Savet stručnjaka: Kako se rešiti pamukove sovice

Postavljeno: 30.07.2024

Pamukova sovica predstavlja jednu od najznačajnijih štetočina povrtarskih kultura naročito paprike i paradajza. Izuzetno je polifagna vrsta i pored povrtarskih kultura, biljke domaćini su joj i kukuruz, suncokret, soja, ukrasno bilje… Do sada je poznato oko 250 različitih biljaka domaćina. Oštećeni plodovi gube tržišnu vrednost, postaju neupotrebljivi, trule i u potpunosti propadaju. Najveće štete nanose gusenice druge i treće generacije hraneći se cvetovima i plodovima povrća i ukrasnih biljaka

Imago je leptir dužine 15-20mm i rasponom krila od 30-40mm. Kod mužjaka su prednja krila sivkasto-zelenkaste boje dok ženka ima crvenkasto smeđa. Po sredini prednjih krila imaju tamnu bubrežastu pegu. Zadnja su žuto-smeđa sa širokom tamnom prugom pri kraju.

Jaja su sitna (0,6mm), bele boje kada su tek položena ili tamno braon kada su pred piljenjem. Boja gusenica je promenljiva u zavisnosti od ishrane i u osnovi su sivo-zelena do crvenkasto-mrka sa tamnim talasastim uzdužnim prugama na leđima, dok im je trbuh žut. Odrasle gusenice su 35 do 42mm. Crvenkasto-smeđa lutka je duga oko 20mm.

Pamukova sovica ima 2-5 generacije, prezimljava u zemljištu kao lutka ili gusenica. Imago se javlja od maja do septembra, a ženka položi oko 500 jaja uglavnom na generativne organe kukuruza, pasulja, boranije, lucerke, cveća dok se na paprici jaja mogu naći i na lišću i plodovima. Tek ispiljene larve hrane se skeletirajući lišće dok se starije  ubušuju u plodove povrća hraneći se i semenom. Potpuni razvoj generacije završava se za 30-60 dana u zavisnosti od uslova spoljašnje sredine. Oštećene plodove naseljavaju fitopatogene bakterije i gljive što dovodi do ubrzanog propadanja.

Plodored je osnovna agrotehnička mera, a jesenjim dubokim oranjem se može uništiti do 80% lutaka u zemljištu i na taj način smanjiti brojnost prezimljujućih jedinki. U usevima kako na otvorenom polju tako i u plastenicima suzbijati korove kako bi se sprečilo polaganje jaja na korovske biljke. Hemijske tretmane izvoditi na osnovu praćenja pojave leptira uz pomoć svetlosnih ili feromonskih klopki. Suzbijanje ove štetočine najefikasnije je u vreme polaganja jaja, odnosno kada se pojave mlade gusenice. Od insekticida primenjivati registrovane preparate na bazi aktivnih materija deltametrin, spinetoram, spinosad, emamektin benzoat, hlorantraniliprol, metaflumizon…Kako ne bi došlo do pojave rezistentnosti pamukove sovice na insekticide koji se koriste za suzbijanje, potrebno je prilikom tretiranja primenjivati insekticide sa različitim mehanizmom delovanja. Takođe, kao i kod svake primene pesticida, potrebno je  voditi računa o karenci primenjenih preparata, a tretmane sprovoditi u ranijim jutarnjim ili kasnim večernjim časovima zbog visokih temperatura.

Slađana Rilak dipl.inž.zaštite bilja PSSS Kruševac

 

Ostale vesti

back-to-top