Mreža žena Rasinskog okruga za ženska prava traži veću vidljivost i uticaj tela za rodnu ravnopravnost

Postavljeno: 17.05.2017

Povodom 15 godina osnivanja prvih rodnih mehanizama u Rasinskom okrugu Mreža žena Rasinskog okruga za ženska prava poziva lokalne samouprave da, u skladu sa principima dobrog upravljanja, ulože veće napore u promovisanje uloge tela za rodnu ravnopravnost i njegovo uključivanje u kreiranje, donošenje i sprovođenje odluka

Prvo telo za rodnu ravnopravnost osnovano je pre 15 godina u Kruševcu,  u okviru pilot projekta koji je realizovan u 15 gradova Srbije uz podršku Pakta za stabilnost Jugoistočne Evrope i Misije OEBS-a za Srbiju. U pismu koje je tim povodom uputila svim opštinama i gradu Kruševcu, Mreža žena Rasinskog okruga za ženska prava podseća donosioce odluka da se potpisivanjem CEDAW i Istanbulske Konvencije, Rezolucije UN 1325 i drugih međunarodnih dokumenata, kao i Ustavom i zakonima, Republika Srbija se obavezala na unapređenje položaja žena, te da to obavezuje i lokalne samouprave.

– Pozivamo vas u opštinama, koje još nisu promenile statut i definisale telo za rodnu ravnopravnost kao stalno telo opštine, da inicirate taj proces što pre – navodi se u pismu u kome se traži i da lokalne samouprave u tela za rodnu ravnopravnost imenuju osobe koje imaju znanje, integritet i motivisane su, kao i da se obezbede sredstva iz budžeta za njihov nesmetan rad.

Članice Mreže podsećaju i da Evropska povelja o ravnopravnosti polova na lokalnom nivou naglašava da je rodna ravnopravnost osnovno pravo i da “demokratsko društvo ne može sebi priuštiti da se sposobnost, znanje, iskustvo i kreativnost žena zanemari”.

– Podsećamo vas da je kontinuitet u radu tela za rodnu ravnopravnost veoma važan. U protivnom desiće se da opštine koje su svojevremeno bile primeri dobre prakse u zalaganju za unapređenje rodne ravnopravnosti, prestanu da ostvaruju rezultate.  Obavezni ste da to sprečite – poručuju članice Mreže koje se u pismu obraćaju i članicam i članovima tela za rodnu ravnopravnost, podsećajući da su u njihovo osnaživanje i edukaciju “uložena značajna sredstva Ujedinjenih nacija, Evropske unije, vlada razvijenih zemalja, stranih i domaćih donatorskih organizacija i kompanija, kao i iz državnog i lokalnih budžeta”.

– Od vas, s pravom, postoje očekivanja da delujete u korist unapređenja položaja žena i rodne ravnopravnosti. Na žalost, neke od vas retko viđamo na aktivnostima koje organizujemo, iako vas često pozivamo. Podsećamo vas da ste odgovorne i odgovorni da poštujete zakone države koju u telu za rodnu ravnopravnost predstavljajate i funkciju na kojoj se nalazite. To znači da u zastupanju prava žena i rodne ravnopravnosti budete glasne i glasni, vidljive i vidljivi, odlučne i odlučni, odnosno da se pitanjem položaja žena, ako do sada niste, najzad počnete da bavite, – zaključuje se u pismu.

Mrežu žena Rasinskog okruga za ženska prava, inače, čini šest ženskih organizacija u gradovima Okruga: Ž kao žena i kao župa, Aleksandrovac,  Udruženje žena Kaliopa Brus,  Romani cikna Kruševac,  Fond za unapređenje resursa građana i građanki Trstenik, Udruženje žena Una Ćićevac i Udruženje žena Peščanik Kruševac koje je i koordinirajuća organizacija Mreže.

   

Ostale vesti

back-to-top