Na današnji dan: Osnovana Prva petoletka

Postavljeno: 23.03.2024

Rešenjem vlade Federativne Narodne Republike Jugoslavije, 23. marta 1949. godine formirano je Državno privredno preduzeće Petoletka za izradu delova za vazduhoplovstvo, a u skladu sa Prvim petogodišnjim planom koji je imao za cilj da se ubrza posleratna obnova i industralizacija tek oslobođene zemlje

Proizvodnja je započela 2. januara 1950. godine sa 102 zaposlena lica koja su radila u još uvek nedovršenim halama. Major Zdravko Oljača, kao inženjer u predratnoj vazduhoplovnoj industriji, postavljen je za prvog direktora, dok je izabran i radnički savet. Takođe, formirana je vojnoidustrijska škola.

U početku, planiran je razvoj fabrike borbenih aviona, stajnih trapova i delova za vazduhoplovstvo, ali do realizacije nije došlo. U preduzeću su postali svesni da fabrika može da se posveti proizvodnji hidraulike i pneumatike, pa se pristupilo intenzivnom istraživanju tržišta.

Novi direktor postaje potpukovnik Krsto Bosanac, a ubrzo nastaje sopstveni konstrukcioni biro čime je omogućena potpuna samostalnost. Petoletka postaje među prvim fabrikama u zemlji u kojoj se uvodi četrdesetdvočasovna radna nedelja, a zaposleni rade u tri smene, punim kapacitetima. Zdravstvena stanica se otvara u krugu fabrike, a pokreće se i fabrički list.

Na proslavi 25 godina rada, preduzeću je uručen Orden rada sa crvenom zvezdom i u tom trenutku je imala 11.052 radnika. Tada je Petoletka prepoznata kao jedna od najvažnijih firmi ne samo u Jugoslaviji, već i u svetu.

Najveći inostrani partner je postao Kamski automobilski zavod iz Rusije gde je Petoletka izvozila kočione instalacije, a postojala je saradnja i sa firmom Linde iz Nemačke. Svoj vrhunac, preduzeće je doživelo 1987. godine kada je Petoletka zapošljavala 15.700 ljudi.

Međutim, tokom devedesetih godina i sankcija koje su uvedene Jugoslaviji, Petoletka doživljava pad koji je okončan 4. januara 2016. godine formiranjem novog društva od strane radnika.

Kako je sadašnji direktor Petoletke, Ljubisav Panić istakao u razgovoru za naš magazin, time problem nisu okončani. I pored toga, fabrika trenutno zapošljava 670 radnika i 80 odsto svoje proizvodnje izvozi u inostranstvo, čime je zaslužila nagradu za najvećeg izvoznika Rasinskog okruga.

Foto: wikipedia.com/museum of yugoslavia

N. L.

Ostale vesti

back-to-top