Reč stručnjaka: Sprečavanje štete na biljakama

Postavljeno: 29.12.2024

Zaštita biljaka od hladnoće podrazumeva primenu posebnih znanja i veština kako bi se one zaštitile od padavina, mraza, snega, leda i drugih vremenskih nepogoda

Uzgajivači su ključni faktor kada je u pitanju zaštita biljaka od izmrzavanja. Niske temperature imaju štetan uticaj na biljku jer usporavaju njihove fiziološke procese, a ponekad ih totalno prekidaju. Mraz u rano proleće može naneti ozbiljniju štetu poljoprivrednim kulturama koje se seju upravo zbog toplijeg vremena. Šteta može biti značajno smanjena ako se primenjuje aktivna ili pasivna zaštita biljaka od mraza.

Aktivne zaštite biljaka od mraza podrazumeva upravo čuvanje ili dodavanje toplote i mešanje vazduha ,a mogu se izvoditi na više načina: zaklanjanje cele biljke od mraza (postaviti zastore koji imaju pregrade, koje su vetropropustljivi i ublažavaju udare vetra i mraza).

Posipanje debelog sloja đubriva oko biljke, iz kojeg bi biljke crpele minerale i vlagu..

Zaštita biljaka od mraza malčiranjem. Postoje dve vrste: organski i neorganski. Organski malč kao što je lišće, komadići drveća, slama, otkos, kompost, piljevina i dr. Neorganski malč se odnosi na šljunak kamenje, geotekstil… preporučljivo je sloj 5 cm. Malčiranje će održati vlagu i toplotu tokom hladnog vremena.

Zaštita biljaka od mraza pomoću snežnog pokrivača, može sprečiti uginuće biljke. Sneg ima funkciju izolatora, ali mora postojati u sloju optimalne debljine, kako koren ne bi zaledio od hladnoće ili zemlja ulegla pod pritiskom. Jedino zaštita biljaka od mraza može garantovati sveže i zdrave proizvode tokom leta.

Izvor: psss.rs/Marija Milovanović dipl.inž

Foto: freepik.com/pvproductions

 

Ostale vesti

Komentari

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

back-to-top