Proređivanje plodova breskve

Postavljeno: 27.05.2024

Proređivanje plodova breskve je redovna i veoma važna pomotehnička mera koja se primenjuje kod breskve. U uslovima povoljnim za oplodnju na stablu breskve zametne se čak do 80% cvetova. Na manjim površinama sa manjim brojem stabala najidealnije proređivanje breskve odrađuje se ručno.

Preveliki broj plodova negativno bi se odrazio na kvalitet plodova, prinos, razvoj vegetativne mase, formiranje cvetnih pupoljaka, a ponajviše predstavlja veliko opterećenje voćke rodom. Kod mladih voćaka koje stupaju na rod nije preporučljivo insistiranje na većoj rodnosti da ne bi došlo do očenjivanja  i lomljenja grana pod teretom.

Breskvik u kome se plodovi proređuju svake godine redovno rađa, plodovi su kvalitetniji i ujednačene obojenosti, a istovremeno se usklađuje broj plodova i lisna površina koja treba da ih hrani.

Sa proređivanjem treba početi nakon precvetavanja posle opadanja neoplođenih cvetova i zametnutih plodova, tj. u vreme kada su veličine lešnika pre početka formiranja koštice ploda. Intenzitet proređivanja zavisi od veličine stabla, dužine mešovitih rodnih grančica i broja zametnutih plodova. Prvo treba ukloniti obolele deformisane plodove, plodove blizance i plodiće na zasenjenim mestima.

Treba se potruditi da se postigne podjednako opterećenje grana naizmeničnim rasporedom plodova cik-cak uz prisustvo 30-40 listova na svaki plod. Preporučljivi razmak između plodova prilikom proređivanja ne bi trebalo da je manji od 10-15cm, tj. razmak šake.

Plodići se kidaju rukom ili im se seku peteljke ploda. Na razvijenim i bujnijim stablima ostavljati više plodova, vodeći računa da ne  dođe do povijanja tankih rodnih grančica pod teretom  roda. Donje i slabije osvetljene delove krune intenzivnije prorediti, vodeći  računa da na kitici i cvetnoj grančici bude 1-2 ploda.

Radomir Bušatović, dipl inž. savetodavac za voćarstvo i vinogradarstvo

PSSS Kruševac

Photo: Pixabay

Ostale vesti

back-to-top