Održana Svetosavska akademija u Kruševačkom pozorištu

Postavljeno: 26.01.2024

Brojne zvanice i posetioci uživali su u bogatom kulturno- umetničkom programu priređenom u čast našeg prvog prosvetitelja i arhiepiskopa Svetog Save.

Sve prisutne pozdravio je sekretar Eparhije kruševačke protojerej stavrofor Dragi Veškovac i preneo blagoslov Njegovog Preosveštenstva Episkopa kruševačkog Gospodina Davida.

– Želeo bih sebe i sve vas da podsetim da mi pravoslavni Srbi ni danas nemamo boljeg uzora od Svetog Save. Njegova dela su besmrtna jer su zasnovana na jevanđelju i na crkvi Hristovoj, za koju je Gospod rekao da je ni vrata paklena ne mogu nadvladati – rekao je Veškovac i poručio da svi treba da verujemo onako kako je Sveti Sava verovao i da se ne bojimo nikoga i ničega.

Član Privremenog organa Grada Kruševca Predrag Vukićević izrazio je zadovoljstvo što su se, uz blagoslov Njegovog Preosveštenstva, svi zajedno okupili oko ideje svetosavlja, čineći to sa verom, ljubavlju i nadom.

– Ovde smo da iskažemo poštovanje imenu i delu našeg prvog državnika, prosvetitelja, lekara, srpskog arhiepiskopa koji nas svake godine iznova hrabri da i u najvećim nedaćama ostanemo na putu Svetosavlja. Načela pravde, prava, slobode, mudrosti i ljubavi ugradio je u temelje srpske države. Najteži zadatak pred kojim se zatekao Sveti Sava upravo su bili odgovori na pitanja kako pronaći prave puteve da se oplemeni, oduhovi, izgradi i vaspita čovek kao najvažniji hram kojeg je najteže podići i koji se uvek mora iznova graditi. Čuvajući našu duhovnost, slaveći naše praznike, negujući naše običaje, pričajući priču o Svetom Savi i svim našim svetiteljima i junacima, ponosni na svoju istoriju, znaćemo kako da uzdignute glave koračamo u budućnost – istakao je Vukićević i dodao nam je Svetosavlje koje je ugrađeno u temelje naše državnosti i duhovnosti, dalo snagu da se izborimo sa brojnim istorijskim iskušenjima i suočimo sa svim silama koje su nastojale da slome srpski narod.

Besedu o Svetom Savi protojerej Saša Veličković započeo je citirajući Teodosijevo „Žitije Svetog Save“.

– Mnogo toga je rečeno i napisano o ovom našem duhovnom gorostasu, koji je još kao dete stremio nebeskim visinama. Zavolevši od mladosti svim bićem Hrista Bogočoveka, istisnuo se putem koji vodi u život večni. Govoriti o Svetom Savi nije nimalo jednostavno jer se radi o jednoj kompleksnoj ličnosti, koja u sebi sažima monaha, arhijereja, diplomatu, državnika, književnika i naučnika. Njegova duhovnost i autoritet koji je imao, kao i veština diplomatije, učinili su da Srbi na Svetoj Gori dobiju manastir Hilandar, koji će postati duhovni, kulturni i intelektualni centar srpskog naroda. Za potrebe državnog i crkvenog uređenja prikupio je, preveo i priredio Zakonopravilo, skup građanskih i crkvenih zakona koji su postojali u Vizantiji. On je bio čovek dobrote, mira i ljubavi. Sveti Sava je naš najveći neimar bogočovečanske pravoslavne kulture i prosvećenosti. Sveti Sava nije bio samo srpski, već svepravoslavni, vaseljenski svetitelj, otac i učitelj crkve – kazao je Veličković na besedi.

Prisutnima se u ime Saveta za dodelu Svetosavske nagrade obratila direktorka Kulturnog centra Kruševac Violeta Kaplarević.

– Pouke Svetog Save kao duhovnog zaštitnika nasušna su potreba naša. Njegovo delanje i hodočašće podseća nas na obnovu Hilandara i na utemeljenje naše crkve, prosvete i kulture. Savet je izabrao dobitnika koji je svojim radom, profesionalnošću i dobrim delima posvedočio da je na svetosavskom putu. Odlučeno je da ove godine nagrada pripadne prof. dr Ivanu Filipoviću, dekanu Poljoprivrednog fakulteta u Kruševcu – istakla je Kaplarević i zajedno sa članom Privremenog organa Grada Kruševca Predragom Vukićevićem uručila Svetosavsku povelju gospodinu Filipoviću.

Prof. dr Ivan Filipović zahvalio se Gradu Kruševcu, Eparhiji kruševačkoj, Kulturnom centru i svima koji su ga predložili za ovu izuzetnu nagradu.

– Ova nagrada je kruna mog višedecenijskog rada u obrazovanju. Zahvalio bih se i mojim saradnicima na fakultetu koji su mi pomogli da postignemo ciljeve. Novčani deo Svetosavske nagrade ću pokloniti u humanitarne svrhe Udruženju boraca ratova 1991- 1999 godine.

U umetničkom delu programa nastupali su glumci Danica Petrović i Hadži Bratislav Nikolić, kao i dečiji i mešoviti crkveni hor „Sveti knez Lazar“, učenici Muzičke škole „Stevan Hristić“ i članovi dečijeg hora Kulturnog centra Kruševac.
Organizatori ove tradicionalne svečanosti su Pravoslavna Eparhija kruševačka, Kulturni centar Kruševac i Kruševačko pozorište.
Svečanosti su prisustvovali predstavnici političkog, kulturnog i verskog života grada.

O. Milićević

Ostale vesti

back-to-top