Smrad ponovo napada Kruševac
Postavljeno: 08.08.2024
Građani Kruševca su ponovo suočeni sa neprijatnim mirisom koji se širi gradom, naročito u večernjim satima. Ovaj problem još jednom je izazvao veliku zabrinutost zbog mogućeg uticaja na kvalitet vazduha i zdravlje, jer miris veoma podseća na onaj koji se širio krajem maja, a za koji je Gradska uprava potvrdila da je reč o ksantatu i da potiče iz fabrike Bin Komerc. Prema informacijama koje imamo, gradske vlasti su obećale da će uključiti specifične parametre, poput ksantata, u program kontrole kvaliteta vazduha za period 2024-2026. godine. Međutim, još uvek čekamo zvaničnu potvrdu o tome da li su ova merenja započeta i kakvi su dosadašnji rezultati.
Gradska uprava je ranije reagovala na slične pritužbe građana, te je u maju Ministarstvu zaštite životne sredine uputila zahtev za vanredni inspekcijski nadzor nad fabrikama BIN komerc i HI Župa. U odgovoru inspektorke za zaštitu životne sredine navodi se da prema nezvaničnim podacima Ministarstva nema prekoračenja sumpor-dioksida, azot-dioksida i ugljen-monoksida u vazduhu. Neprijatni miris je, kako se navodi, posledica dorade kalijum-etil-ksantata u fabrici BIN komerc doo.
Gradonačelnik je na Sednici Skupštine izjavio da su preduzete ozbiljne mere kako bi se poboljšao kvalitet vazduha i da je Grad doneo Odluku o namenskom merenju nivoa zagađujućih materija u vazduhu. Program kontrole kvaliteta vazduha za period 2024-2026. godine uključuje merenja specifičnih parametara za lokacije u blizini industrijskih postrojenja.
– Mi svi udišemo isti vazduh i bitno nam je da ne zagađuje okolinu. Na osnovu programa kontrole vazduha vršimo monitoring na 12 mernih mesta. Kada su se građani obratili zbog neprijatnog mirisa, podneli smo zahtev inspekciji, koja je obavila vanrednu kontrolu. Svaki industrijski proizvođač ima karakterističnu tehnologiju, pa smo došli na ideju da Zavod za javno zdravlje traži tehnološke procese svih industrijskih postrojenja u gradu i da analizira njihove podatke, i da predlog koje parametre bi Kruševac trebao dodatno da meri, kao što je na primer ksantat – rekao je gradonačelnik ovom prilikom.
M.J.
Komentari
16 thoughts on “Smrad ponovo napada Kruševac”
Comments are closed.
Nije to smrad, to je zagađenje. Mnogo je to opasnije od neprijatnog mirisa.
A objašnjenje kojeje pre više meseci dala izvesna inspetorka Biljana(bez prezimena) a i pre dva dana telefonom je da ona nema nadležnost da kontroliše već Ministarstvo za zaštitu živ.sredine
.Pre par meseci to isto Ministarstvo me je telefonom“šetali“ od jednog do drugog broja,na kraju inspetorka u Kraljevu je zadužena za Kruševac Pa me onda kontaktira inspektorka Biljana(ipak iz Kruśevca) kojoj je moj broj prosledjen iz Ministarstva A onda njen nesuvisli odgovor da je ona zadužena ,ČINI MI SE,za vodu,za vazduh neko drugi ?!Ja sam i zvala da prijavim stravičan smrad u vazduhu koji guši,nisam zvala za vodu.Inače i da je samo prošla pored nekog fakulteta koji se bavi prirodnim naukama znala bi da je trijas voda-vazduh-zemlja ono što čini jedan eko -sistem !!! A onda mi je pre 3 dana dala neki e-mail Ministarstva koji verovatno nije tačan i zamolila da je NE POMINJEM da me je ona uputila na njih.Email adresu Ministarstva mi je obećala i pre pola god.da će mi proslediti.Nikada nije do pre dana.A onda je dala ili pogrešni ili naravno,u Ministarstvu rade oni poput Milice zavetnice i sličnih.
Evo,pogodila sam.Toliko su bahati da i danas ispuštaju smrad.Oseća se trenutno.Zajedno sa promoterima eko-genocida sopstvenog naroda da „pridonesu „večerašnjem skupu protiv rudarenja.To je naredba“ lokalnog šerifa“ zajedno sa „faraonom“ !!!!
Otiđite u Bivolje ispod fabrike HI Župa. Biće vam jasno šta je.
Zupa ponovo radi i narocito ispustaju smrad kada u Merimi Henkelu mesaju prasak, pa pokusavaju tako da zamaskiraju stvar. Svi se trujemo sa ovim i svi znamo u gradu o cemu se radi. Sta radi gradska uprava kada ne reseava ovaj problem?! Ili ne smeju da sr mesaju ili broje pare i i sami truju svoju decu…
Pa gradska uprava je postavljena nije izabrana,oni samo čuvaju svoja dupeta i za to primaju velike prinadležnosti,a zna se ko ih je postavio.
Po naslovu ja reko pišete o Gašiću.
Čudi me neupućenost nadležnih.
Ksantat je gotov proizvod. Zagađivač je ugljen disulfid, veoma toksično i zapaljivo jedinjenje koje se zbog tih osobina skladišti pod vodom. Kruševljani nisu svesni šta bi se dogodilo u slučaju većeg akcidenta. A, tu je i hlor ( inače, bojni otrov) kojim nas povremeno „časte“. I na kraju, kao jagoda na šlagu, dolaze nam svakodnevne eksplozije iz „Trajala“.
Juče celo popdne ne može da se diše. Smrad je nepodnošljiv. Bivolje, Kolonija , Nova pijaca.. da ne nabrajam. Nisam bio na Bagdali kažu da se i tamo oseća. Naravno da nadležni neće ništa učiniti jer sr inveztitorima uvek izlazi u dusrdt a nd građanima. Ćuti i trpi..
Pa mora da smrdi za Milivojevića je pokojni Zoran Đinđić tvrdio da je najveća smradina i zabranio mu ulazak u stranačke prostorije u Beogradu.
I ja sam zvao i ministarstvo i inspekciju. Mislim da je dobro da ima što više poziva, da se izvrši pritisak. Svake noći smrdi bez izuzetaka između 2 i 4, valjda računaju da ljudi spavaju pa neće primetiti. Ovde je ključno da se napravi neka jedinica koja bi momentalno intervenisala, dok smrada još ima. Inače, postoji broj 0800 003003 za prijavu ekoloških problema, ali traže da se imenuje počinilac – ko je zainteresovan možda može da pozove ovaj broj
Ne napada smrad vi smrdite!!!
Čudno da smrad prijavljuju samo gradjani a nema samo postupanja plaćenih službi,raznih političara i vidjenih domaćina.Zatvaraj te trovače!!!
E, ovako bi vodili računa i o rudniku litijuma. Nisam ja nadležan, nije on, nije niko… ne dam Sinišu, ne dam Irenu Vujović…
Đinđić ti je to rekao u poverenju?
I ranije je HInZupa radila ksantate( konc kiseline za flotacije- ispitanje ruda)
Ali se nije osecao miris ili vrlo malo u okolini fabrike
Ovo sada je opsti javasluk i nebriga,zasto placamo gradsku upravu ? Iliti vecinu SNS i ostale,svi kao nesto rade ? Gde su inspekcije ? Sede,smrcu kafe u udobnim foteljama,voze sluzbenim autima uz masne plate i najvece stope doprinosa