Naših prvih dvadeset – 2005. godine opasnost od „Župe“, napad na predsednika, „tornado“ u gradu

Postavljeno: 13.03.2022

U prelistavanju starih brojeva novina GRAD, u susret dvadesetom rođendanu našeg lista, stigli smo do 2005. godine, u kojoj je naš nedeljnik napunio tri godine, a njegovi novinari i saradnici beležili događaje važne za sugrađane i grad. Naslovima i tadašnjim novinskim tekstovima i stranama podsećamo vas na deo zbivanja.

Na početku godine razgovarali smo sa tadašnjim generalnim direktorom Fabrike maziva, Branislavom Jovanovićem, koji je za drugu polovinu godine najavljivao privatizaciju fabrike, navodeći da je u tom momentu strateški cilj preduzeća pokrivanje kompletnog tržišta Jugoistočne Evrope.  Beležili smo i da su otvorene ponude za privatizaciju “Rubina”, a osim kompanije “Invej”, koja će kasnije kupiti Rubin, zainteresovani su bili Vinarija “Čoka”, “Rodić MB” te slovenački  “Istrabenc”.

Istraživali smo uzroke agresivnosti među mladima, nakon što su dvojicu dečaka u Obilićevoj pretukli vršnjaci. Tada smo došli do podataka da su maloletnici u Rasinskom okrugu u 2004. godini učinili 101 prekršaj javnog reda i mira, a godinu ranije 93, dok su u 2004. godini izvršili 140 krivičnih dela, što je bilo za dvadesetak više nego godinu ranije.

U februaru te godine smo istraživali koliko iznose poslaničke, a kolika je plata predsednika opštine te saznali da je plata poslanika 76.000 dinara, plata predsednika Opštine 66.000 dinara i da ima mnogo nelogičnosti u visini primanja predsednika Vlade, predsednika republičke Skupštine i drugih funkcionera.

Zabeležili smo da je iz štampe izašla druga knjiga Ivana St Rizingera, “Rasterman”, u kojoj su tada objavljene njegove pesme nastale od kraja osamdesetih do pojave prve zbirke “Navlačenja”.  Pisali smo, takođe, o knjizi Gordane Vlahović “Na licima oči”.

Tog februara je kruševačka javnost bila zatečena napadom na predsednika opštine Dragana Azdejkovića, koji je zadobio udarac u glavu drvenim predmetom, s leđa, te noć proveo na intenzivnoj nezi.

HI “Župu” su potresali štrajkovi, a radnici su u martu najavili da ih neće prekidati dok se ne raskine ugovor sa tadašnjom vlasnicom fabrike Violetom Josifovom.

Još tada se pričalo o uvođenju stečaja u IMK “14. oktobar”, radnici su tražili da im se obezbedi posao, a ne subvencije. U toku je bio pokušaj privatizacije, za koji će se kasnije ispostaviti da nije uspeo jer nije bilo interesenata. Beležili smo štrajkove u mnogim kruševačkim preduzećima.

Ekipa našeg nedeljnika je obišla Lomnicu, u kojoj je nekadašnji načelnik generalštaba Nebojša Pavković imao vikendicu, jer se u u javnosti spekulisalo da se tu skriva jer ga je Haški tribunal u tom periodu tražio.

Kroz fotografije smo zapamtili kako je Gimnazija izgledala prvog aprila – veselo, kreativno, kostimirano jer je tih godina bila praksa da se povodom 1. aprila maskiraju kako đaci, tako i profesori.

Konstatovali smo i da su ulice pune rupa, od kojih su neke velike kao mala jezerca.

Bavili smo se fasadama u gradu, jer su mnoge bile stare, oronule, odnosno potencijalno veoma opasne za prolaznike.

Krajem maja smo fotografijama ovekovečili tradicionalno kupanje maturana u Fontani.

U Kruševačkom pozorištu zaigrala je “Zvezdana prašina”, koju je, prema tekstu Dušana Kovačevića, te godine na scenu ovdašnjeg teatra postavio reditelj Vladimir Popadić.

Bavili smo se zemljotresima i potencijalnim žarištima, a tada je bilo najavljeno da bi na području Kruševca trebalo da se instalira nova seizmološka stanica, koja bi registrovala jake zemljotrese. Na području Srbije u tom momentu su postojale četiri takve stanice.

Krajem leta smo pisali o alarmantnoj situaciji u HI “Župa”, zbog činjenice da je mnogo opasnih hemikalija bilo u neobezbeđenim skladištima u kojima su instalacije bile oštećene.

U Kruševcu je u oktobru zabeležen  nazapamćeni, neobičan vetar, koji je odneo i žrtve. Troje ljudi je bilo povređeno, od kojih je jedna osoba kasnije preminula, a načinjena je i znatna šteta na više objekata. Vihor, koji je krenuo sa Morave, kretao se uskim pojasom centralnih gradskih ulica, a pred njegovim naletom su se našli IMK “14. oktobar”, Dom sindikata, Medicinska škola.

U novembru smo konstatovali da je “Jukomerc” kupio TP “Kruševac”, a nešto pre toga je biznismen Amze Kaplani kupio “Metalpromet”.

U decembru je opasnost od akcidenta u HI “Župa” stavljena pod kontrolu jer je ekipa pančevačke “Petrohemije” danima radila na sanaciji, odnosno remontru spornih postrojenja.

Konstatovali smo i da građani nisu bili mnogo zainteresovani za javnu raspravu o budžetu tadašnje Opštine Kruševac, a bavili smo se i pitanjem kako, uz kreditnu podršku, do svog porodičnog preduzeća.

Prelistavanje novina GRAD nastavljamo narednog vikenda kada će se pred vama naći događaji koje je naš nedeljnik zabeležio tokom 2006. i 2007. godine.

J.B.

Ostale vesti

back-to-top