Oglašena prodaja HI “Župa” u stečaju, rok za ponude 28. novembar
Postavljeno: 28.10.2016
Stečajni upravnik hemijske industrije “Župa”, koja je od prošlog jula u stečaju, oglasio je prodaju tog preduzeća kao pravnog lica, a u “Župi komerc”, zavisnoj firmi tog preduzeća koja uspešno posluje sa 60-tak radnika, se nadaju ozbiljnom kupcu koji bi proširio proizvodnju i uposlio još ljudi
U Oglasu, objavljenom u dnevnoj štampi i na sajtu Agencije za licenciranje stečajnih upravnika, koja je nadležna za sprovodjenje stečaja u HI “Župa”, navedeno je da se ponude dostavljaju do 28. novembra, da je procenjena vrednost imovine 1,58 milijardi dinara a depozit koji interesenti treba da polože da bi učestvovali u nadmetanju, iznosi nešto više od 316 miliona dinara.
– Procenjena vrednost stečajnog dužnika kao pravnog lica nije minimalno prihvatljiva vrednost, niti je na drugi način obavezujuća ili opredeljujuća za ponudjača prilikom odredjivanja visine ponude – navedeno je u Oglasu.
Prema navodima iz Oglasa na prodaju je ponudjena imovina “Župe” koja obuhvata 126 objekata, a medju najvažnijima su fabrika aditiva, upravna zgrada za laboratorijom, više magacina, bravarska radionica kalijumove hemije, kristalizacija cinka i magnezijum sulfata, pogoni baznog hrom sulfata i ksantata, pogoni za peletizaciju ksantata i za proizvodnju sumporne kiseline, restoran, zgrada karbonata, skladište tečnih sirovina, dok nematerijalnu imovinu čine Rešenja o izdavanju dozvola za stavljanje u promet gotovih proizvoda i isprava o žigovima.
Imovina preduzeća se, kako je navedeno, može razgledati nakon otkupa prodajne dokumentacije, koja košta 100.000 dinara, a najkasnije do 7 dana pre zakazane prodaje, što je i rok u kome interesenti treba da uplate depozit.
Navedeno je i da je stečajni upravnik dužan da prihvati najvišu dostavljenu ponudu, ukoliko je ona viša od 50 odsto od procenjene vrednosti, te da je dužan da, ukoliko je niža od tog iznosa, pre prihvatanja takve ponude dobije saglasnost Odbora poverilaca.
“Župa komerc”, zavisno poreduzeće HI “Župa” je u septembru 2013. godine, kada je većina radnika kroz socijalni program otišla iz “Župe”, vratila deo zaposlenih koji su tada radili na prethodnom ugovorenim poslovima.
Prema navodima poslovodstva “Župa komerc” je, upošljavajući 60-tak radnika u proizvodnji flotacionoih sredstava, na utakanju hlora i proizvodnji hipohlorita, sredstva za dezinfekciju vode, prošlu godinu završila sa 12 miliona dinara dobiti i sve obaveze izmiruje na vreme.
Direktor “Župe komerc”, Bojan Cvetković, kazao je za krusevacgrad.rs da poslovodstvo i radnici koji su trenutno angažovani očekuju da se fabrika proda ozbilljnom kupcu koji bi nastavio i proširio proizvodnju.
– Mi smo mi smo sve vreme radili da postavimo fabriku na noge da bi mogla da se privatizuje, očekujemo ozbiljnog kupca koji će nastaviti i proširiti proizvodnju koju smo započeli– kazao je Cvetković.
“Župa komerc” je za devet meseci ove godine proizvela 1.000 tona flotacionih sredstava za rudnike u Boru i Majdanpeku, za Bugarsku i Kosovo, upakovala 350 tona hlora za cela tržišta Makedonije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine i deo tržišta Srbije i proizvela 300 tona hipohlorida.
Nakon što je u maju 2015. godine prestla zaštita države od naplate poverilaca u “Župi” je u julu pokrenut stečajni postupak, u oktobru prošle godine je doneta odluka o bankrotu, a sada je prvi put oglašena prodaja tog preduzeća kao pravnog lica.