Smanjen izvoz jagode

Postavljeno: 24.05.2025

-Ovogodišnji prinos jagode značajno smanjen, kvalitet zadovoljavajući-

Površine pod zasadima jagode u Rasinskom okrugu su smanjene sa tendencijom još većeg redukovanja, pre svega usled izvozne orijentisanosti prema Ruskoj federaciji. Sa početkom sukoba u Ukrajini transport i plasman robe prema Rusiji je otežan

Transport svežih konzumnih jagoda ne bi smeo da traje duže od četiri ili maksimalno pet dana. Ovaj problem uticao je na značajno smanjenje površina pod ovim voćem. Trenutne površine pod jagodom su oko 200 hektara, a pre par godina bilo je 600 hektara- ističu stručnjaci za voćarstvo u PSSS Kruševac.

-Berba plasteničke jagode je završena, a na otvorenom je u punom jeku. Vremenske prilike i kratkotrajni pljuskovi ne prave preveliku smetnju proizvođačima i beračima. Međutim, zbog manjka tehnologije i smanjenih ulaganja postojeći prinos je nešto manji od proseka. Hladno vreme i mrazevi koji su se javili krajem marta i početkom aprila dosta su uticali na smanjenje prinosa. Većina proizvođača nije upotrebljavala agril folije,tako da je prvi rod praktično bio izgubljen. Sada je kvalitet jagode dobar, a roba se sa našeg terena plasira na domaće tržište- kaže savetodavac za voćarstvo i vinogradarstvo PSSS Kruševac Momir Nedić.

Prema podacima službe za zaštitu bilja PSSS koja radi fitosanitarni pregled vozila, izvoz ove kulture sprovodi se sporadično i to uglavnom u Rumuniju.

U prednosti su proizvođači koji imaju dogovoren plasman, ali njih je veoma malo. Cena jagode na otvorenom bila je 350 dinara, ali je vrlo brzo pala na 300, a sada je i niža.

-Oni koji su primenili punu tehnologiju- od pravilne pripreme, pravovremene sadnje i adekvatne ishrane biljaka tokom prošle godine, kao i primene svih tehnologija koje ta proizvodnja zahteva preduslovi su za odličan prinos, ali takvih proizvođača je nažalost malo- ističe Nedić.

Ako se ovakva situacija sa potražnjom bude nastavila površine pod jagodom se sigurno neće povećavati, a verovatno će biti i manje. Problem u proizvodnji je i radna snaga, jer je veoma teško pronaći dobrog berača bez obzira na relativno visoku dnevnicu.

Nedić savetuje obavezno korišćenje agril folije, kvalitetan sadni materijal, sigurnu sortu, korišćenje podsticajnih sredstava od Ministarstva poljoprivrede i adekvatno đubrenje zemljišta tokom pripreme za sadnju.

-Ako već neko hoće da se bavi proizvodnjom jagoda bolje je da posadi manju površinu, odnosno da je prilagodi prvenstveno sopstvenoj radnoj snazi i primeni kompletnu tehnologiju proizvodnje. Ukoliko se samo jedna stavka ne uradi valjano, to može dovesti do gubitka prinosa. Jagoda je veoma osetljiva, a ulaganja su ogromna- zaključuje Nedić.

Mnogi proizvođači nisu ispoštovali vreme sadnje, pogotovo frigo materijala. Ako se kasno posadi, rod izostaje.

Ognjen Milićević

Ostale vesti

Komentari

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

back-to-top