Razumevanje i podrška: Ključ uspešnog odrastanja

Postavljeno: 12.09.2024

Podrška roditelja, nastavnika i zajednice igra ključnu ulogu u tome kako će se deca prilagoditi školi i drugim životnim izazovima u različitim fazama njihovog razvoja. Od polaska u prvi razred, preko puberteta i adolescencije, do završetka srednje škole, svaki prelazni period zahteva specifičan pristup i razumevanje.

U Domu zdravlja „Medikus univerzalis“ postoji savetovalište za decu i omladinu koja pruža pomoć deci i mladima u cilju postavljanja dijagnoze i psihoterapije kod problema koji se javljaju u različtim fazama psihološkog razvoja. Psihološkinja i psihoterapeutkinja Milica Miletić deli svoje savete i iskustva o tome kako roditelji mogu da pomognu svojoj deci da se prilagode ovim izazovima i izrastu u stabilne ličnosti

Značaj različitih faza razvoja

Psihomotorni razvoj ličnosti  prolazi kroz različite faze, počinje od rođenja i traje sve do završne adolescentne faze. Svaka od tih faza ima svoje specifičnosti i izazove, a nepravilno prevazilaženje može dovesti do ozbiljnih psihičkih poremećaja.

– Posebno su važni momenti kao što su polazak u prvi razred, prelazak iz osnovne u srednju školu, i na kraju fakultet. Svaka od ovih promena predstavlja značajan izazov za dete i nosi sa sobom mogućnost da se dete suoči sa strahom od nepoznatog i nesigurnošću. Roditelji treba da budu uz svoje dete tokom ovih prelaznih perioda, kako bi mu olakšali adaptaciju i pomogli da se izbori sa novim izazovima. Svaka nagla promena kod dece izaziva strepnju, nesigurnost, strah od nepoznatog-kaže naša sagovornica.

Polazak u školu je posebno delikatan trenutak u životu deteta. Prvi dan škole nije samo svečan za dete, već i za celu porodicu, jer on predstavlja prvi veliki korak ka nezavisnosti. On podrazumeva spremnost deteta da prihvati nove obaveze i spremnost roditelja da mu na pravi način pomognu i obezbede potrebne uslove za uspešan rad.

– Dete se tada prvi put susreće sa novim prostorom, novim licima, i obavezama koje mora da savlada i na koje treba adekvatno da odgovori. Kako će dete prihvatiti školske obaveze zavisi od više faktora, uključujući intelektualnu i emocionalnu zrelost pre polaska u školu. Važno je da dete bude pripremljeno za ovu promenu.

Polazak u školu

Osim intelektualne spremnosti, važna je i emocionalna podrška. Roditelji imaju ključnu ulogu u ovoj pripremi – oni treba da obezbede pozitivno iskustvo i podršku, dajući detetu sigurnost i samopouzdanje u novoj sredini.

– Roditelji su ti koji treba na miran način da razgovaraju sa svojom decom, da ih oslobode predrasuda i straha od škole, ali i da ne idealizuju školu zato što će dete pri prvom neuspehu da se razočara i stvori osećaj manje vrednosti. To se postiže objašnjavanjem da je škola ustanova gde se stiče znanje, da pohvale svoje dete i da mu veruju. Međutim, deci treba ukazati i na propuste, ali se treba zadržati na tom propustu, a ne kritikovati i omalovažavati dete, jer dete je ličnost. Svako ima pravo da iskaže svoja osećanja, a kada dete to čini, ono stiče sigurnost, samostalnost, odgovornost. Da bi dete odraslo u stabilnu i psihičku zdravu ličnost neophodno je decu voleti, a ponekad i praštati njihove postupke.

Roditelji treba da postupno uvode dete u radne obaveze. Na primer, stvaranje posebnog prostora za učenje, postavljanje radnog stola, kao i obezbeđivanje prostora za igru, može značajno pomoći u prilagođavanju na nove obaveze i izgradnju emocionalne stabilnosti. Takođe, roditelji treba da budu svesni da dete može osećati strah ili nesigurnost i da je važno ne reagovati kaznama već podrškom i motivacijom.

– Pozitivna podrška i razumevanje mogu značajno pomoći detetu da prevaziđe strahove i nesigurnosti i razvije zdrav odnos prema obavezama i novim situacijama. U radu sa detetom dete treba samo da radi i izvršava svoje obaveze, roditelj treba da bude pored i nagleda, ali ne da radi domaći uči umesto deteta.

Polaskom u školu, detetu ne prestaje detinjstvo, ono i dalje zadržava pravo za igru, samo je ta igra sada kreativnija, jer je dete zrelije.

Prelazak iz detinjstva u adolescenciju

Prelazak iz detinjstva u adolescenciju donosi nove izazove. Kada dete prelazi u peti razred, ono ulazi u pubertet, što je period značajnog psihološkog razvoja i sazrevanja. -Osnovni zadatak ovog perioda je stvaranje identiteta, koji se ogleda u pojmu o sebi. Taj pojam – ili slika o sebi – sadrži i pozitivne i negativne elemente. Kako će dete prihvatiti svoju sliku o sebi, u velikoj meri zavisi od roditelja- naglašava naša sagovornica.

– Roditelji treba da istaknu pozitivne strane detetove ličnosti, ali isto tako da mu ukazuju na greške i pomognu mu da ih prevaziđe na konstruktivan način. To gradi samopouzdanje i pozitivnu sliku o sebi. Potrebno je dete pohvaliti, istaći šta dobro radi, ali isto tako je važno ukazati mu na greške pri čemu ne kritikovati dete već samo taj postupak koji je loše uradio. Na taj način shvata gde greši, a pohvala mu omogućuje da stvara samopouzdanje.

Završetak osnovne škole i prelazak u srednju školu predstavlja prelaz iz detinjstva u adolescentni period, koji karakteriše specifičan unutrašnji proces, kao i odnos adolescenata prema okolini.

To je vreme kada se povlači jasna granica između detinjstva i odraslog doba. Adolescenti se suočavaju sa mnogim preprekama koje mogu izazvati psihičke napetosti. Glavni problem ovog perioda je borba za samostalnost i nezavisnost. Roditelji treba da podstiču samostalnost svoje dece, ali i da ostanu dostupni za podršku i savet kada god je to potrebno- objašnjava Miletićka.

Posle završene srednje škole, adolescenti se ponovo suočavaju sa novim izazovima, jer prelaze u novu sredinu, kao što je fakultet ili posao.

– Kod emocionalno nestabilnih osoba često nastaju problemi prilagođavanja i strah od neuspeha i odvajnja. Rast i razvoj mlade osobe su vrlo osetljivi. Zbog toga je važno da roditelji pruže podršku deci u svakom trenutku, kako bi ih naučili da prihvate sebe i vole život. Potrebno je da roditelji budu uz svoju decu, podržavajući ih i ohrabrujući ih da se suoče sa izazovima, i da ih nauče kako da se nose sa neuspesima.

Ona dodaje da je razumevanje i prihvatanje sopstvenih osećanja ključno za razvoj zdravog odnosa prema životu.

– Kada mladi ljudi nauče da se nose sa svojim emocijama i da ih pravilno kanališu, oni postaju otporniji i spremniji da se suoče sa izazovima života. Roditelji igraju veliku ulogu u tom procesu, podstičući otvorenu komunikaciju i pružajući primer pozitivnog rešavanja problema.

Kako biti pravi oslonac?

Zaključno, Miletićka ističe da je svaki razvojni period jedinstven i zahteva posebnu pažnju i prilagođeni pristup od strane roditelja i profesionalaca.

– Ključ je u strpljenju, razumevanju, i otvorenoj komunikaciji sa decom. Samo tako možemo pomoći mladima da izrastu u stabilne, samopouzdane i emocionalno zdrave ličnosti. Roditelji treba da budu svesni svojih uloga i da aktivno učestvuju u svakom koraku odrastanja.

Pored toga, naša sagovornica naglašava važnost pružanja podrške i ohrabrenja deci tokom svih faza razvoja.

– Roditelji treba da budu tu za svoju decu, da ih slušaju i razumeju, i da im pruže podršku kada god je to potrebno. Ako primete da se njihovo dete drugačije ponaša, ili da dođe do neke nagle promene, treba razgovarati sa detetom i saznati o čemu se radi, i potražiti stručnu pomoć. Samo na taj način možemo osigurati da naša deca izrastu u zdrave i srećne ličnosti, spremne da se suoče sa svim izazovima života.

Uz podršku i razumevanje roditelja, deca mogu uspešno prebroditi sve izazove koji dolaze sa različitim fazama razvoja. Važno je da roditelji budu svesni svojih uloga i da aktivno učestvuju u svakom koraku odrastanja svoje dece, obezbeđujući im sigurnost, ljubav i podršku koju zaslužuju.

Marija Janković

 

Ostale vesti

Komentari

  1. Zoran kaže:

    Hvala Vam na jako korisnim savetima , poštovana Milice , na bazi Vašeg bogatog iskustva ,ne samo stručnog nego i životnog,kao majke ,supruge ,bake i prijatelja onih koji su blagosloveni da su imali priliku biti podržani Vašim savetima…
    Ps
    Hvala na ovakvim korisnim prilozima koje objavljujete..
    Sve čestitke..

  2. Branislav Andelkovic kaže:

    Dobar savet za roditelje,naravno i za dedove. Ocena 10.

  3. Nada Jurukova kaže:

    Bravo za nasa draga prijatelica Milica Miletic. Poucan odlican tekst. Cestitke od srca. Uloga roditelja, prosvetni radnici i zajednice imaju kljucna uloga u odgoju i vaspitanja dece.

3 thoughts on “Razumevanje i podrška: Ključ uspešnog odrastanja

Comments are closed.

back-to-top