ПРОЈЕКАТ: Најстарија и најбројнија

Postavljeno: 08.12.2015

Прва месна заједница

Смештено довољно близу, а истовремено довољно далеко од центра подручје ове  месне заједнице идеално је за породице са малом децом. Њене становнике муче комунални проблеми слични као и у другим деловима града, понека неасфалтирана улица, прегорела улична сијалица. Непостојање формираних скупштина станара у зградама надлежни у Месној заједници наводе као један од проблема, који би требало да буде решен ускоро, доношењем закона

Прва месна заједница, како јој име каже, основана је као прва у Крушевцу, давне 1964. године, а прва је и по броју становника који живе на њеној територији, више од 18 хиљада. Од других месних заједница се разликује и по томе што у њеном Савету већину чине жене, шест их је у једанаесточланом телу.

– Овде жене одлучују – потврђују новинарску констатацију, кроз шалу, Драгана Иванковић, председница Савета и Снежана Блажић, секретарка Прве месне заједнице.

Подсећају да је та месна заједница годинама носила име Драгомир Гајић, по улици у којој јој је седиште. Осим те улице обухвата и део Трга Костурнице, једну страну Хајдук Вељкове, део око Рубинове куле, потом Веце Корчагина до цркве на Расини, док јужну границу чини улица Кнеза Милоша.

– На подручју месне заједнице налази се једна основна школа, три вртића – Пчелица, Лабуд и Звончица, црква Покрова пресвете Богородице, ту је Нова пијаца, имамо здравствену амбуланту, велемаркет ДИС. На нашем подручју је и Центар за особе са инвалидитетом – набраја најбитније институције Драгана Иванковић, председница Савета.

АСФАЛТИРАЊЕ УЛИЦА – ПРИОРИТЕТ

Говорећи о томе шта приоритетно треба урадити Иванковићка подсећа да је Прва месна заједница инфраструктурно прилично уређена, али да је асфалтирање неколико улица оно што најпре треба урадити.

Ускоро би требало да се раде Драгушка и Јошаничка, док су Гајтанска, Раданска и Јохана Пристела планиране за наредну годину. Ових пет улица налази се на потезу према Расини, односно цркви Покрова пресвете Богородице. Осим њих неасфалтиране су и улице Босе Цветић, Раде Гавриловић, 12. пешадијски пут и Јована Ерића.

Међу приоритетима је и осветљавање дела улице Краљевића Марка, који је практично сокак који деца и суграђани користе као пречицу.

– Написали смо надлежнима захтев да се ту појача улична расвета, ако је могуће и очекујемо позитиван одговор – наводи председница Савета.

У овој месној заједници кажу да доста проблема има у стамбеним зградама, јер нису формиране Скупштине станара.

– Савет је организовао састанке на којима су правници председницима кућних савета објашњавали који је пут да се формира Скупштина станара, да се изабере председник и да зграда има статус правног лица. Међутим, мало стамбених зграда је то заиста урадило, према нашим информацијама свега неколико – наводи Снежана Блажић, која је као секретарка те месне заједнице у сталној комуникацији са суграђанима.

Да ће комуникација са станарима зграда бити знатно лакша након усвајања закона који то регулише очекује председница Савета ове МЗ.

– Када  сви буду морали да формирају скупштине станара, биће нам лакша комуникација јер ће се именом и презименог знати ко је одговороран за ту зграду. Биће нам много лакше јер ће се бринути о сређивању зграде, а такође ћемо знати како да помогнемо – објаснила је она.

У зградама на подручју те месне заједнице, како наводе наше саговорнице, тренутно има проблема попут несређених или запуштених подрума, неокречених улаза, кровови на појединим зградама нису санирани како треба.

– Неретко станари неће да помогну онима који су у поткровљу, а кров прокишњава, али су месној заједници у тим ситуацијама везане руке – напомињу оне.

Констатују и да су станари поприлично незаинтересовани и што се тиче уређења простора око зграда мислећи да је то обавеза неких других структура.

ШТА ЈЕ УРАЂЕНО?

Сумирајућу урађено у Првој месној заједници наводе сређивање простора око Основне школе „Нада Поповић“, односно поправку улице Ломничке борбе и уређивање тротоара, постављање лежећих полицајаца и заштитне ограде. Такође је урађен тротоар и порављен асфалт у делу улице Краљевића Марка који пролази поред школе. У Булевару Николе Пашића (Радована Милошевића), раније су урађене четири траке и стављена је ограда да деца не могу да претрчавају.

У овој месној заједници су посебно поносни на дводневне Свечаности покровске цркве, одржане крајем септембра, које су урадили у сарадњи са црквом. У четири програма било је више од 200 учесника. Планирају да та манифестација постане традиционална.

– Одржана су четири програма. На ликовној колонији су учествовали професори ликовног из школа које гравитирају цркви заједно са талентованим ђацима. Увече је одиграна представа“Жене српских владара“, коју су припремиле професорке и професори ОШ „Јован Поповић“. Наредног дана одржана је продајна изложба урађеног на колонији, улична бојанка за децу. Окупили смо и представнике десетак етно удружења. У Крушевачком позоришту је одржана духовна академија – подсетила је Иванковићка.

Напоменула је да су у организацији помогли Туристичка организација и Културни центар, те бројна приватна предузећа, пекаре, маркети, посластичарнице, који су донирали слани и слатки програм.

Прва месна заједница је у сарадњи са ОШ „Нада Поповић“ покренула и акцију прикупљања пет амбалаже. Циљ је да се обезбеди новац за уређивање простора испред школе, акција стално траје. Месна заједница је позвала суграђане да су укључе, а жеља је да се код свих развија свест о заштити животне средине.

БРИГА О СТАРИМА

У Првој месној заједници формирана је Комисија за социјална питања која треба да утврди коме је та помоћ потребна. Према тренутним подацима на њеном подручју има 15-так старијих особа које живе саме. Преко флајера који су залепљени на прометним местима МЗ је позвала суграђане да се јаве и доставе податке уколико знају да неко старији у њиховом окружењу живи сам.

– Старији суграђани који живе сами знају да  могу да нас позову када им је потребна нека помоћ, повремено их обиђемо, такође делимо пакете које добијемо од Црвеног крста – објашњава Блажићка.

У овој месној заједници је један од четири пункта на којима се свакодневно дели оборк из Народне кухиње. На списку се налази 140 лица, док је 20-так на чекању. Они добијају оброк уколико се неко од оних са списка не појави. Ручак се ипак расподели међу свима.

Ј.Б.

Ostale vesti

back-to-top