Fenomen Kulturociklin: Kad umetnost hrani i brani

Postavljeno: 04.03.2024

Piše: Marija Janković

Članovi grupe Kulturociklin zajedno sa članovima Škole govora i glume Kulturnog centra su se, svojom novom predstavom “Aska – igra za život” brilijantno predstavili i pokazali istrajnost u svojoj nameri da još jednom da odgovore na temu nasilja u društvu. U magičnoj interpretaciji, svima dobro poznatog teksta Ive Andrića, postignut je harmoničan spoj između reči i pokreta, a režiserka i dramski pedagog Sandra Maksimović pokazala je ovim novim čitanjem Andrića da poseduje izvanrednu sposobnost da prepozna koje su teme trenutno najaktuelnije u društvu i o njima hrabro progovori. “Aska – igra za život” njenim pristupom, koji nije samo tehnički vešt, već duboko uranja u srž teme, postaje putokaz ka boljem razumevanju klasičnog predloška i njegovom osavremenjavanju.

Ova predstava hrabro istražuje složenu temu nasilja nad ženama i školskog nasilja, otkrivajući duboke slojeve društvenih problema sa kojima živimo. Kroz horsku, višeglasnu i sinhronizovanu  naraciju publika je pozvana da se suoči sa realnošću ne samo fizičkog nasilja, već i sa suptilnijim oblicima socijalnog i emocionalnog pritiska koje društvo vrši nad ženama. Kroz lik Aske koja se suočava sa pritiskom da se uklopi u određene norme, otvara se dijalog o važnosti individualne slobode i prava na sopstveni identitet. Najveći oblik zla i nasilja personifikovan je u liku vuka, međutim, vuk u ovoj predstavi neće završiti kao onaj iz Andrićeve priče. Hrabro i ključno rešenje koje predstava nudi ne leži u nasilju, već razumevanju, kao jedinom putu kojim se nasilje može prevazići. Pucanj je nem, nepotreban, u učionici, pozorištu, celom svetu.

Uprkos jednostavnosti kostima i gotovo nepostojećoj scenografiji ovi mladi glumci zablistali su u punom sjaju. Kao i uvek bili su fantastično uigrani stvarajući harmoniju i sinhronizaciju koja je bila čista poezija u pokretu. Iva Mitrović, koja se našla u ulozi Aske uspešno je prenela svu snagu i ranjivost ove junakinje.

“Ovo se desilo u ovčijem svetu na Strmim livadama”, legendarni je početak svima dobro poznate priče iz čitanke za šesti razred, a njenim višeglasnim, ponovljenim izgovaranjem počinje i predstva, što možemo tumačiti kao nemogućnost đaka da se usresrede na priču i ono što čitaju, ali i nezavidnu poziciju nastavnika, koji više puta čita jednu istu rečenicu, da bi đacima skrenuo pažnju na to da treba ga slušaju. Na kraju predstave, nakon duboke spoznaje koja transformiše percepciju, ova rečenica se ponovo izgovara, ali u promenjenom gotovo katarzičnom obliku – „Ovo se desilo u našem svetu“. A to znači samo jedno – iako živimo u materijalnom svetu umetnost može da nas hrani svojom lepotom, suštinom i smislim, ali i da nas brani time što nam daje novi pogled na svet, što izaziva pitanja, razvija kritičko mišljenje, empatiju i čini nas boljim. Andrićeva reč nadgrađena scenskom simfonijom pokreta u predstavi „Aska – igra za život“, dobija nova višeslojna značenja i šalje poruku o snazi umetnosti koja može promeniti svet.


Ova predstava je izvedena u sklopu projekta koji se sprovodi u okviru donacije kompanije DM, a realizuju je Kulturni centar Kruševac, Kulturociklin i Fabrika umetnosti.

Foto: Kulturociklin

 

 

Ostale vesti

back-to-top