. Podržavamo i ideju građanskih zborova, na koju nas podsećaju i studenti. Ovde su građanski zborovi već bili. Na Trgu glumaca je bilo 10.000 ljudi. Oni su došli da kažu da se ne slažu sa mnogim stvarima.

Na konferenciji je govorila i odbornica stranke Srbija centar Jelena Živković.

– Na prethodnoj sednici koja je održana u decembru prošle godine predsednica skupštine je sprovodila nasilje nad nama. Isključivala je mikrofon, oduzimala reč, a na kraju je pozvala i obezbeđenje. Poslovnik se ne primenjuje isto na odbornike opozicije i odbornike vladajuće stranke. Na dnevnom redu imamo 59 tačaka, od toga je 20 tačaka objedinjeno u jednu. Za raspravu odbornici imaju 3 do 5 minuta, što je zaista neverovatno. Tih 20 tačaka je veoma važno. Radi se o finansijskim izveštajima o radu gradskih ustanova. To je još jedan razlog što smatramo da je sednica farsa – kazala je ona.

Opozicija nije pozivala građane na uništavanje zgrade Gradske uprave

Odbornica Živković apelovala je na gradske vlasti da ne iznose više neistine:

– Juče je izašlo saopštenje, gde opozicija navodno poziva građane na uništavanje zgrade Gradske uprave. Opozicija nije pozivala građane na to. Ukoliko budu došli, građani će biti samoorganizovani. Videli smo objave studenata, gde pozivaju na zborove radnika, što je njihovo demokratsko pravo. Iskoristila bih priliku da apelujem na lokalne medije, pre svega lokalne televizije, koji nam nisu pružili dovoljni medijski prostor da demantujemo sve navode gradske vlasti da smo mi rušilačka opozicija.

Na kraju konferencije Dušanka Milosavljević se osvrnula na probleme sa kojima se građani svakodnevno suočavaju:

– Najveći problemi o kome mi toliko pričamo ali gradska skupština to ne želi da stavi na dnevni red je kvalitet vazduha i regionalna deponija koju građani ne žele. To je jedan od razloga što će građani sigurno napraviti zbor. Građani će organizovati zbor i u dvorištu OŠ „Jovan Popović“, gde je vlast pokušala da napravi garažu.

O. Milićević

 

Ostale vesti

Komentari

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

back-to-top