Nastavnik snimio film „Stanislav Binički – Marš na Drinu“
Postavljeno: 05.12.2024
Petar Miladinović, nastavnik u OŠ „Jovan Jovanović Zmaj“ iz Kruševca, višegodišnji je istraživač istorijskih događaja i ličnosti iz kruševačkog kraja, pored nekoliko knjiga, snimio je i svoj prvi igrani film o srpskom velikanu iz Jasike
– Kao višegodišnji istraživač vojne istorije kruševačkog kraja suočio sam se sa izazovom da istražim nešto više o kompozitoru Stanislavu Biničkom, autoru najpoznatije srpske kompozicije „Marš na Drinu“. Kao đak Osnovne škole u Jasici, koja nosi njegovo ime, stidljivo sam slušao o životu i radu velikog umetnika. Prva istraživanja o nastanku melodije „Marš na Drinu“ započela je Lidija Užarević. Sačuvala je sećanje da je Stanislav Binički inspiraciju za ovu kompoziciju dobio od narodne pesme „Svatovac“.
Povod za snimanje filma „Stanislav Binički – Marš na Drinu“ je 110 godina od nastanka jedne od najčuvenijih srpskih kompozicija koju je Binički komponovao u vreme Cerske i Kolubarske bitke, a posvetio ju je svom prijatelju pukovniku Milivoju Stojanoviću Brki.
– Film počinje sećanjem ranjenog Biničkog u okupiranom Beogradu 1941. godine. Njegova sećanja sežu u mladost kada je obilazio rodnu Jasiku u vremenu komponovanja marša. Uloga starog Stanislava Biničkog je poverena Dušanu Joviću Ćuletu, glumcu iz Trsteničkog pozorišta, Fride Binički Lidiji Užarević, mladog Biničkog Nikoli Stojanoviću iz Velike Kruševice, a čuveni Ivan Vučković je odigrao ulogu Milivoja Stojanovića Brke.
Scenario je napisao i režiju potpisao Petar Miladinović, iza produkcije stoji Edinola iz Kruševca, a kompozitor je Aleksa Petrović. Kompletno rukovođenje projektom obavilo je UG „Srpski vitez“ iz Kukljina, a u filmu su učestvovali mladi glumci iz kruševačkog i trsteničkog kraja.
– Kroz film je protkana priča o mladim srpskim ratnicima, koji po treći put kreću da brane svoju otadžbinu. Dok se bore sa neprijateljem u vremenu odmora sećaju se svojih najmilijih koje su ostavili kući i tako iz bitke u bitku njihova hrabrost i junaštvo poslužili su kao inspiracija Stanislavu Biničkom da napiše „Marš na Drinu“. Po istinitim događajima film se završava pogibijom Milivoja Stojanovića Brke, koji se teško bolestan stavlja na čelo Gvozdenog puka.
Film je sniman u Kruševcu i okolnim selima. U Crkvi Svetog Prokopija u Jasici i danas se čuva knjiga rođenih u kojoj je upisan Stanislav Binički. Njegov otac Stevan Binički, pukovnik srpske vojske bio je komandant Pontonjerskog bataljona i komandant Šumadijske divizije u Srpsko-turskim ratovima. Sačuvana je anegdota da je Stanislav Binički kao dečak upao u bunar, što je predskazalo da će mu voda obeležiti život.
Snimanje filma je pomoglo Ministarstvo odbrade, Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i Grad Kruševac. Prikazivanje filma počinje u Beloj sali KCK 11. decembra, a planirana je distribucija i u drugim gradovima u zemlji i dijaspori.
UG „Srpski vitez“ uputio je javni poziv udruženjima i crkvenim opštinama u zemlji i rasejanju da učestvuju u prikazivanju filma.
Ž. Milenković