Može li veštačka inteligencija da ubrza proces pravljenja lekova?!

Postavljeno: 13.05.2024

Google DeepMind je predstavio svoju treću veliku verziju veštačke inteligencije nazvanu „AlphaFold“. Ova verzija je dizajnirana da podrži naučnike u razvoju lekova i preciznijem ciljanju bolesti. U 2020. godini, kompanija je postigla značajan napredak u molekularnoj biologiji koristeći veštačku inteligenciju za uspešno predviđanje ponašanja mikroskopskih proteina.

Sa najnovijom inkarnacijom AlphaFold-a, istraživači u DeepMind-u i sestrinskoj kompaniji Isomorphic Labs čiji su suosnivači Demis Hassabis i njegov tim uspeli su da mapiraju ponašanje svih molekula života, uključujući i ljudsku DNK.

Interakcije proteina sa drugim molekulima, bilo da su to enzimi ključni za ljudski metabolizam ili antitela koja se bore protiv zaraznih bolesti, igraju ključnu ulogu u otkrivanju i razvoju lekova.

DeepMind je objavio da će njihovi nalazi, objavljeni u istraživačkom časopisu Nature, smanjiti vreme i novac potreban za razvoj tretmana koji bi potencijalno mogli da promene život.

Pored toga, kompanija je najavila izdavanje „AlphaFold servera“, besplatnog onlajn alata koji naučnici mogu koristiti da testiraju svoje hipoteze pre nego što pokrenu testove u stvarnom svetu.

Od 2021. godine, predviđanja AlphaFold-a su slobodno dostupna nekomercijalnim istraživačima, kao deo baze podataka koja sadrži više od 200 miliona proteinskih struktura, i citirana su hiljadama puta u radu drugih.

DeepMind je saopštio da novi server zahteva manje računarskog znanja, omogućavajući istraživačima da pokreću testove sa samo nekoliko klikova mišem. Džon Džamper, viši naučnik u DeepMind-u, istakao je: -Biće veoma važno koliko će AlphaFold server olakšati biolozima koji su stručnjaci za biologiju, a ne za kompjuterske nauke da testiraju veće, složenije slučajeve.

Foto: Freepik.com/Midjourney 6

M.M.

 

 

 

Ostale vesti

back-to-top