Socijalno preduzetništvo u Rasinskom okrugu

Postavljeno: 15.07.2024

Zakon o socijalnom preduzetništvu je usvojen 2022. godine, a trenutno su u Srbiji  registrovana 22 preduzeća koja posluju po ovom modelu. Iako određena udruženja na teritoriji Rasinskog okruga rade sa socijalno ugroženim grupama, u našem regionu još uvek nema registrovanog socijalnog preduzeća. Iz Udruženja „Etno Rasina“ poručuju da im najveći problem predstavljaju obaveze koje proizilaze iz Zakona, te strahuju da ne bi mogli na vreme da ih izmiruju.

– Kao socijalno preduzeće, imate primanja, ali postoje i obaveze zbog kojih mora da postoji stalna prodaja. Upravo je prodaja najveći problem svih nas koji se bavimo nekim vidom socijalnog preduzetništva. Proizvod izrađen manuelnim radom zahteva dosta vremena, te ne može velika količina da se napravi u kratkom roku. Takođe, nije ni jeftin pa ne možemo da očekujemo velike zarade svakog meseca. Zbog toga smatram da će biti potrebno određeno vreme kako bi Zakon o socijalnom preduzetništvu mogao da zaživi u potpunosti – istakla je Dušica Milenković iz Udruženja „Etno Rasina“.

Osnovna delatnost ovog udruženja jeste afirmacija i promocija starih zanata, a od svog osnivanja rade sa socijalno ugroženim grupama i osobama sa invaliditetom.

– Od samog početka, 2005, 2006. godine, pa do danas imamo neki vid socijalnog poslovanja jer imamo samohrane majke, nezaposlene žene sa 45, 50 godina koje prave određene proizvode. Takođe, sarađujemo sa Gerontološkim centrom, udruženjima za gluve i nagluve, savezom slepih… i sve njihove proizvode dalje prodajemo. Sav prihod koristimo za njihovu dalju edukaciju (kao što su radionice za grnčarstvo, vez, tkanje, pletenje), izlete ili kupovinu svega onog što im je neophodno. Sav profit koristimo za potrebe udruženja i njenih članova i u potpunosti poslujemo po principima socijalnog preduzetništva, samo što još uvek nismo tako registovani – navela je Dušica Milenković, dodavši da u cilju razvoja socijalnog preduzetništva dugi niz godina sarađuju sa Evrokontaktom.

– Prepoznali su da nam takav vid poslovanja odgovara i dosta nam znači njihova podrška, jer dobro znaju šta su glavni problemi socijalnog preduzetništva. Pružaju nam edukaciju, a takođe nas povezuju i sa drugim organizacijama. Nedavno smo sa Evrokontaktom imali studijsko putovanje u Sloveniju gde smo imali prilike da razmenimo iskustva sa tamošnjim organizacijama koja se takođe bave socijalnim preduzetništvom.

N. L.


Ovaj tekst je objavljen u okviru projekta „Regionalni program lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu 2 (ReLOaD2)“ koji finansira Evropska unija (EU), a sprovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Srbiji. Sadržaj teksta je isključiva odgovornost udruženja ”Evrokontakt” i nužno ne izražava stavove Evropske unije (EU) niti Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP).

 

Ostale vesti

back-to-top