Reč stručnjaka: Osnovna obrada zemljišta
Postavljeno: 27.11.2024
Osnovna obrada zemljišta je veoma važna agrotehnička mera, jer ona treba da održi i popravi strukturu, fizičko-hemijska i mikrobiološka svojstva zemljišta. Najbolje je ovu agrotehničku meru obaviti u jesen, kada to vremenski i zemljišni uslovi omogućavaju
Tada treba uraditi duboko oranje na dubini od 20 do 25 cm u zavisnosti od gajene kulture gde oranični sloj zemljišta treba prevrnuti i izložiti uticaju vlage, vazduha i mraza. Najvažnije je da dubina obrade bude maksimalno ujednačena na celoj parceli.
Prednosti jesenjeg oranja su višestruke, pre svega u kvalitetnoj pripremi zemljišta za setvu. Seme se unosi u zemljište na određenu dubinu gde ima povoljne uslove za klijanje i nicanje i zato je potrebno zemljište kvalitetno i pre svega na vreme pripremiti za setvu. Setve ozimih žita u drugoj polovini novembra postaju sve rizičnije i sve više zavise od vremenskih uslova tokom zimskog perioda. Biljke ostaju nedovoljno razvijene, slabo ukorenje, sa skraćenim periodom za vegetativni porast u kom se formira kapacitet za budući prinos zrna.
Takođe, jesenjim oranjem se zemljište obezbeđuje vazduhom, čime se povećava aktivnost mikroorganizama u zemljištu koji ubrzavaju razgradnju organskih materija u zemljištu. Ukoliko je količina organskih ostataka preduseva velika, poželjno je zaorati sa ostacima preduseva određenu količinu azotnih đubriva, kako bi se izbegao gubitak zemljišnog azota, odnosno pojava „azotne depresije“. Žetveni ostaci su siromašni azotom i njihovim unošenjem u zemljište razmnožavaju se bakterije koje ih razgrađuju a koje azot uzimaju iz zemljišta i to dovodi do pojave „azotne depresije“.
Pre zaoravanja mineralnih đubriva potrebno je uraditi hemijsku analizu zemljišta kako bi se ispitao sastav zemljišta i na osnovu rezultata analize mogle dati preporuke za potrebne količine organskih i mineralnih đubriva.
Đubrenje zemljišta stajnjakom utiče na formiranje i čuvanje strukture zemljišta, čime se uspostavlja vodni, vazdušni i toplotni režim zemljišta. Stajnjak treba zaorati odmah po rasturanju jer u suprotnom dolazi do velikih gubitaka u azotu, jer je azotna komponenta veoma isparljiva. Efekti unošenja mineralnih đubriva su daleko veći ako se oranjem, đubriva unesu u zonu korenovog sistema kako bi u početnim fenofazama rasta i razvoja biljaka hranljive materije bile lakopristupačne korenovom sistemu biljaka. Naročito se to odnosi na fosforna i kalijumova đubriva jer su ona slabo pokretljiva u zemljištu. Sve ovo ukazuje na značaj pravilnog i pravovrmenog oranja kao i primene organskih i mineralnih đubriva u jesen.
Povoljni vremenski uslovi proteklih dana omogućavali su da se obavljaju radovi na otvorenom. Preporuka poljoprivrednim proizvođačima je da u narednom periodu na slobodnom zemljištu obave duboko oranje i đubrenje stajnjakom i potrebnim količinama mineralonog đubriva. U jesen se obavlja duboka obrada zemljišta za sve useve koji će se sejati u proleće osim na većim nagibima gde postoji mogućnost pojave erozije tokom zime.
Izvor: Snježana Vujinović, dipl.inž.